Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακυρο συμβόλαιο και αποζημείωση από λάθος τοπογραφικό


Recommended Posts

Σε τοπογραφικό στο οποίο έγινε αγοραπωλησία οικοπέδου το 1987 και ενώ οι γραμμές Υ.Τ. της ΔΕΗ περνούσαν πολύ κοντά στο ακίνητο με αποτέλεσμα όλο το ακίνητο να είναι δουλεία της ΔΕΗ με ότι συνεπάγεται αυτό...Ο Μηχανικός που σύνταξε το τοπογραφικό δεν κάνει καμία αναφορά στη δουλεία ως όφειλε αλλά ούτε και η συμβολαιογράφος το μνημονεύει μπορεί ο ιδιοκτήτης να διεκδικήσει τα χρήματα του νομικά;

Link to comment
Share on other sites

"με αποτέλεσμα όλο το ακίνητο να είναι δουλεία της ΔΕΗ "

αυτό δεν το ήξερα. μπορείς να δώσεις περισσότερα στοιχεία να ψαχτώ?

 

στο θέμα μας τώρα νομίζω ότι δεν έχει σημασία ποιος τον πλήρωσε.

είχε δήλωση αρτιότητας πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεία της ΔΕΗ έχει όριο καθ ύψος από την γραμμή, δεν είναι μέχρι τό έδαφος.

Μόνο η επιφάνεια που καταλαμβάνει ο ιστός είναι απαλλοτριωμένη και φυσικά ο ιστός πρέπει να φαίνεται στο σχέδιο.

Δεν λέω ότι το σχέδιο είναι σωστό και ότι δεν έπρεπε να φαίνεται η γραμμή, λέω ότι τελικά μπορεί να μην εμποδίζεται η ανοικοδόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεία νομίζω ισχύει για απόσταση αρκετών μέτρων εκατέρωθεν των γραμμών. Δεν είναι μόνο ο χώρος που περνάνε από πάνω οι γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο το έκανα γιατί οι περισσότερες μεταβιβάσεις γίνονται με παλιά τοπογραφικά του πωλητή και οι αγοραστές δεν βάζουν ένα δικό τους μηχανικό να ελέγξει το ακίνητο που αγοράζουν με τη δικαιολογία ότι δεν έχουν χρήματα.

 

Στην Αθήνα η ΔΕΗ επιτρέπει τη δόμηση κάτω από τις γραμμές μέχρι κάποιο ύψος απλά ότν είσαι κοντά σε πυλώνα πρέπει να σου δώσει έγκριση η ΔΕΗ για να οικοδομήσεις.

 

Πάντως με τόσα που ακούγονται εγώ αποτρέπω τους πελάτες μου από αγορές σε κοντινή απόσταση με γραμμές υψηλής ή υπερυψηλής τάσης.

 

Τώρα όσο αφορά το ερώτημα σου έχω ακούσει περιπτώσεις συναδέλφων που είχαν περάσει πειθαρχικό στο ΤΕΕ και είχαν τραβήγματα με τα δικαστήρια αλλά δεν ξέρω πως κατέληξαν οι υποθέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

μετά απο 24 χρόνια

και τα μέλη της 17 Νοέμβρη θα είναι έξω

τι ψάνετε κυρώσεις για τον μηχανικό

λύση για να μπορέσει να χτίσει ο άνθρωπος πρέπει να βρεθεί

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και οι ερωτήσεις είναι καταιγιστικές θα σας πώ ένα ένα όμως :)

1ον Δεν ψάχνω να κυνηγήσω το Μηχανικό που δεν έκανε σωστά τη δουλειά του...γιατί ούτως η άλλος δεν είναι εν ζωή.

2ον Η δήλωση μηχανικού λέει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, σωστά είναι.

3ον Η δουλεία διόδου της ΔΕΗ στην 150 τάση είναι 20μ εκατέρωθεν του κεντρικού καλωδίου, στο οικόπεδο χτίζεις, αλλά δεν χτίζεις όσο στα αλλά οικόπεδα και φυσικά σε περιορίζει στο ύψος!

Link to comment
Share on other sites

είναι οικόπεδο??

και είσαι βέβαιος ότι υπάρχει δουλεία ΔΕΗ εντός σχεδίου

για ξαναψάξτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.