Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Τζάκια.. Προβλήματα και λύσεις.


vstrom71

Recommended Posts

Γειά σου φίλε μου... λοιπόν...Το αερόθερμο τζάκι ειναι η απλούστερη μορφή θέρμανσης..δεν μπλέκεις με πολλά...έχεις ζέστη χωρίς ρευμα..κλείνεις την πόρτα και πας για ύπνο...εφόσον έχεις τον λέβητα πετρελαιου αστον όπως είναι...μην χαλάς τίποτα ...βαλε τον θερμοστάτη του καλορηφέρ εκτος του χωρου όπου βρίσκεται η εστία, ετσι ώστε το μισό σπίτι να θερμαίνεται με το τζάκι και το υπολοιπο με το καλοριφέρ..αν τώρα χρησιμοποιήσεις αεραγωγους για να μεταφέρεις την ζέστη και στα υπόλοιπα δωματια θα κανεις δουλεια αλλα θα αργήσει να ζεστανει...υπολόγισε 7τμ επι τα kw της εστιας για να δεις ποσο χωρο μπορεις να ζεστάνεις..πχ μια εστία που ειναι 18kw θα σου ζεστάνει εναν χώρο 125τμ περιπου...απο προσωπική μου πείρα η δευτερεύουσα καύση ειναι καλή.. εχειις οικονομία στο ξύλο και λιγότερα καταλοιπα στην καμινάδα..την πορτα μην την ανοιγεις αμεσως...λίγο στην αρχή για να εκτονοθει η υποπίεση περιμένεις λιγο και μετα τραβάς να ανοίξεις...Οντως το θέμα pellets είναι θολό ακόμη..αν η υγρασία του ειναι πανω απο 14% δεν θα αναψει(αν εχω λαθος με τα νούμερα ας με διορθώσει καποιος)και σίγουρα θα υπαρξουν καλά και κακά πέλλετς...αναλογα με τα υλικά που έχουν χρισιμοποιηθει..Στο εξωτερικο τα πράγματα ειναι πολύ καλυτερα απο ότι εδω..και φυσικά μην ξεχνας και την μόνωση του σπιτιου...το Α και το Ω για την θέρμανση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανακαινίζω ένα διαμέρισμα που είναι α' ρετιρέ και θερμαίνεται με ατομικό καλοριφέρ φυσικού αερίου. Από πάνω υπάρχει β' ρετιρέ. Σκέφτομαι να βάλω ένα ενεργειακό τζάκι, μικρό, αερόθερμο, ώστε ν'αντικαταστήσω 1 από τα σώματα στο σαλόνι για αισθητικούς λόγους, αλλά και να έχω μια ενίσχυση της θέρμανσης το χειμώνα.

Έχω κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς αλλά ακούω πολύ διαφορετικές απόψεις σχετικά με το αν μπορώ ή όχι να βγάλω την καμινάδα οριζόντια από το μπαλκόνι μου στο πλάι, γιατί δεν μπορώ να τρυπήσω στους από πάνω στη μέση της ταράτσας. (σημειωτέον ότι η πολυκατοικία δεν εφάπτεται με άλλη στο πλάι). Κάποιοι μου είπαν ότι αυτό γίνεται μόνο για τζάκια ή σόμπες πέλετ (και φυσικού αερίου). Ισχύει κατά τη γνώμη σας ή να ψάξω να βρω κάποιον που ν'αναλαμβάνει να το κάνει για τζάκι με ξύλα; Μήπως μου ΄λένε ότι δε γίνεται απλώς γιατί δε θέλουν να το κάνουν ή γιατί προωθούν τα τζάκια πέλλετ; Χρειάζεται κάποια άδεια από την πολεοδομία για να βγάλω καμινάδα από το μπαλκόνι μου;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Ο γείτονας του πάνω ορόφου διαμαρτύρεται όταν ανάβω το τζάκι μου ότι βγαίνει σ αυτόν μια περίεργη μυρωδιά σαν πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Έχει κανείς καμμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει????

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Ο γείτονας του πάνω ορόφου διαμαρτύρεται όταν ανάβω το τζάκι μου ότι βγαίνει σ αυτόν μια περίεργη μυρωδιά σαν πλαστικό ή κάτι τέτοιο. Έχει κανείς καμμιά ιδέα τί μπορεί να φταίει????

 

μυρίζοντας και το δικό μου τζάκι μου φαίνεται πως μυρίζει κάπως το μέτταλο όταν ζεσταίνεται...τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

GEOXAL να μην το ανναβεις.. Οπως ρωτας δεν μπορει να σου απαντησει κανεις τιποτα, περιεγραψε τ κατασταση. Η καπνοδοχος σου περνα μεσα απ το σπιτι του? εχει κ αυτος τζακι στο ιδιο σημειο απο πανω? Κ οτι αλλο μπορεις κ νομιζεις θα ειναι μχρησιμο.

Link to comment
Share on other sites

GEOXAL να μην το ανναβεις.. Οπως ρωτας δεν μπορει να σου απαντησει κανεις τιποτα, περιεγραψε τ κατασταση. Η καπνοδοχος σου περνα μεσα απ το σπιτι του? εχει κ αυτος τζακι στο ιδιο σημειο απο πανω? Κ οτι αλλο μπορεις κ νομιζεις θα ειναι μχρησιμο.

Ναί έχει κι αυτός ακριβώς το ίδιο τζάκι από πάνω. Η καπνοδόχος περνάει μέσα από το σπί του. Οι γνώμες που πήρα απο ειδικούς είναι ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο φελιζόλ στο σημείο που ενώνονται οι καμινάδες μέσα στο σπίτι του, ότι μπορεί να υπάρχει σαν υλικό πετροβάμβακας που πρέπει να αλλαχτεί ή ότι φταίει ο αμίαντος λόγο κακοτεχνίας. Να μην το ανάβω δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι ο λόγος που νοίκιασα το σπίτι. Απλά δεν υπάρχει κανείς διαθέσιμος τζακάς να περάσει να το δεί από 5-6 που πήρα τηλέφωνο. Περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει γ αυτον τ λογο νοικιασες το σπιτι? Μην σκεφτεσαι ετσι και μην τα λες κ στον αλλον απο πανω γιατι οτι ωρα θελει στο κλεινει.. Καλη συνενοηση λοιπον ειναι η λυση και το μονο προχειρο που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι μια τρυπα εξωτερικη στον εξω τοιχο του επανω σου, ψηλα οσο γινεται στον εξωτερικο τοιχο του που περνα η καπνοδοχος σου κ βρισκεται το δικο του τζακι. Δεν ειναι απολυτο οτι θα ησυχασει αλλα ειναι η πρωτη ευκολη ανεξοδη αμεση λυση. Μικρη τρυπα 1 ιντσας αρκει.

Link to comment
Share on other sites

χεχε. Η πλακα είναι ότι χθες που χτηπήσαν κι από τον 3ο όροφο ότι στο σπίτι τους μυρίζει καπνός. Σε αυτ΄ν την περίπτωση ποιος πρέπει να σηκώσει την καμινάδα; Εγώ (1ος) όροφος ή αυτοί (3ος όροφος και τελευταιος της πολυκατοικίας) ;;;;;

Ευχαριστώ Στέλιο για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος τοτε! Και μην ανναβετε αποροφητηρα πες τους γιατι τραβαει πολυ το τζακι μου και καιει παραπανω ξυλα κ αστους να γκρινιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Και σε περίπτωση που καταλήξουν σε νοσοκομεία ή τπτ χειρότερο, άσε τον εισαγγελέα να γκρινιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.