Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο (Διάταγμα Λαυρεωτικής)


Recommended Posts

Για να είναι άρτιο (έστω και σε παρέκκλιση) ΚΑΙ οικοδομήσιμο θα πρέπει ΚΑΙ να έχει εμβαδό 4.000μ² και να προυπάρχει του έτους τάδε ΚΑΙ πρόσωπο 45μ ΚΑΙ βάθος 50μ.

 

Η χρονολογία είναι περιορισμός για την αρτιότητα όμως. Αν δεν είναι άρτιο το αγροτεμάχιο και 1 χιλιόμετρο πρόσωπο να έχεις δεν οικοδομείς.

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώνεται το ήδη υπάρχον που είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και γίνεται οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε γιατί έχεις κολλήσει? Για να είναι άρτιο κατά παρέκκλιση το αγροτεμάχιο πρέπει να προυπάρχει του έτους τάδε (εσύ ξέρεις το έτος γράψτο για να μη γράφω αόριστα). Με την προσθήκη του τμήματος από το όμορο για την βελτίωση του προσώπου έχεις δημιουργία ΝΕΟΥ αγροτεμαχίου με έτος δημιουργίας το 2011, άρα η κατά παρέκκλιση αρτιότητα πάει περίπατο. Με αυτό σαν δεδομένο δεν νοείται εξέταση οικοδομησιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περισσότερη ευγένεια από παλαιότερο μέλος του forum. Κόλλημα έχουν μόνο όσοι δεν συζητούν και όχι αυτοί που καλοπροάιρετα εκθέτουν τις απόψεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, καταρχάς ευχαριστώ για τις απόψεις σας.

 

απάντηση στο #2: η συνεννόηση με την Πολεοδομία είναι σε προφορικό επίπεδο. Την πρώτη φορά, στον ιδιοκτήτη, ειπώθηκε ότι δεν γίνεται τίποτα. Την δεύτερη φορά, σε εμένα, ειπώθηκε ότι είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και με την αγορά λωρίδας καθίσταται οικοδομήσιμο...

 

απάντηση στο #4: πολύ ενδιαφέρουσα η σκέψη, αλλά έχει κάποια προβλήματα. Υποθέτω ότι η ανταλλαγή θα πρέπει να γίνει "στα κρυφά", χωρίς συμβόλαιο και χωρίς μεταγραφή στο υποθηκοφυλακείο, ειδάλλως (νομίζω ότι) χάνεται η παρέκκλιση. Αλλά, όπως και να 'χει, η πράξη αναλογισμού με την οποία έγινε η διαπλάτυνση της επαρχιακής οδού, όρισε νέες κορυφές, με συντεταγμένες, και αυτό δεν κρύβεται (μπορεί να ζητηθεί στην πορεία στην έκδοση της άδειας).

 

απάντηση στα #8 έως #15: αναρωτιέμαι αν όντως το αγροτεμάχιο μπορεί να θεωρηθεί ως έχει άρτιο κατά παρέκκλιση & μη οικοδομήσιμο. Με την αγορά μιας μικρής λωρίδας μπορεί να θεωρηθεί βελτίωση, διατηρείται η αρτιότητα κατά παρέκκλιση και καθίσταται οικοδομήσιμο το αγροτεμάχιο, αλλά τότε τι γίνεται ενδεχομένως με το όμορο οικόπεδο; Ψάχνει για αρτιότητα κατά κανόνα;

 

Αυτό δεν είναι τοπογραφία, είναι σκάκι...

 

Και σας έχω και άλλα σενάρια, αφού το όμορο είναι μία από τα ίδια:

εμβαδό > 4,000μ², πρόσωπο < 45μ, βάθος > 50μ

 

Κρατάω σαν παρατήρηση ότι το άθροισμα των δύο ιδιοκτησιών είναι μικρότερο από 20,000μ².

 

Έστω ότι ο γείτονας το πουλάει όπως είναι.

 

Σενάριο 1. Αγοραπωλησία.

[άρτιο κατά παρέκκλιση, μη οικοδομήσιμο] + [άρτιο κατά παρέκκλιση, μη οικοδομήσιμο] =

[άρτιο κατά παρέκκλιση, οικοδομήσιμο]

Ισχύει;

 

Σενάριο 2. Να δοκιμάσω να βγάλω άδεια ΠΡΙΝ την αγοραπωλησία, πάνω και στα δύο. Σε οικόπεδα (εντός σχεδίου) νομίζω ότι είναι δυνατό. Σε αγροτεμάχια πιάνει;

 

Διορθώνω τον εαυτό μου, το "σενάριο 2" δεν είναι σωστό, χρειάζονται δύο όμορα ίδιου ιδιοκτήτη για να βγει άδεια, οπότε γυρνάω στο "σενάριο 1".

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας και ευκρίνειας.

Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περισσότερη ευγένεια από παλαιότερο μέλος του forum.

 

Συνάδελφε πραγματικά λυπάμαι αν θεώρησες ότι με την έκφραση μου εννοούσα ότι είσαι κολλημένος. Ο γραπτός λόγος έχει αυτό το πρόβλημα ότι εύκολα παρεξηγείται. Αυτό που έλεγα είναι ότι έχεις κολλήσει με το θέμα της οικοδομησιμότητας και ξεχνούσες την αρτιότητα, όχι ότι είσαι κολλημένος.

Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.