Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Εκβιασμός από ιδιοκτήτη ομόρου κτιρίου μετά την ανέγερση


dimpoll

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ο zavi λέει "monitoring", εννοεί υποθέτω "παρακολούθηση μικρομετακινήσεων". Το όποιο επιχείρημα σχετικά με αυτό, θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να το είχε ζητήσει (με τον δικό του τρόπο-"δικά του λόγια") ο Δικηγόρος σου από τον Μηχανικό σου. Ούτε ο zavi μπορεί να σε βοηθήσει από το forum σχετικά με αυτό, ούτε μόνος σου να το χειριστείς. Αυτό το "monitoring" μπορεί και να είχε γίνει εξάλλου ακόμα και χωρίς εσύ να το αντιληφθείς.

 

Εκεί είναι το θέμα:

 

αν ο πραγμ/μων έχει στοιχεία από monitoring στα χέρια του, τότε έχει σίγουρα ένα ισχυρότατο πάτημα στην εκτίμησή του.Το monitoring είναι παρακολούθηση των μικρομετακινήσεων του κτιρίου με όργανα υψηλής ακρίβειας (εδώ tpanag σηκώνω τα χέρια ψηλά, αυτή η δουλειά όντως χρειάζεται @@ τοπογραφου κ έχεις κάθε δίκιο να λες ότι δεν μπορεί να την κάνει άλλος αυτή τη δουλειά ;), εγώ π.χ. ενώ έχω τα μηχανήματα θέλω ΠΑΡΑ πολύ διάβασμα για να είμαι σε θέση να δοκιμάσω να την κάνω), άρα κάποια στιγμή ο γείτονάς σου μπορεί να προσέλαβε τοπογράφο, κ αν εσύ λες ότι δεν υπάρχει περίπτωση, τότε ξανασκέψου μήπως τον έφερνε κάθε απόγευμα όταν εσείς κλείνατε την οικοδομή.........η δουλειά αυτή για κάθε μέρα γίνεται μέσα σε σύνολο μιας ώρας το πολύ (ξεφόρτωσε μηχανήματα, στήσε, χτύπα, ξέστησε, φόρτωσε, φύγε)

 

Γενικά ο πραγμ/μων αν δεν είναι καραγκιόζης, κάτι έχει στο μυαλό του κ αποφαίνεται με τόση σιγουριά (μου κάνει εντύπωση, συνήθως ΚΑΝΕΙΣ πραγμ/μων δεν είναι τόσο απόλυτος αν είναι έξυπνος, ο κίνδυνος πειθαρχικού είναι τεράστιος).

 

Εκτός κ αν πρόκειται

 

  1. για πραγμ/μονα πιτσιρικά που παίζει το κεφάλι του κορώνα-γράμματα
  2. για απατεώνα

Σε κάθε περίπτωση εσύ αν μπορείς βρες την πραγμ/σύνη, δώστη σε ένα τσάκαλο μηχανικό, ή από τη στιγμή που δεν διαπραγματεύεσαι τόσο μεγάλο ποσό αποζημίωσης πήγαινε στο δικαστήριο από περιέργεια κ προσπάθησε με το δικηγόρο σου να μην πάρει ο δικαστής υπ' όψιν του την πραγμ/σύνη.Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς

 

1. Το κόστος των 140.000 πως προκύπτει;

 

υπάρχει μελέτη επισκευής και εαν ναι υπογεγραμμένη απο ποιόν?

 

2. Ο, οι δικηγόροι σου είναι τουλάχιστον ή πολύ νέοι ή άσχετοι. Σε τέτοιες περιπτώσεις δημιουργείς στοιχεία εναντίον του εργολάβου. Ξεκινάς με ΙΚΑ, μετά ΓΟΚ, μετά συμβολαιογραφικά, άδειες, κλπ. Σε ενα μήνα ενας καπάτσος δικηγόρος του ράβει ενα κουστούμι πολλές φορές τα 140Κ και γυρίζεις το παιχνίδι εναντίον του. Τώρα εαν υπάρχει επισκευή δοκαριού αυτό το βρίσκουμε για πλάκα, εαν υπάρχει ακόμα ρωγμή και αυτό το βρίσκουμε για πλάκα. Με τέτοια στοιχεία τον κάνεις και τρέχει. Δεν λές τίποτα στον ίδιο για να μην έχει χρόνο. Παίρνεις και ασφαλιστικά και του έρχονται και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλος κατι καταλαβες λαθος στις συμβουλες που δινεις.,.εδω *ο ερωτων βρισκεται απο την αντιθετη πλευρα των αντιδικουντων.

