Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλές για επιλογή σχολής


Recommended Posts

Ο πολιτικός μηχανικός δεν είναι χειριστής Η/Υ, δεν είναι μαθηματικός, δεν είναι απλώς "στατικός" που κάνει υπολογισμούς. Είναι ο άνθρωπος που παίρνει αποφάσεις για το μέλλον των άλλων, που κρίνει το συμφέρον τους, που αποφασίζει σε κάθε τεχνικό πρόβλημα ποια είναι η βέλτιστη λύση, που διευθύνει και διοικεί την κατασκευή, που κρατάει στα χέρια του τα συνεργεία και την ποιότητα του έργου. Είναι το απόλυτο αφεντικό, ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ. Αυτό θα επιδιώξεις, για αυτό θα ετοιμαστείς, αυτό θα απαιτήσεις από τους άλλους, αυτό θα γίνεις.

Ακόμη είναι αυτός που ξέρει και νοιώθει τα υλικά όχι μόνο στην θεωρία, αλλά και στην πράξη, που καταλαβαίνει την μυρωδιά του νωπού σκυροδέματος, του ξυλοτύπου και της σκουριάς του ωπλισμού στα χέρια. Που βλέπει διαγράμματα ροπών εκεί που οι άλλοι βλέπουν μαστόρους να σκυροδετούν, που βλέπει kN εκεί που οι άλλοι βλέπουν κολώνες, που βλέπει το συνεργείο να δουλεύει και ξέρει αν είναι καλό ή όχι, που πριν την σκυροδέτηση ξέρει πως θα βγουν τα μπετά.

 

katerina92, είναι αυτό το όνειρό σου; Το αγαπάς; Είσαι έτοιμη να αναλάβεις ευθύνες, να αγωνιστείς, να παλέψεις, να ματώσεις, να χάσεις ατέλειωτες νύχτες από το άγχος; Ξέρεις τι θέλεις και είσαι αποφασισμένη να πετύχεις;

 

Αν ναι, και μόνο τότε, δοκίμασε την τύχη σου. Αλλά όχι σε κολέγιο φιλενάδα. Έχω συναδέλφους με ντοκτορά που σήμερα φεύγουν μετανάστες λόγω ανεργίας. Είμαστε πολλοί, πάρα πολλοί, και όταν κάποτε αποφοιτήσεις θα είμαστε 20.000 περισσότεροι. Αν θες να μπεις σε αυτό το παιχνίδι, αν αγαπάς τόσο πολύ αυτήν την δουλειά, να φροντίσεις να αποκτήσεις τα κατάλληλα εφόδια σπουδάζοντας σε σχολή της προκοπής.

 

 

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν ισχύει, παράτα όσο είναι καιρός τους πολιτικούς μηχανικούς και τους τοπογράφους και κάνε το όνειρό σου, διαφορετικά το μόνο που θα πετύχεις θα είναι να γίνεις μόνιμος θαμών στο θέμα "επαγγελματικά δικαιώματα κολλεγίων".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

katerina92

 

πιστεύω οτι ο AlexisPap το έθεσε καθαρά. Με την σειρά μου θα σου πώ το εξής δεν θα πω ποτέ το παιδί μου να γίνει ΠΜ, ΜηχΜηχ, ΤΜ. Να γίνει patent attorney OK, offshore engineer OK.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη πολυ ομορφο αυτο που εγραψες και πιθανον να

δοσει εμπνευση σε νεους που θα το διαβασουν πριν

επιλεξουν την σχολη που θελουν.

 

Πιστευεις οτι αυτος ο τροπος σκεψης και αντιμετωπισης

του επαγγελματος αφορα πανω απο 5%-10% των

διπλωματουχων? Μαλλον οχι...

 

Και για να μην παραμυθιαζομαστε η συντριπτικη

πλειοψηφια οσων γινονται ΠΜ γινονται επειδη ο

μπαμπας η η μαμα ειναι ΠΜ η εργολαβοι, επειδη

το παιδι εβγαλε πολλα μορια και θελει πιασαρικη

σχολη για να μπουνε στο ματι της γειτονιας κτλ κτλ.

Δεν ισχυει μονο για τους ΠΜ αλλα για ολες τις

υψηλοβαθμες σχολες...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία να πω κάτι, απο ...το σημείο που είστε και ύστερα. Προσωπικά πιστευω την κοπέλα την απασχολεί αν θα βρεί δουλειά, αν το όνειρο της γίνει πραγματικότητα. Αν σπουδάσει μια τέχνη και την ασκήσει. Κλειστήκατε στο επάγγελμα του πολ. μηχ. γιατί τόσο φτάνει η φαντασία σας αφήστε λοιπόν ένα αρχιτέκτονα να αυτοσχεδιάσει. Αυτό σου έλεγα κοπελιά, δεν έχει σημασία τι σπουδάζεις αρκεί να έχεις ταλέντο, να νοιώθεις τι παίζει τριγύρω να "καταλαβαίνεις" τις ευκαιρίες και να τις αρπάς. Σήμερα και τον κλάδο των μηχανικών τον βαρά η ανεργία και το φαινόμενο θα αυξηθεί. Σημασία έχει πόσο εσύ πολυτάλαντο άτομο είσαι. Πόσα πτυχία έχεις αλλά και πόσες δυνατότητες γιατί υπάρχουν πολλά άτομα με πτυχία, λίγοι όμως καταφέρνουν να σου πουλήσουν καλά το παραμύθι.

