Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόθρος


Recommended Posts

Νομίζω ότι ο βόθρος ακόμη και να μην τον δείχνει η άδεια (π.χ. σε ισόγειο κατοικία) θεωρείται ότι περιλαμβάνεται στα απαραίτητα παραρτήματα της οικοδομής και δεν χρειάζεται αναθεώρηση, προσθήκη, ενημέρωση κλπ. Όμως αν η απόσταση του συγκεκριμένου βόθρου είναι στα 30-40 εκ. από το όριο, ορθώς ο γείτονας καταγγέλλει το γεγονός και θα πρέπει να βρεθεί κάποια συμβιβαστική λύση...

Link to comment
Share on other sites

προσοχή, πέρα από τα πολεοδομικά όρια (1-2 μέτρα) υπάρχει σε ισχύ υγειονομική διάταξη του 1965 που ορίζει τα όρια σε 6 μέτρα από την θεμελίωση και 6 μέτρα από τα όρια οικοπέδου. Αν η χρήση του κτιρίου περιέχει και υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι από τα στανταρ που κοιτάνε. Με άμεσο αποτέλεσμα να μην πέρνει άδεια λειτουργίας!!!! κοίταξε και από εκεί, δυστυχώς η πολεοδομία δεν είναι ο μοναδικός φορέας ελέγχου μας.....

Link to comment
Share on other sites

1) Από τα θεμέλια της οικίας απέχει 10 μέτρα

2) Από το γείτονα απέχει 1,5 μέτρο αλλά το κτήριο που είναι στο 1,5 μέτρο είναι αυθαίρετο λόγο παλαιότητας (60 χρόνια-δεν έχει άδεια )

3) Δεν έχω πηγές και από τον δρόμο απέχει 6 μέτρα

4) Η απόσταση 40 εκατοστών σε σχέση με όμορο οικόπεδο δεν μου δημιουργεί πρόβλημα με τον συγκεκριμένο γείτονα γιατί είναι συγγενής και δεν τον πειράζει αφού σε 2-3 χρόνια θα υπάρχει αποχετευτικό δύκτιο.

 

Επίσης στην βάση του βόθρου υπάρχει πέτρα και οι κύλινδροι του βόθρου απλός έχουν τις τρύπες ώστε να γίνουν οι συνδέσεις και έχει χοντρό χαλίκι στα κενά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.