 

Ο ομορος του οποιου το κτιριο εχει καθιζησεις ζηταει αυτο το ποσο ως αποζημιωση.Το ποσο το εκτιμησε καποιος μπαγλαμας ριχνοντας πιστολια στο νουμερο, απ ο,τι καταλαβα.

 

Νταξ, η υποθεση αυτη ειναι ξεκαθαρη.Ειτε το θρεντ ειναι fake, η ο φιλος μας εχει μπλεξει με βληματα, τοσο απο τη δικη του μερια οσο κ απο του αντιδικου.Καλα κρασια.....ετσι,για να βλεπετε τι βληματα κυκλοφορουν στην πιατσα!!Αν λοιπον ο φιλος μας λεει αληθεια, ποιο βλημα τεχνικος συμβουλος κανει τετοιου ειδους εκτιμησεις κ πανω απ ολα ποιο βλημα συναδελφος ειναι τοσο κατηγορηματικος σε μια πραγματογνωμοσυνη αμφιβολου αποτελεσματος.Και ποιο βλημα Επιβλεπων αναλαμβανει δουλεια για πελατη με περιεργο γειτονα κ δεν λαμβανει τα μετρα του στις εκσκαφες κ στην ασφαλιση του εργου, τουλαχιστον απο συμβουλες.....Αλλα αυτα εκαναν τα βληματα προκατοχοι μας, γι αυτο κ εχουν τη φημη μηχανικος=ζωον απατεωνας.

 

Απο την αλλη, αν ο φιλος μας λεει κουταμαρες κ ψεμματα, τοτε κακο του κεφαλιου του, θα το πληρωσει σε μετρητα.

 

Οποτε τα πραγματα φαινονται οτι ξεκαθαρισαν!!*

Link to comment
Share on other sites

zavi, μάλλον έχεις δίκιο σε όλα για τα βλήματα και τους απατεώνες που έμπλεξα.

Να κρίνω εάν έγινε κάτι λάθος δεν μπορώ, αφού ούτε παρόν ήμουν, ούτε μας ειδοποίησε όταν υποτίθεται πως έγινε οτιδήποτε, ούτε μηχανικός είμαι. Αλλά η διαδικασία που ακολούθησε από αυτόν και τον διορισμενο από το δικαστήριο πραγμ/να, δεν μου φαίνεται πολύ φυσιολογική.

Επίσης, αυτό το εξοχικό που είδα σήμερα του αντιδίκου, όντως καινούριο μου φαίνεται και πάνω κάτω γύρω στις 140.000 ευρώ υλικά θα ήθελε.

******************

 

Από τους Κανόνες ΣΥμμετοχής:

6β. Η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ. απαγορεύεται.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Το 2003 ανεγέρθη 4όροφη οικοδομή όπου ολοκληρώθηκε σε 3 μήνες.

Συνάδελφοι

Ίσως αυτό που θα πω είναι εκτός θέματος αλλά μου κάνει εντύπωση που κανεις δεν παραξενεύτηκε με την ταχύτητα κατασκευής.

Dimpoll

Τελικά η πραγματογνωμοσύνη είναι του ΤΕΕ ή ορίστηκε πραγματογνώμων από το δικαστήριο;

Γιατί αν είναι του ΤΕΕ, ήταν υποχρεωμένος να έλθει σε επαφή μαζί σας, αλλοιώς προκύπτει θέμα αξιοπιστίας της πραγματογνωμοσύνης (έτσι τουλάχιστον έλεγαν οι οδηγίες του ΤΕΕ προς τους πραγματογνώμονες).

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκαιο ο συνάδελφος arcgeo. Σε κάθε περίπτωση ο πραγματογνώμονας έρχεται σε επαφή και με τα δύο μέρη. Και την αυτοψία δεν την κάνει νύχτα για να μην τον πάρει κανείς χαμπάρι. Καί όταν η πραγματογνομωσύνη δεν είναι αιτιολογημένη και τεκμηριωμένη δεν είναι δύσκολο να κριθεί απορριπτέα απο το δικαστήριο. Μήπως σε αυτή την περίπτωση η πραγματογνομωσύνη έχει και τα δύο; γι αυτό το λόγο έγινε και αποδεκτή;

Link to comment
Share on other sites

στο παρόν θέμα μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει που τελειώνει η αλήθεια και που αρχίζει το ψέμα?

