Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

επειδή μένω στην Ολλανδια τον τελευταιο καιρο...και αφου καταφερα να ξεπερασω τα προβληματα που δημιουργησε η ΔΟΥ με κωδικους και κλειδαριθμους....δυστυχως το ρωταω τελευταια στιγμη αλλα μπορει να μου πει καποιος τι βαζουμε στο κωδικο 615 της εκκαθαριστικης που μιλαει για ακαθαριστα εσοδα ?

 

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε ακαθάριστα εννοούμε το ποσό που έχω λάβει για την υπηρεσία που προσέφερα + το φπα ?

 

Όχι. Γιατί ο ΦΠΑ δεν αποτελεί έσοδό μας. Τον εισπράττουμε για λογαριασμό τους κράτους. "Ακαθάριστα" σημαίνει το άθροισμα των "καθαρών" των ΑΠΥ που κόψαμε, δηλαδή πριν αφαιρεθούν οι δαπάνες μας. Αν έχεις κόψει π.χ. 10.000 ευρώ + 23% ΦΠΑ σε αποδείξεις, το νούμερο που ζητάει το κουτάκι αυτό είναι το 10.000.

Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο 811 λέει ότι :

 

'Χρεωστικό υπόλοιπο

Tο αποτέλεσμα της αφαίρεσης (κωδ.637+137) : (φόρος εκροών) – (κωδ.710+κωδ.184) : (υπόλοιπο φόρου εισροών), εφόσον είναι θετικός αριθμός'

 

και μου βγαίνει ότι χρωστάω 500 Euro :-x

 

Το 637 μου βγαίνει 4494 και το 710 επίσης και είναι ο Φ.Π.Α. που έχω αποδώσει

κανονικά και που συμφωνεί με το άθροισμα του καταβεβλημένου Φ.Π.Α. των

περιοδικών δηλώσεων.

Το 137 και το 184 για τα οποία όπως φαίνεται ισχύει ((137)-(184))=500 Euro,

τι εκφράζουν και που φαίνονται (δεν τα βλέπω πουθενά :confused:). Έχω την αίσθηση ότι

κάτι δεν πάει καλά.

Έχει κανείς καμμιά ιδέα επί του θέματος :?:

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας Δ' σε εμένα γράφει: "Δ. ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ για καταβολή, έκπτωση ή επιστροφή (κωδ. 637 - κωδ. 710)"

Έχεις ποσό για καταβολή, έκπτωση ή επιστροφή; Αν όχι (όπως ούτε εγώ έχω ή είχα ποτέ άλλωστε), τότε γιατί συμπληρώνεις τον κωδ. 810; Δε γεμίζουμε όλα τα κουτάκια στις δηλώσεις! Εφόσον το 637-710 σου βγαίνει μηδέν, δεν ασχολείσαι με τον πίνακα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας Δ' σε εμένα γράφει: "Δ. ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ για καταβολή, έκπτωση ή επιστροφή (κωδ. 637 - κωδ. 710)"

Έχεις ποσό για καταβολή, έκπτωση ή επιστροφή; Αν όχι (όπως ούτε εγώ έχω ή είχα ποτέ άλλωστε), τότε γιατί συμπληρώνεις τον κωδ. 810; Δε γεμίζουμε όλα τα κουτάκια στις δηλώσεις! Εφόσον το 637-710 σου βγαίνει μηδέν, δεν ασχολείσαι με τον πίνακα αυτό.

Δεν υπάρχει κωδικός 810! Αν εννοείς τον 801 ή οποιονδήποτε άλλο 800-κάτι,

δεν μπορείς να εισάγεις καμμία τιμή! Εκτός από τον 803, όλοι οι άλλοι εκτελούν αλγόριθμο και παρουσιάζουν αποτέλεσμα. Αναφορικά με το ((637)-(710)), αν κάνεις 'click' πάνω στο 811 θα δεις ότι ο αλγόριθμος που λέει ότι εκτελεί είναι ((637)+(137))–((710)+(184)). Και που είναι τα (137) και (184); Δεν τα βλέπω πουθενά! Τελευταία φορά εμφανίστηκαν κωδικοί (137) και (184) στην εκκαθαριστική δήλωση χρήσεως 2005 όπου και τότε υπήρξε αλλαγή του Φ.Π.Α. Εσύ τα βλέπεις όλα κανονικά στη δήλωσή σου;

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάς εκεί. 811 ήθελα να γράψω (λάθος πληκτρολόγησης). Ωραία όντως έχεις δίκιο, δε συμπληρώνεται χειροκίνητα πουθενά στον πίνακα Δ κάτι εκτός του 803. Εσένα σου περνάει τιμή σε κάποιο πεδίο αυτού του πίνακα αυτόματα; Εμένα είναι όλος κενός (όπως και πρέπει). Αν συμβαίνει αυτό, μάλλον έχεις εισάγει τιμή σε κάποιο άλλο πεδίο που δεν έπρεπε. Δεν βρίσκω ούτε εγώ πουθενά πεδία με κωδικούς 137 και 184. Προφανώς είναι κατάλοιπα από δηλώσεις παλαιών διαχειριστικών περιόδων και δε μας αφορούν.

Για να σε διευκολύνω, τα αριθμητικά πεδία που είναι συμπληρωμένα με τιμές στη δική μου δήλωση (αυτά που συμπλήρωσα εγώ συν αυτά που συμπληρώνονται αυτόματα) είναι τα εξής:

603,633,607,637,612,613,614,615,663,683,664,684,666,667,701,705,710,902,905,911.

Δεν έχω πάγια, έχω απλά "εκροές" από κάποιες ΑΠΥ αμοιβών που έκοψα στο έτος, "δαπάνες-γενικά έξοδα" που είχα στη διάρκεια του έτους για τις οποίες εκπίπτει ο ΦΠΑ και κάποιες ακόμα δαπάνες (καύσιμα-έξοδα αυτοκινήτου και δαπάνες που δεν έχουν ΦΠΑ) οι οποίες δημιουργούν την ανάγκη συμππλήρωσης του κωδικού 666 και όσων αυτός "συμπαρασύρει".

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει αυτόματα στο (811) και στο (813) αποτέλεσμα 500,00 (χρεωστικό). Στο (637) είναι 4494,00 και στο (710) είναι πάλι 4494,00! Επομένως, αν τα (137) και (184) ήταν απλά κατάλοιπα και δεν είχαν καμμία επίδραση στο αποτέλεσμα, τότε στο (811) και (813) δεν θα έπρεπε να προκύπτει τίποτα ή μηδέν (0,00) που προκύπτει από την πράξη ((637)-(710)). Όλα τα υπόλοιπα πεδία είναι σωστά (μηδενικά ως επί το πλείστον). Έχω και κάποιες εισροές στο (666). Δεν υπάρχει κανένας συνδυασμός πράξεων με τα νούμερα που έχω εισάγει και να βγαίνει κάτι τόσο στρογγυλό (500,00 Euro). Δεν βγάζω ακρη...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.