Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

.... Ούτε οι ίδιοι οι εφοριακοί δεν γνωρίζουν να απαντήσουν πολλές από αυτές τις λεπτομέρειες. ...

και που να το ξέρουν οι άνθρωποι

αφού δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες

Link to comment
Share on other sites

και που να το ξέρουν οι άνθρωποι

αφού δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες

 

 

Υπάρχουν οδηγίες αλλά δεν τις διαβάζουν.

 

Καλησπέρα,

 

Το πεδίο 663 : "Δαπάνες, γεν. εξοδά φορολογητέα" στην εκκαθαριστική δήλωση, σε τι ακριβώς δαπάνες αναφέρεται ?

 

 

Αναγράφεις συγκεντρωτικά την αξία του κωδ. 357 , από τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ που έχουν υποβληθεί. Πρόκειται για την καθαρή αξία των γενικών εξόδων των οποίων ο ΦΠΑ μπορεί να εκπέσει από τον ΦΠΑ των εσόδων.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εσύ και διαφορετικά ισχύουν (ή πρέπει να ισχύουν) για τους επαγγελματίες (από όποια πλευρά αυτοί βρίσκονται ) του κλάδου.

Πέραν από τις ΠΟΛ υπάρχουν και οι οδηγίες συμπλήρωσης της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ (παρόμοιες με αυτές για το Ε1) πχ το βιβλιαράκι του 2007 να κοιτούσαν (το έχω τώρα μπροστά μου) οι κύριοι (κυρίες) της ΔΟΥ θα έβγαζαν άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εσύ και διαφορετικά ισχύουν (ή πρέπει να ισχύουν) για τους επαγγελματίες (από όποια πλευρά αυτοί βρίσκονται ) του κλάδου.

προκειται για δημόσιο έγγραφο ή όχι;

διότι το πρόστιμο μονο εγω το πληρώνω, ουτε ο επαγγελματίας ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι

Link to comment
Share on other sites

προκειται για δημόσιο έγγραφο ή όχι;

διότι το πρόστιμο μονο εγω το πληρώνω, ουτε ο επαγγελματίας ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι

 

 

Επειδή αδυνατώ να καταλάβω, μπορείς να το επεξηγήσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οδηγίες αλλά δεν τις διαβάζουν.

 

 

 

 

Αναγράφεις συγκεντρωτικά την αξία του κωδ. 357 , από τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ που έχουν υποβληθεί. Πρόκειται για την καθαρή αξία των γενικών εξόδων των οποίων ο ΦΠΑ μπορεί να εκπέσει από τον ΦΠΑ των εσόδων.

 

Ζητώ συγνώμη, που επιμένω. Δεν κατανοώ την διαφορά στην έννοια "γενικά έξοδα" από την έννοια "εισροες φορολογητέες (αγορές, εισαγωγές)" που μπαίνουν στα πεδία 151, 152, 153, 251, 252, 253, 651,652, 653. Έχω καταλάβει πως η αγορά παγίων μπαίνει στα ως άνω πεδία.

Έχεις την καλοσύνη να μου διευκρινήσεις με συγκεκριμένο παράδειγμα την έννοια "γενικά έξοδα".

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό. Υπάρχουν εισροές που τις αναγράφουμε αναλυτικά ανά συντελεστή ΦΠΑ και υπάρχουν και άλλες που τις αναγράφουμε όλες μαζί ανεξάρτητα από τον συντελεστή του ΦΠΑ με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί.

Στην τελευταία κατηγορία ανήκουν τα γενικά έξοδα τα οποία επιβαρύνονται με ποικίλους συντελεστές ΦΠΑ πχ. ηλεκτρικό ρεύμα 11%, βιβλία 4,5%, είδη καθαριότητας με 21% ή 23 % ..... Στις περιπτώσεις αυτές δεν χρειάζεται να γίνει ανάλυση των δαπανών κατά συντελεστή ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω μιας και δεν πήρα απάντηση. Αν προκύπτει από την εκκαθαριστική ότι πρέπει να πληρώσουμε ΦΠΑ αυτό γίνεται ηλεκτρονικά ή πρέπει να πάμε στην εφορία μας έχοντας ας πούμε τυπώσει την ηλεκτρονική δήλωση?

 

Μόνος μου τα ρωτάω μόνος μου τα απαντάω... Μου απάντησε το taxisnet ως εξής:

 

"Και η πληρωμή της Εκκαθαριστικής θα γίνει όπως και της χρεωστικής περιοδικής ΦΠΑ με την ταυτότητα πληρωμής."

 

Βάζω τις απαντήσεις εδώ μήπως βρεθεί κάποιος που να έχει παρόμοια απορία...

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εσύ και διαφορετικά ισχύουν (ή πρέπει να ισχύουν) για τους επαγγελματίες (από όποια πλευρά αυτοί βρίσκονται ) του κλάδου.

Πέραν από τις ΠΟΛ υπάρχουν και οι οδηγίες συμπλήρωσης της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ (παρόμοιες με αυτές για το Ε1) πχ το βιβλιαράκι του 2007 να κοιτούσαν (το έχω τώρα μπροστά μου) οι κύριοι (κυρίες) της ΔΟΥ θα έβγαζαν άκρη.

 

προκειται για δημόσιο έγγραφο ή όχι;

διότι το πρόστιμο μονο εγω το πληρώνω, ουτε ο επαγγελματίας ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι

Θέλω να πω πως αυτό το βιβλιαράκι θα έπρεπε να το δίνουν σε όποιον εμφανίζεται και ζητά το Ε3

 

1ον διότι πρόκειται για δημόσιο εγγραφο

2ον διότι μας αφορά, ωστε να συμπληρώσουμε σωστά τις δηλώσεις

 

το να το κλωσσά η εφορία δεν έχει νόημαεκτός αν είναι εκ του πονηρού :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.