Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάκα σε μεταλλική κατασκευή


 

Recommended Posts

Να σας αφήσω και εγώ με τη σειρά μου αυτό το ενδιαφέρων link, στο οποίο θα βρείτε ενδιαφέρουσα τέυχη για μεταλλικές κατασκευές και πλάκες να μελετήσετε:

 

http://www.corusconstruction.com/en/reference/publications/structural_steel/slimdek/

 

Η πλάκα μπορεί να πατάει όπως είπε ο συνάδελφος πιο πάνω σε διατμητικούς ήλους (shear studs) που είναι συγκολημένοι επάνω στις δοκούς (σύμμεικτη καστκευή), ή πάνω σε χαλυβδόφυλλα (comflor - slimdek floors).

 

http://www.corusconstruction.com/en/about_us/panels_profiles/structural_products_systems/comflor/

 

Τα χαλυβδόφυλλα έχουν νευρώσεις τρόπον τινά, μέσα στις οποίες τοποθετήται ο οπλισμός της πλάκας η και studs, και αυτά εδράζονται επάνω σε ασύμμετρες δοκούς των οποίων το κάτω πέλμα είναι πλατύτερο από το πάνω (slimfloor beams).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι είναι πρόβλημα η απουσία του χαλυβδόφυλου. Οταν δεν έχεις ενδιάμεσες δοκούς και η πλάκα πατάει μόνο στα περιμετρικά δοκάρια (σαν να ήταν απο σκυρόδεμα τα δοκάρια δηλαδή), γιατί να μπει χαλυβδόφυλο; Νομίζω όμως ότι σε αυτη την περίπτωση είναι απαραίτητη η διατμητική σύνδεση πλάκας δοκών.

Link to comment
Share on other sites

ειχα αναλαβει μια τετοια εργολαβια και ηταν πολυ ευκολη στο καλουπι. ο μπετατζης καθε βδομαδα εριχνε και πλακα εφοσον δεν εχει ουτε δακαρια ουτε τοιχεια. οντως οι τοιχοι μετα ηταν απο φελιζολ αλλα μεγαλο μανικι εφαγε ο σοβατζης που δεν τον αφηνα να βαζει καθολου ασβεστη μεσα στο σοβα γιατι θα διαβρωνε το δαρινγκ. βασικα εριχνε τσιμεντοκονια. και ειχε 2-3 ατομα μονο για να βαρανε το λαστιχο της μηχανης γιατι κολλουσε το υλικο. του ειχε βγει η πιστη. τεσπα εμενα το ερωτημα μου ειναι αλλο. απο θεμα κοστους συμφαιρει αυτη η κατασκευη? η ειναι μονο για εφε?

 

εκει που τον ακουσα να εχει μειωση ηταν στα ενσημα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.