Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Απαίτηση οικοδομικής άδειας για επισκευή στέγης, κτηρίου προ του 1955


sakis lemonis

Recommended Posts

Γεια σας, θα ηθελα να σας ρωτησω, για μια επισκευη/ αλλαγη κεραμιδιων/ παλιας στεγης του 1940, τι αδεια χρειαζετε και τι χαρτια και ποια μελετη του μηχανικου που θα την αναλαβει.

Ποια περιπου η τιμη της μελετης.

 

Ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου και θα ερθω στην Ελλαδα την ανοιξη για να την κανω μονος μου απο παραδοσιακα βυζαντινα κεραμιδια.

 

Εχω σπουδασει μυχανοξυλουργος εδω, και με ενδιαφερει γενικα η κατασκευη.

 

ευχαριστω πολυ

με εκτιμιση Σακης Λεμονης

Link to comment
Share on other sites

η αδεια που χρειαζεται λέγεται "μικρής κλίμακος" περιλαμβάνει μια σχετικά εύκολη διαδικασία (εφόσον έχει αδεια το κτίριο- είναι νόμιμο δηλαδή) που θα πρέπει να αναλάβει μηχανικός και απαιτούνται τα εξής

1. εγκρισεις υπηρεσιών (αρχαιολογίας δασαρχείου κλπ) αν προβλέπεται από το σημείο που βρίσκεται το κτίριο

2. βεβαίωση κτηματολογίου, τοπογραφικό, σχέδια κτιρίου

3. η τιμή εξαρτάται από το τι χρεώνει κάθε μηχανικός (δεν έχει ελάχιστες αμοιβές)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει οκοδομική άδεια για το κτίριο θα χρειαστεί η "πιστοποίηση του νόμιμου περιγράμματος" αυτού, που έιναι μια σχετικά απλή διαδικασία ( τοπογραφικό δαιάγραμμα, φωτογραφίες κτιρίου, αποδεικτικά του χρόνου κατασκευής του), και κατόπιν η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, όπως ανέφερε ο συνάδερφος παραπάνω.

Η παρούσια μηχανικού πάντος κρίνεται απαραίτητη, για συμβουλευτικούς κυρίως λόγους, γιατί θα εργαστείτε προφανός σε ύψος, και πάνω σε τεχνικά θέματα(μονώσεις, τυχόν προβλήματα σκελετού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.