Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας και απαίτηση τροποποίηση σύστασης


ducatista

Recommended Posts

ρε παιδες καλησπερα. εχω ενα προβληματακι. οταν γινετε αναθεωρηση αδειας για μικροαλλαγες στο τοπογραφικο και υπαρχει ηδη συσταση πρεπει να γινει και τροποποιηση συστασης? συνδεονται αυτα τα 2 μεταξυ τους? ας πουμε γινετε η αναθεωρηση να γινει και η τροποποιηση να γινει μετα απο 1 χρονο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μη γίνει;

εφόσον η σύσταση στηρίζεται στο συγκεκριμένο τοπογραφικό ή άλλο σχέδιο βασισμένο στην αδεια, το ορθότερο κατ' εμέ είναι να γίνει

 

φυσικά μπορεί να γίνει μετά την αναθεώρηση της άδειας,ωστε να ακολουθεί τα εγκεκριμένα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου ζητάνε συμβόλαια από την πολεοδομία την αλλαγή σύστασης την κάνεις όποτε θέλεις (δεν συνδέονται όπως λες)

Αλλιώς πρέπει να κάνεις πρώτα την αλλαγή σύστασης και να ακολουθήσεις με αλλαγή οικ άδειας (τα συνδέει η πολεοδομία)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια ρωτησα και το συμβολαιογραφο και μου ειπε να κανω την τροποποιηση οποτε θελω αλλα πριν απο καθε πωληση. επειδη ομως προκειτε για αρχικο λαθος του αντιπαροχου και τα εξοδα ειναι δικα του. προκειτε για μειωση του εμβαδου στο οικοπεδο 3,74 τετραγωνικα και επηρρεασε ελαχιστα τα διαμερισματα. εχει πληρωσει ηδη την αναθεωρηση ποσο να του πω περιπου οτι κανει η συμβολαιογραφικη πραξη γιατι ο συμβολαιογραφος δεν μου λεει

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς πρέπει να κάνεις πρώτα την αλλαγή σύστασης και να ακολουθήσεις με αλλαγή οικ άδειας (τα συνδέει η πολεοδομία)

εγώ γενικά θεωρώ πως καλό είναι να βγει πρωτα η άδεια και μετά να γίνει η τροποιποίηση της συστασης

διότι ενδέχεται η πολεοδομία να ζητήσει επιπλέον αλλαγές και να ξαναχρειαστεί τροποποίηση

Link to comment
Share on other sites

φίλη myri

αν του ζητάει συμβόλαια η πολεοδομία τι μπορεί να κάνει ο συνάδελφος;

 

Να επικαλεστεί στην πολεοδομία (αν τα 3.74 μ2 διαφοράς εμβαδού δεν ξεπερνάνε το 2% του αρχικού εμβαδού) ότι αυτό προβλέπεται από την απόφ τρόπου έκδοσης οικ αδειών και ότι επομένως δεν απαιτείται τροπ/ση τοπογραφικού

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς που ξέρει η πολεοδομία αν έχει γίνει σύσταση ή όχι

και δεν νομίζω πως είναι δουλειά της να το ελένξει

Link to comment
Share on other sites

myri

συγνώμη έχεις απόλυτο δίκαιο

 

(την εξέλαβα εξ αρχής, ως σύσταση καθέτου-και σ' αυτήν αναφέρομαι στα προηγούμενα ποστ που τότε μάλλον θα συμφωνείς ότι ισχύουν)

Link to comment
Share on other sites

για την κάθετη εννοείται πως προηγείται !!!!

 

άρα έπρεπε να ξεκαθαρίσουμε το θεμα, αν μιλάμε για καθετη ή οριζόντια συσταση ιδιοκτησιών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.