Πχ. Να πουλήσουν καλά τον εαυτό τους και να πιάσουν δουλειά σε μια μεγάλη πολυεθνική εταιρία, με μεγάλες αξιώσεις μισθών....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο με το τελευταιο ποστ αλλα επειδη

ειμαστε στην Ελλαδα ας μην ξεχναμε τα ΕΔ, ειναι πολυ βασικο

θεμα... Αν ηταν απλα θεμα γνωσεων και δεξιοτητων τοτε

ας μην παιδευονται να παιδια και διαβαζουν ολημερις για

το πολυτεχνειο, ας πανε στο ΤΕΙ αφου ειναι θεμα ικανοτητων

δεξιοτητων κτλ κτλ.

 

Δεν απαξιωνω την σημασια των γνωσεων, της προσοπικοτητας

και ολου του πακετου που πουλας στην αγορα αλλα οι ανθρωποι

εκεινοι που εχουν το πακετο χωρις να εχουν καθολου ΕΔ ειναι

πολυ λιγοι...

Link to comment
Share on other sites

...

Είμαι Α' εξάμηνο και σκεφτομαι να τα παρατήσω...Τα έξοδα είναι πολλά και δεν ξέρω αν το πτύχιο μου θα με βοήθησει στο να βρω δουλεία μετα.Σκέφτηκα λοίπον να παώ σε κολλέγιο στην Αθήνα και να σπούδασω πολιτίκος μηχανίκος.Εσείς τι λέτε?:|

Ναί παράτα τα.

Καλύτερα νά αποφύγεις τά κολλέγια, άν καί φαίνονται καλή λύση είναι πολύ

νωρίς ακόμη γιά νά επενδύσεις χρόνο καί (πάρα πολύ) χρήμα. Ασε νά βγούν

οί πρώτοι απόφοιτοι πρώτα.

Θά σέ συμβούλευα νά ξαναδώσεις πανελλήνιες γιά 1 φορά ακόμη καί

παράλληλα νά κάνεις τά χαρτιά σου γιά Βουλγαρία, Ρουμανία, Μολδαβία,

έτσι ώστε άν ΔΕΝ περάσεις σέ σχολή μηχανικών ή εκεί πού θές νά είσαι έτοιμη

γιά νά φύγεις.

 

Ξαναδιάβασε τό post #12.

.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι, παρόλο που υπάρχουν πολλά θέματα σχετικά με τα ΕΔ, πήρα αφορμή απο το ποστ του φίλου MScEng ότι τα ΕΔ είναι το Α και το Ω στην Ελλάδα. Για παράδειγμα ένας μηχανολόγος που εργάζεται σε ναυτιλιακή σαν superintendent enginner, τι να τα κάνει τα ΕΔ? Ομοίως πολιτικός που εργάζεται σε εμπορική, η ηλεκτρολόγος σαν ΙΤ security. Θέλω να πω πως νομίζω ότι δεν χρειάζονται σε όλες τις δουλειές να έχεις ΕΔ ή "υπογραφή" όπως πολλοί αγωνιούν να αποκτήσουν.

Αν είμαι λάθος παρακαλώ διορθώστε με

Sorry αν είμαι offtopic

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου φιλε και εγω διπλωματουχος ελληνικου ιδρυματος ειμαι

χωρις καθολου ΕΔ οποτε το μονο στο οποιο μπορω να επενδυσω

ειναι οι γνωσεις, οι δεξιοτητες και οι ικανοτητες!

 

Αλλα ας μην παραμυθιαζομαστε, σε μια χωρα οπου η συντρηπτικη

πλειοψηφια των μηχανικων εργαζονται σε οικοδομη και εργα

υποδομης εκει τα ΕΔ και αρα η υπογραφη μετραει παρααα πολυ!

 

Οσο για την φιλη εγω ειμαι υπερ να κανει αυτο που θελει γιατι

ετσι θα το παλεψει πιο πολυ ωστε να ασχοληθει με αυτο με

η χωρις ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι ο μηχανικός στην Ελλάδα είναι άρηκτα συνδεδεμένος με την οικοδομή. Εκεί ναι τα ΕΔ παίζουν ρόλο, γιατί αλλιώς σε μια ανεπτυγμένη χώρα με βιομηχανία κάθε είδους, υποδομές κτλ, δεν είναι μονόδρομος η οικοδομή για τον μηχανικό. Το λέω αυτό επειδή παρατηρώ πολλά νέα παιδιά να διαλέγουν σχολή (μηχανικού πάντα) ανάλογα τα περισσότερα ΕΔ που θα τους προσφέρουν βάσει νόμου. Σαν να έχουν κατασταλάξει εκ των προττέρων ότι θα ασχοληθούν με την οικοδομή.

Ο μηχανικός όμως χρειάζεται παντού και δεν νομίζω ότι η χώρα χρειάζεται περισσότερους μελετητές και εργολάβους.

Στην κοπέλα απάντησα βέβαια ότι η σχολή που θα πρέπει να διαλέξει να της αρέσει και όχι να το κάνει βάσει ΕΔ ή οτιδήποτε άλλο. Το ίδιο ισχύει και σε κάθε άλλη ανάλογη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε μεγαλο βαθμο με το τελευταιο ποστ αλλα επειδη

ειμαστε στην Ελλαδα ας μην ξεχναμε τα ΕΔ, ειναι πολυ βασικο

θεμα... Αν ηταν απλα θεμα γνωσεων και δεξιοτητων τοτε

ας μην παιδευονται να παιδια και διαβαζουν ολημερις για

το πολυτεχνειο, ας πανε στο ΤΕΙ αφου ειναι θεμα ικανοτητων

δεξιοτητων κτλ κτλ.

 

 

 

Μα εκτός αυτού είπα, ότι την συμβουλέυω να πάρει κάνα 2 πτυχία.

 

Ικαρος, Μεγάλη κουβέντα, αυτό που είπες, ότι την δουλειά σου πρέπει να την αγαπάς όταν την αγαπάς την κάνεις καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.