Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική έκθεση ως αντικείμενο εξέτασης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! μόλις έκανα την εγγραφή μου και έχω μια σημαντική ερώτηση.Είμαι τελειόφητη Μηχανολόγος του Τει Πατρας και ο πρώην προιστάμενος της σχολής ήθελε μαζί με το βιβλίο πρακτικής να κάνουμε κ τεχνική έκθεση 50 σελίδων με περιγραφή όλης τησ πρακτικής.Το θέμα είναι οτι εγώ εκανα τυπικά την πρακτική μου και έδωσα ίδιο βιβλίο και έκθεση με συμφοιτήτρια μου που ήμασταν στο ίδιο γραφείο. Τώρα με κάλεσε ο πρώην αυτος προιστάμενος γιατι προφανώς το κατάλαβε.Γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι αυτο με την έκθεση νομιμο?? γιατι εγώ δεν το είχα ακούσει ποτε και δεν μπορεί κανείς να με βοηθήσει.:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγχαρητήρια για την σχολή και τον προϊστάμενο που -όχι απλώς έχουν απαιτήσεις αλλά- κάθονται και διαβάζουν τόσες σελίδες!

Όσο για την νομιμότητα, τι πάει να πει αυτό; Βάζει μία επιπλέον δοκιμασία, ώστε να παιδευτεί ο καθένας σας και να εμβαθύνει υποχρεωτικά στο αντικείμενο της πρακτικής του... Δεν βλέπω κάτι κακό, ελάχιστοι θα είχαν το κουράγιο και την όρεξη να ζητήσουν κάτι τέτοιο από τους φοιτητές τους...

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο του προισταμένου .

Η πρακτική σου είναι γιά να σε βοηθήσει στο επαγγελματικό σου μέλλον .

 

Εκτός αν δεν πρόκειται να ασχοληθείς και δεν σε ενδιαφέρει .

Link to comment
Share on other sites

Όπως έστρωσες θα κοιμηθείς... Τι μας ρωτάς τώρα;

 

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

 

Δεν το παίζω Παναγίτσα...Όλοι έχουμε αντιγράψει κάποια στιγμή. Όμως υπάρχουν και όρια...

 

Δεν μπορεί π.χ. αντίστοιχα να αντιγράψεις την διπλωματική εργασία. Και όποιος το κάνει αξίζει τις όποιες συνέπειες κατά την γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι εγώ εκανα τυπικά την πρακτική μου και έδωσα ίδιο βιβλίο και έκθεση με συμφοιτήτρια μου που ήμασταν στο ίδιο γραφείο.

 

Με βάση τα γραφόμενά σου , θα συμφωνήσω με τους παραπάνω συναδέλφους.

 

Άλλο αντιγράφω κάτι διότι προσωρινά "κόλλησα" και δεν βγάζω άκρη και άλλο αντιγράφω τα πάντα.

 

Το δεύτερο επισύρει και ποινές άσχετα αν κάποιες φορές απουσιάζουν οι ουσιαστικοί έλεγχοι και τελικά η εφαρμογή του όλου συστήματος γίνεται "άρπα -κόλλα" προσαρμοσμένη στην Ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι εγώ εκανα τυπικά την πρακτική μου και έδωσα ίδιο βιβλίο και έκθεση με συμφοιτήτρια μου που ήμασταν στο ίδιο γραφείο.

 

Και ύστερα βγαίνετε και φωνάζετε για να σας αποδώσουν και επαγγελματικά δικαιώματα, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

tpanag τί σχέση έχει το ένα με το άλλο. Με τα μάτια μου έχω δει ατελείωτα αίσχη και από τις 2 βαθμίδες ΤΕΙ και ΑΕΙ. Το θέμα είναι η τεμπελιά του ανθρώπου και όχι από που έχει αποφοιτήσει.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ντροπή να υπάρχει ακόμα ανοιχτό θέμα που ξεκίνησε με το "...αν είναι νόμιμο να μου ζητάει το λόγο ο καθηγητής μου γιατί έκανα ..."αντιγραφή στην πτυχιακή μου-στην πρακτική μου"...

Δεν ξέρω στη Βουλγαρία τι συνήθειες έχετε (άκυρο με παρέσυρε το avatar σου νομίζοντας ότι απευθύνομαι σε άλλον), αλλά εδώ οι Μηχανικοί που βγαίνουν από Πολυτεχνείο δε διανοούνται να κάνουν πιστή αντιγραφή ...50 σελίδων κειμένου και να βγαίνουν με δίπλωμα. Προφανώς στα ΤΕΙ (σε ορισμένα μόνο θέλω να πιστεύω), επικρατούν άλλα "ήθη και έθιμα". Το θέμα δεν είναι μόνο η τεμπελιά, αλλά το θράσος. Και το θράσος πηγάζει από κάποια νοοτροπία που καλλιεργήθηκε όσα χρόνια φοιτούσε. Δεν προέκυψε ξαφνικά! Μπράβο στον καθηγητή και από μένα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι, να τα λέμε και αυτά... γιατί ξεχνάμε και τα λίγα που ξέρουμε...

Κύριοι, η αντιγραφή δεν είναι ούτε νόμιμη και ούτε φυσικά ηθική... όπως και ο απόφοιτος ΑΕΙ που θα αντιγράψει διπλωματική πρέπει να επικρίνεται, έτσι και ο απόφοιτος ΤΕΙ που αντιγράφει τεχνικές εκθέσεις πρακτικής πρέπει να "πληρώσει" για την πράξη του... Το μόνο κακό σε αυτή την υπόθεση είναι ότι παραδείγματα της δεύτερης περίπτωσης είναι πολύ περισσότερα από της πρώτης... Και μετά βρίζουν το ΤΕΕ και θέλουν ΕΔ...Τα λόγια είναι περιττά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.