Μετάβαση στο περιεχόμενο

ηλιακος με ατομικη μοναδα


ducatista

Recommended Posts

υπαρχει ενα διαμερισμα που κατασκευαζεται τωρα και εχω να κανω ενα ερωτημα. η θερμανση του και το ποσιμο νερο ειναι με ατομικη μοναδα αεριου. επειδη το ακινητο βρισκεται σε καλη περιοχη του βολου λεω μελλοντικα μηπως ο ιδιοκτητης θελησει να βαλει ηλιακο. σε μια συζητηση που ειχα με τον υδραυλικο μου ειπε οτι ο ηλιακος κοστιζει και μεχρι να κανει αποσβευση θα εχει χαλασει συν το οτι το ζεστο νερο μου λεει ειναι με λεβητακι οποτε ειναι παμφθηνο. εχει δικιο ρε παιδια? αξιζει ο ηλιακος οταν υπαρχει επιτοιχιος λεβητας?

Link to comment
Share on other sites

Η αποδιδόμενη κιλοβατώρα με αέριο κοστίζει (νομίζω) γύρω στα 0,7€.

Με μια κιλοβατώρα ζεσταίνεις 14lt στους 65° ~ 70° (ανάλογα με την αρχική θερμοκρασία)

 

Άρα για να αποσβέσεις σε σημερινή αξία 100€ χρειάζεσαι 143kWh ή 2m³ ΖΝΧ.

 

Αν βάλεις ένα ηλιακό των 1000€ θα το αποσβέσεις όταν καταναλωθούν 20m³ ZNX.

 

Έλεγξε τα νούμερα και τις πράξεις μου και λογάριασε αν στην δική σου περίπτωση συμφέρει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

http://www.eranistis.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=230:-vs-&catid=34:2010-06-19-20-13-32&Itemid=54

 

οποτε εχεις αδικο ειναι περιπου 0,07 και οχι 0,7.

 

οποτε θες 200 κυβικα νερου ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

:oops:

Το κλασσικό λάθος με τα μηδενικά.

Ναι, φαντάζομαι ότι έτσι είναι, δες πόσο κοστίζει αυτό που θες να βάλεις (πλήρες κόστος, εγκατεστημένο), τι κατανάλωση περιμένεις (έστω ότι συνδέεις και τα πλυντήρια στο ΖΝΧ) και λογάριασε...

Link to comment
Share on other sites

εδω στο βολο ενας ηλιακος εχει περιπου 1000 ευρω, η εγκατασταση του υδραυλικου ειναι 100 ευρω αλλα τα περισσοτερα που τα λυπαμαι ειναι τα μεροκαματα που χρειαζεται για να φτιαξουμε βαση στη σκεπη και ολα τα παρελκομενα μεχρι να δουλεψει. οποτε μαλλον δεν το κοβω να το βαζω. απλα θα πω τον υδραυλικο να αφησει αναμονες και αμα θελει ο ιδιοκτητης βαζει με δικα του εξοδα. εξαλλου τα ακριβα γουστα σε ενα σπιτι περισσοτερο απο βιτσιο τα βαζουν και δεν τα σκεφτονται λογικα. ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε να σου πω και εγώ την γνώμη μου από την σκοπιά του υδραυλικού.

Για μένα από την στιγμή που υπάρχει μηχανολόγος στο έργο δεν έχει λόγο ο υδραυλικός να εκτιμήσει το ενεργειακό όφελος.

Δεν είναι δουλειά του αυτή και δεν ξέρω σε τι βάθος έχει φτάσει η ανάλυση του για να μπορεί να βγάλει σωστά αποτελέσματα αν συμφέρει μακροπρόθεσμα.

Ο υδραυλικός οφείλει να κάνει ότι του πει ο μηχανολόγος και ο πελάτης να πληρώσει την επιπλέον δουλειά που θα προκύψει. Ο μηχανολόγος θα πρέπει να υποστηρίξει τον υδραυλικό του αν ο πελάτης τα μασάει και θέλει διπλή εγκατάσταση στο τσάμπα.

Η εγκατάσταση των ηλιακών στα κεραμίδια είναι δύσκολη δουλειά.

Από την μεταφορά τους μέχρι εκεί έως την πλήρη σύνδεση του απαιτεί δύο άτομα και απορώ πως 100€ καλύπτουν τα μεροκάματα και τα έξοδα ενός επαγγελματία υδραυλικού.

Μήπως αυτά τα 100 € είναι ο λόγος που δεν συμφέρει ο ηλιακός σε σχέση με το αέριο;

 

Για μένα ο προβληματισμός του μηχανολόγου θα πρέπει να είναι πως πρέπει να λειτουργήσει αυτά τα δύο μαζί.

Και μιλάω για την περίπτωση που έχουμε πελάτη που πληρώνει και όχι μαγκούφη.

Υπάρχουν συνήθως 3 επιλογές…

1. Επιλέγω χειροκίνητα μέσο τρίοδης βάνας ποια πηγή θα χρησιμοποιήσω.

2. Επιλέγω μέσο μπουτόν και με ηλετρομαγνητικές.

3. Επιλέγω να περνάω το νερό του ηλιακού μέσα από τον επίτοιχο αλλά με ιδικό εξάρτημα διπλών θερμοστατικών βαλβίδων για να αποφύγω να περάσω υπέρθερμο νερό από τον επίτοιχο και τον καταστρέψω.

Στην επιλογή 3 θα πρέπει νομίζω κανείς να λάβει υπόψη του και την πτώση πίεσης ανάλογα με το μήκος των διαδρομών και την διάμετρο της σωλήνας.

 

Αυτό που θα επέλεγα εγώ αν έφτιαχνα σήμερα σπίτι….(που όμως…δεν έχω μία…τα αποδίδω σε νόμιμους τοκογλύφους εντός και εκτός) είναι :

Ηλιακός θερμοσίφωνας σαν κύρια πηγή παραγωγής ζεστού νερού χρήσης με τρίοδη θερμοστατική βάνα για προστασία πρωτίστως από εγκαύματα αλλα και για συνολική προστασία της εγκατάστασης ιδίως αν έχουμε πλαστικές σωλήνες.

Ηλιακός όπου έχει φωλιά αισθητήριου για να έχω ένδειξη μέσα στο σπίτι της θερμοκρασίας του νερού.

Τρίοδι βάνα κάπου εύχρηστη για εναλλαγή στην δευτερεύουσα πηγή που θα ήταν ο επίτοιχος. Τις ηλεκτρομαγνητικές από εμπειρία δεν τις συμπαθώ... χαλάνε εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πελοπόννησο οι περισσότεροι βάζουν ηλιακό.

 

Η οικονομία είναι μεγαλύτερη απ'ότι φαντάζεστε.

1. Οικονομία στο ρεύμα/αέριο τις μέρες που έχει ήλιο και παράγει ζεστό νερό. Προσωπικά από πέρυσι την άνοιξη, πρώτη φορά που άνοιξα τον διακόπτη του θερμοσίφωνα για να ζεστάνει νερό ήταν την περασμένη εβδομάδα. Μέχρι τώρα ο ήλιος με κάλυπτε.

 

2. Οικονομία στο νερό και στον χρόνο. Με έτοιμο ζεστό νερό γίνεται πιο γρήγορα η λάντζα.

 

3. Υπάρχουν πλυντήρια που έχουν χωριστές εισόδους ζεστού και κρύου νερού. Προφανώς γίνεται οικονομία καθώς το πλυντήριο δεν καταναλώνει ρεύμα στην αντίσταση για να ζεστάνει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.