 

δεν κατάλαβα επίσης πως έκανες μήνυση στο μηχανικό σου και παράλληλα έχετε και άριστες σχέσεις (ούτε καν απλά καλές αλλά άριστες - το τέλειων δηλαδή).

 

ο δικηγόρος πάντως που είχες αποπροσανατόλισε την ιστορία (αν είναι αλήθεια κάτι από αυτά που είπες). σου κάνει μήνυση ο γείτονας και εσύ αυτό που κάνεις είναι μήνυση στο μηχανικό?

 

Ίσως αυτό που θα πω είναι εκτός θέματος αλλά μου κάνει εντύπωση που κανεις δεν παραξενεύτηκε με την ταχύτητα κατασκευής.
μπορεί να το πέταξε στο βρόντο ή μπορεί να μην θυμάται καλά κ.λπ.

 

Γενικά ο πραγμ/μων αν δεν είναι καραγκιόζης, κάτι έχει στο μυαλό του κ αποφαίνεται με τόση σιγουριά (μου κάνει εντύπωση, συνήθως ΚΑΝΕΙΣ πραγμ/μων δεν είναι τόσο απόλυτος αν είναι έξυπνος, ο κίνδυνος πειθαρχικού είναι τεράστιος).

 

Εκτός κ αν πρόκειται

 

  1. για πραγμ/μονα πιτσιρικά που παίζει το κεφάλι του κορώνα-γράμματα
  2. για απατεώνα

εκτός ίσως και αν μιλάμε για καραμπινάτη και εξώφθαλμη περίπτωση. αλλά από την άλλη ποιος ρισκάρει τόσο πολύ?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, ο πραγμ/νας ήταν διορισμένος από το δικαστ., όπου ο αντίδικος, πληρώνει για να κάνει την πραγμ/νη. Ο πατέρας μου του τηλεφώνησε αφότου ορίστηκε.

Τον ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει λόγος να είναι παρόν, και να μην δίνει σημασία στον τρελό τον γείτονα. Αφού λοιπόν, δεν είχαμε πείρα από αυτά τα πράγματα, και αφού είχαμε και δικηγόρο βλ..., δεν κάναμε τίποτα. Παρόλαυτά, ποτέ δεν ενημερωθήκαμε για το πότε θα γινόταν η αυτοψία.

Τώρα για το αν στέκει η πραγμ/νη, είμαι σίγουρος ότι δεν είναι 5 σελίδες χαζομάρες μόνο. Αλλά, σε κάθε περίπτωση, θα μπορούσε κανένας από εσάς, ακόμη και εάν όντως έγινε ζημιά κατα την εκσκαφή, ή προήλθε κλίση ή οτιδήποτε άλλο, να πει πως αποκλείεται να υπήρχαν αυτά και να δηλώνει σίγουρος ότι έγιναν από εμάς?

Όπως είπα, βρωμάει από χίλιες μεριές η υπόθεση.

 

Για ακόμη μία φορά...... Όχι μόνο ένας, και όχι μόνο δικηγόροι, αλλά και μηχανικοί που με συμβούλεψαν, μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω εγώ το τι έγινε, και πως για αυτόν ακριβώς τον λόγο, πλήρωνα μηχανικό!

Όσων αφορά τις άριστες σχέσεις μας, την τακτοποίηση την κάναμε στον μηχανικό - αντίδικό μας. Την μελέτη για τα φωροβολταικά στην ταράτσα, μας την έκανε ο μηχανικός μας επίσης.

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω εγώ το τι έγινε, και πως για αυτόν ακριβώς τον λόγο, πλήρωνα μηχανικό!
και από που κατέληξαν όλοι αυτοί ότι αυτός δεν έκανε καλά τη δουλειά του?

 

πόση απόσταση απέχει το κτίριο σου από το δίπλα κτίριο και πόσους ορόφους είναι του γείτονα?

Ο λάκος έμεινε ανοιχτός για λιγότερο από 7 μέρες.

ο λάκκος με τα φίδια? πόσο βάθος είχε ο "λάκκος"?

 

επίσης, όσο ήταν ανοικτός ο "λάκκος" είχε βρέξει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.