Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ναυπηγός μηχανικός, έναρξη επαγγέλματος: Ποιο επιμελητήριο;


ganastos

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.. ειμαι ναυπηγος μηχανικος του τει και θελω να κανω εναρξη επαγγελματος ως ελευθερος επαγγελματιας, στα χαρτια που μου ζητανε απο οαεε και δου αναφερονται και στην προεγγραφη στο επιμελητηριο εννοουν την εετεμ για την περιπτωση μου η καποιο αλλο επιμελητηριο??? ευχαριστω εκ των προτερων:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημερα σε ολους.. ειμαι ναυπηγος μηχανικος του τει και θελω να κανω εναρξη επαγγελματος ως ελευθερος επαγγελματιας, στα χαρτια που μου ζητανε απο οαεε και δου αναφερονται και στην προεγγραφη στο επιμελητηριο εννοουν την εετεμ για την περιπτωση μου η καποιο αλλο επιμελητηριο??? ευχαριστω εκ των προτερων:confused:

 

Καλημέρα...είμαι και εγώ ναυπηγός τει..έχω τελειώσει εδώ και καιρό...μπορείτε να μου πείτε αν ξέρετε τι πρέπει να κάνω για να κάνω έναρξη επαγγέλματος; Μπορώ να υπογράφω κανονικά χωρίς προϋπηρεσία; ρωτάω την eetem αλλα δεν μου έχουν δώσει ξεκάθαρη απάντηση...παρα μονο να βγάλω σφραγίδα! Ευχαριστώ!

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε αυτό.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ, επίσκεψη στην εφορία και έναρξη επαγέλματος (δηλώνεις έδρα ραφείου, δραστηριότητα ΚΑΔ), αγοράζεις βιβλία και μπλοκ αποδείξεων, τα θεωρείς, βγάζεις σφραγίδα και ο Θεός μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ, επίσκεψη στην εφορία και έναρξη επαγέλματος (δηλώνεις έδρα ραφείου, δραστηριότητα ΚΑΔ), αγοράζεις βιβλία και μπλοκ αποδείξεων, τα θεωρείς, βγάζεις σφραγίδα και ο Θεός μαζί σου.

 

Σ'ευχαριστώ πολυ! Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι η δραστηριότητα ΚΑΔ?όπως επίσης αν μπορώ να υπογράφω για επιθεωρήσεις μικρών σκαφών, καϊκιών κλπ (βασικά για τα σκάφη που προβλέπονται απο τη νομοθεσία) χωρίς να έχω προϋπηρεσία?ααα και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις....το μπλόκ αποδείξεων εννοείς μπλοκακι παροχής υπηρεσιών?δηλαδή θα γραφτω στο ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ?:roll:

 

και παλι ευχαριστω....:smile:

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας (δηλαδή προσδιορίζεις τους τομείς απασχόλησης σου).

Τον μαθαίνεις είτε στην εφορία (αν και μπορεί να μην ξέρουν) είτε ρωτάς συνάδελφο σου που έχει κάνει έναρξη (καλύτερα).

Μπλοκάκι (ή Δελτίο) παροχής υπηρεσιών ναι.

Αν δεν σε προσλάβει κάποια εταιρεία τότε στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ).

Link to comment
Share on other sites

ο καδ ειναι 71.12.19.12 υπηρεσιες μελετων και επιβλεψεων ναυπηγου μηχανικου τ.ε οσο για το ερωτημα σου οσον αφορα τις επιθεωρησεις σκαφων, πρεπει να γραφτεις στο τοπικο κλιμακιο του τμηματος επιθεωρησης του λιμεναρχειου σου και ξεκινας μολις σε ενταξουν ως μελος,μετα απο αιτηση που κανεις.(καθυστερει περιπου τρεις με εξι μηνες). για βεβαιωσεις και μελετες ξεκινας μολις κανεις εναρξη επαγγελμΑτος και οσα σου εχουν πει τα παιδια παραπανω..

 

αν θες περεταιρω βοηθεια στειλε μου σε προσωπικο μυνημα το email σου να σε βοηθησω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια!!

 

Λοιπον πηγα στο λιμεναρχειο της περιοχης μου (γιατι να κανω εναρξη στην εφορια δεν με συμφερει οικονομικα) να γραφτω στο τοπικο κλιμακιο των επιθεωρησεων και δεν ξερουν τη διαδικασια εγγραφης....:confused:

 

εχουν εδω και χρονια κατι ξεχασμενους ναυπηγους που ο ενας εχει παρει συνταξη....και συνεχιζει να ειναι στο κλιμακιο ....και μου ειπαν θα ψαξουν τη διαδικασια και θα με παρουν τηλ...αλλα μου ειπαν να ψαξω και εγω...λοιπον εχουμε καμια ιδεα που να ψαξω...?!?!

 

Θελω να δω τι δικαιολογητικα χρειαζεται και τι γινεται αφου γραφτεις...πρεπει να ξεκινησω ασφαλεια...για να κοβω αποδειξεις.. η πληρωμη μου θα γινεται μεσω υπουργειου....?!!?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.