Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποιημένος χώρος ισογείου ακόμα ανοιχτός


KiriakosCE

Recommended Posts

Περίπτωση ιδιοκτήτη, ο οποίος έχει διώροφο, όπου όμως το ισόγειο είχε δηλωθεί στην άδεια σαν κλειστό garage, χώρος ο οποίος όμως ποτέ δεν χτίστηκε, (δηλαδή έμεινε σαν pilotis!). Στη συνέχεια όμως το ισόγειο νομιμοποιήθηκε σαν κατοικία (δηλαδή ότι χτίστηκε...) Αύτο όμως συνεχίζει να μπάζει αέρα... :D (δηλαδή είναι ακόμα ανοιστό σαν pilotis!)

 

Ερώτηση: Σε πιθανό έλεγχο ύστερα από καταγγελία στην πολεοδομία τι προβλήματα μπορεί να έχει?

Αν έχτιζε περιμετρικό τοίχο ώστε να κλείσει ο νομιμοποιημένος χώρος του ισογείου, όπως θα έπρεπε να είναι, χωρίς όμως κουφώματα στα ανοίγματα θα βοηθούσε την "υπεράσπισή" του την ύστατη ώρα?!

 

Δυστυχώς έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα έχει...

Δηλαδή... Ηταν γκαράζ και δεν ολοκληρώθηκε η κατασκευή....

Θεωρήθηκε ότι έγινε κατοικία ενώ δεν είχε καν ολοκληρωθεί.... δεν χρειάστηκαν φωτό;

Και σήμερα ανησυχείς για μια μη περατωμένη κατασκευή; Εσύ έχεις άδεια για κατοικία, δηλ για κάποια τετραγωνικά και απλώς δεν έχεις κάνει τη κατασκευή...So what?

Δεν βλέπω κάποιο θέμα σοβαρό... Γιατί να γίνει καταγγελία άλλωστε;

Link to comment
Share on other sites

JTB ευχαριστώ για την απάντηση!

Δεν το είχα δει από τη σκοπιά αυτή... Μου φαίνεται λογικό αυτό!

Τώρα για την καταγγελία δεν ανησυχώ εγώ αλλά ο ιδιοκτήτης. (Βλέπεις δεν είχα αναλάβει εγώ ούτε την άδεια οικοδομής ούτε τη νομιμοποίηση, οπότε ακόμα δε γνωρίζω αν χρειάστηκαν φωτο).

Link to comment
Share on other sites

πώς το νομιμοποίησε ως κατοικία; Είχε υπόλοιπο τετραγωνικών δόμησης ή έκανε ρύθμιση με τον νόμο 3843/10;

το μόνο πρόβλημα που βλέπω αν έχει ακολουθήσει την δεύτερη περίπτωση της ρύθμισης είναι ότι θα έχει κάνει ψευδή δήλωση ότι προυπάρχει ο χώρος ενώ δεν υπάρχει στην πραγματικότητα.

Αλλά και πάλι γιατί να τον καταγγείλει κανείς;

Συνήθως υπάρχουν κλειστοί χώροι αδήλωτοι και όχι δηλωμένοι χώροι ανοιχτοί. :smile:

Link to comment
Share on other sites

τι πως το νομιμοποίησε, το ταχτοποίησε προφανώς με τον 3843/10. Μα τι ρωτάς.....?

Οντως πρόβλημα δεν υπάρχει εκτός την περίπτωση όπου μπορώ να σκεφτώ εγώ ότι πλέον ο ιδιοκτήτης θέλει να κλείσει τον χώρο να τον χτίσει δηλαδή και ανυσηχεί ότι μπορεί να του κάνουν καταγγελία, διότι τον έχει δηλώσει χτισμένο ενώ δεν είναι.........?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό φανταζόμουν ότι προβλημα υπάρχει μόνο στην περίπτωση που θέλει να τον κλείσει στο μέλλον τον χώρο και φοβάται μην τυχόν και του κάνουν καμιά καταγγελία την περίοδο των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι το έκανε με το νόμο σουφλιά, με τον οποίο προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

@ nikoletta: Ναι... λίγο οξύμωρο το σχήμα... :smile:

για τα τετραγωνικά μου είπε το εξής:

ότι είχαν εξαντληθεί αυτά που δικαιούταν (80μ2 στον 1ο όροφο), το οικόπεδο ανήκει εξαδιαιρέτου σε αυτόν και σε ένα άλλο ιδιοκτήτη (με συνολικό δικαίωμα 160μ2). (έχει εξαντλήσει τα δικά του... βέβαια υποψιάζομαι, χωρίς να γνωρίζω όμως, μήπως νομιμοποιήθηκε είς βάρος του άλλου ιδιοκτήτη εκτός και εαν είχε συναινέσει)

@ Highlander: Έχεις απόλυτο δίκιο, όμως ο ίδιος μου ανέθεσε και κάποιες άλλες δουλειές οπότε...

Και ναι! Ο φόβος του είναι:

1. Μήπως έρθει τώρα ο έλεγχος, οπότε θα έπρεπε να είναι κλειστό... (υπάρχει πιθανότητα να του πουν άκυρη η νομιμοποίηση?)

2. Μήπως έρθει ο έλεγχος όταν επιχειρήσει να κλείσει τον χώρο όπως προβλέπεται από την άδεια...

 

Καταγγελία όπως ξέρετε δε θέλει και πολύ για να γίνει... "αγάπη" θέλει μόνο από το γείτονα...

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν το νομιμοποίησε, το τακτοποίησε. Έχει διαφορά. Και μεγάλη μάλιστα.

Αν του κάνουν καταγγελία όταν θα το κλείνει, τότε θα έχει πρόβλημα και για την αυθαίρετη πράξη που κάνει αλλά και για την ψευδή δήλωση που έκανε κατά την τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, μπερδεύτηκα τώρα... Ίσως αυτό οφείλεται στο ότι δε γνωρίζω τις διατάξεις του νόμου σουφλιά. Έχω την αίσθηση ότι με το νόμο σουφλιά νομιμοποιούνταν! Και αυτό μου ανέφερε ο ιδιοκτήτης. Αυτό με τα τετραγωνικά βέβαια είναι δική μου εικασία... Σίγουρα αν γίνει έλεγχος την ώρα της κατασκευής υπάρχει πρόβλημα. Όσο το αφήνει όμως έτσι ανοιχτό επίσης έχει πρόβλημα... αλλά τι πρόβλημα μπορεί να του δημιουργηθεί? Πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.