Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πριμοδότηση αθλητών για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση


stayros

Recommended Posts

Αυτό για να βλέπουμε το πως το "αντικειμενικό" και "αδιάβλητο" σύστημα των πανελληνίων εφαρμόζεται στα αγαπημένα παιδιά του συστήματος.

 

Δεν έχουμε αφήσει τίποτα όρθιο σε αυτή τη χώρα τελικά...

 

http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11394:panelldikes-eisagontai-se-iatrikes-nomikes-kai-politexnikes-ipopsifioi-me-xamilous-bathmous-apokalipseis-sti-bouli&Itemid=1796

 

Αποκαλυπτικός ήταν στη Βουλή ο υφ. Παιδείας Γιάννης Πανάρετος σχετικά με το πώς μια μερίδα υποψηφίων με χαμηλούς βαθμούς εισάγεται σε ιατρικές , νομικές και άλλες περιζήτητες σχολές .

 

(ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗ ΕΔΩ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ esos.gr)

"Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων ( σ.σ.εκπαιδευτικών και δημοσίων υπαλλήλων) οι οποίοι κανονίζουν την απόσπασή τους, έτσι ώστε το παιδί τους να δώσει εξετάσεις με τις ειδικές εξετάσεις του Σεπτεμβρίου", είπε ο υφ. Παιδείας Γιάννης Πανάρετος στη Βουλή και συνέχισε: «Να σας αναφέρω μία γενική κατηγορία ακραίων περιπτώσεων, τους αθλητές. Έχουμε αθλητές οι οποίοι, επειδή έχουν ειδικό τρόπο που μπαίνουν στα πανεπιστήμια, καταστρατηγούν τις διατάξεις. Στις ομάδες μπάσκετ που συμμετέχουν, υπάρχουν αθλητές οι οποίοι έχουν ήδη εξασφαλίσει την είσοδο στα πανεπιστήμια, διότι έχουν ήδη αυτά τα τυπικά προσόντα και μπαίνει και κάποιος για πέντε λεπτά από τους αναπληρωματικούς, μόνο και μόνο για να εξασφαλίσει την είσοδο».

Συνεχίζοντας ο οφ. Παιδείας ανέφερε ότι: «Να σας πω για γιατρούς, τρίτεκνους, οι οποίοι έχουν βίλες και οι οποίοι επιλέγουν το τμήμα εκείνο στην επαρχία που έχει τις λιγότερες μονάδες, έτσι ώστε εκμεταλλευόμενοι τη διάταξη να μπουν στο πανεπιστήμιο στη συνέχεια; Να σας πω για περιπτώσεις όπου έχουμε αθλήματα που μπαίνουν παιδιά στο πανεπιστήμιο, έχουμε το τραμπολίνο, το μπριτζ - ονόματα που δεν τα ήξερα- το μπιλιάρδο, το Ζίου Ζίτσου, το Γου Σου Κουνγκ Φου -δεν ξέρω αν το ξέρετε εσείς αυτό- το τσιδαόμπα»

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά είναι χρόνια γνωστά...

 

Παράδειγμα: Κολλητή μου φίλη (να ναι καλα) είχε 16.500 μόρια όλα λόγω συμμετοχής της σε γυναικεία ομάδα ομαδικού αθλήματος (δε λέω ποιό για να αποφύγω την στοχοποίηση) πήρε τα ανάλογα μόρια για να έρθει ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ όπου τότε τα μόρια είναι 17500...

 

Πολλαπλά αυτά τα παραδείγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μας ειπες κατι καινουριο....

 

Εμεις ειχαμε 180 εισαχθεντες και αλλους 200 απο μεταγραφες....

Τριτεκνοι, τεκνο σε ιδια πολη, μεχρι και προβληματα υγειας μουφα επικαλουνταν καποιοι (δεν μπορω Ξανθη εχει πολυ υγρασια...και εχω βροχητιδα...)

Link to comment
Share on other sites

Αυξημένα μόρια έχουν οι αθλητές που έχουν διακριθεί τουλάχιστον σε πανελλαδικό επίπεδο.Και πάλι, προτεραιότητα έχουν τα ατομικά αθλήματα(στίβος, κολύμβηση, ενόργανη κτλ) και μετά τα ομαδικά.

 

Επίσης αυξημένα μόρια έχουν αυτοί που έχουν φοιτήσει σε Λύκειο του εξωτερικού για τουλάχιστον ένα χρόνο...αλλά για αυτά δεν λέει τίποτα ο κ. Πανάρετος...

 

Για το σύστημα των μετεγγραφών και πάλι δεν λέει τίποτα ο κ. Πανάρετος...μέχρι το 2006 η βάση των μηχανικών διαχείρισης ενεργειακών πόρων ήταν στο 14, και παρ'ολα αυτά έπαιρναν μετεγγραφές για τους μηχανολόγους...

Είναι αλήθεια οτι το σύστημα των πανελληνίων δεν είναι αδιάβλητο για κάποιους...όμως για πάρα πολλούς είναι, όλοι απο αυτό κριθήκαμε και κάποιοι απο μας κωλοχτυπηθήκαμε ένα χρόνο για να γράψουμε...τώρα αν κάποιους δεν τους συμφέρει πρόβλημα τους...

 

Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με το σύστημα των πανελληνίων όμως μην τα ισοπεδώνουμε και όλα...ο Πανάρετος δεν είναι καμιά μορφή πολιτικός, ίσως είναι και απο τους χειρότερους που έχουν περάσει απο το συγκεκριμένο υπουργείο...

 

Off topic: Αυτός δεν πρότεινε και τα διατάγματα για τα δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

vaggelhs92 επειδή είσαι γνώστης για την περίπτωση μου γίνεται κάτι;

 

Χαχα δεν νομίζω...εκτός αν είχες πάει στο so u think u can danz...ξέρω 2 πράγματα παραπάνω γιατί τις πανελλήνιες τις έχω πρόσφατες...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει, προσπαθεί νά σπρώξει τόν αθλητισμό μέσω τού οποίου

γίνεται προβολή τής χώρας στό εξωτερικό κλπ κλπ.

Ας μπούν καί μερικοί στά ΑΕΙ μέ ευεργετικές διατάξεις.

Τά παιδιά τού Judo πάντως τό αξίζουν καί μέ τό παραπάνω.

Γιά τούς άλλους δέν ξερω.

 

Wu-Shu Kung Fu? Ενδιαφέρον. Από ποιά ομοσπονδία/δάσκαλο?

 

Είμαι πολύτεκνος, ανάπηρος, διανοητικά καθυστερημένος καί μένω σέ

παραμεθόρια περιοχή. Μπαίνω πουθενά? Κερδίζω τίποτα μόρια/ωάρια/πόντους?

 

.

Link to comment
Share on other sites

πάλι τα κυκλώματα των μιντια θα με φάνε, έχω ταλέντο στο λατινικόν

 

τουλάχιστον να το διακωμωδήσουμε το θέμα... γιατί «Έχουμε να κάνουμε με “κράτος-παράγκα”»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.