Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

εδώ λέει για όλες

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/paratash_ypovolhs_ekkatharistikwn_fpa_kai_dhlwsewn_eidikou_foroy_akinhtwn.2260820.html

αλλά μάλλον έχει δίκιο ο Σωτήρης. Οι επιπτώσεις όταν τίς περιοδικές τίς έχεις καταθέσει κανονικά και τίς έχεις πληρώσει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Οι Γ ήταν έτσι και αλλιώς μέχρι 16.06.2013.

Οι Β ήταν 10.04, πήγαν 20.05 και τώρα 10.06 δυνάμει της ΠΟΛ 1109/2013.

(Έτσι νομίζω δλδ...)

Link to comment
Share on other sites

αν είχαν πάει 20/5 ναι είναι και αυτές γιατί η ΠΟΛ λέει για αυτές πού έληγαν 20/5. Αλλά νομίζω είχαν πάει 15/5. Επιπτώσεις αν τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλά το κουλό είναι πως αντί να γράψουν "οι δηλώσει Β ή/και Γ"

γράφουν "οι δηλώσεις που έληγαν στις τάδε".

Δλδ ήμαρτον.

 

Πάντως εδώ, από το gsis λέει για Β στις 10.04 και για Γ στις 16.06.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ίδιο πρόβλημα με τον skeptikos από την προηγούμενη σελίδα. Δε μου δέχεται δηλαδή την εκκαθαριστική γιατί δεν συμβαδίζουν τα νούμερα που δίνω με τις περιοδικές μου.

 

Από έλεγχο που έκανα συνειδητοποίησα ότι μία απόδειξη που έκοψα αρχές Απρίλη την πέρασα από λάθος και στην περιοδική του Α τριμήνου αλλά και στου Β (που ήταν και το σωστό). Διπλοπλήρωσα δηλαδή το αντίστοιχο ΦΠΑ και τώρα όπως είναι φυσιολογικό το σύστημα δε μου δέχεται την εκκαθαριστική λόγω της αναντιστοιχίας.

 

Έχει ξανασυμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο? Τι μπορεί να γίνει? Παίζει να φάω και πρόστιμω παρόλο που διπλοπλήρωσα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω τόσο μετά τροποποιητική και αφού έχει πληρωθεί το ποσό? Επίσης, έχει κανείς εμπειρία με τροποποιητικές γιατί δεν έχω ξανακάνει?

 

Edit: Βασικά πήγα να κάνω κι ενώ μου ανοίγει τη φόρμα δε μ'αφήνει να συμπληρώσω τίποτα απολύτως μέσα. Φαντάζομαι ότι αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται να καταθέσω..

Edited by stratoz
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω τόσο μετά τροποποιητική και αφού έχει πληρωθεί το ποσό? Επίσης, έχει κανείς εμπειρία με τροποποιητικές γιατί δεν έχω ξανακάνει?

 

Edit: Βασικά πήγα να κάνω κι ενώ μου ανοίγει τη φόρμα δε μ'αφήνει να συμπληρώσω τίποτα απολύτως μέσα. Φαντάζομαι ότι αυτό σημαίνει ότι δεν γίνεται να καταθέσω..

   

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ αφού δεν υποβλήθηκε έως την 15/05/2013 είναι εκπρόθεσμη , θα τροποιποιήσεις τις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ  και κατόπιν θα υποβάλεις την εκκαθαριστική δήλωση. Οι τροποποιητικές δηλώσεις γίνονται ηλεκτρονικά και δεν επιβαρύνονται με πρόστιμα. Αντίθετα για την υποβολή της εκπρόθεσμης εκκαθαριστικής δηλώσεως , η οποία υποβολή θα γίνει ηλεκτρονικά, υπάρχει πρόστιμο . Αυτό θα το τακτοποιήσεις στη ΔΟΥ εντός πέντε ημερών από την αποστολή της δήλωσης ( ...με την επιφύλαξη αυτό να γίνει έως την 31/05/2013 γιατί κατά πως ισχυρίζονται από το ΥΠ. ΟΙΚ. από 01/06/2013 δεν θα υπάρχει ταμείο για εισπράξεις στη ΔΟΥ και επομένως θα δούμε πως θα διευθετούνται αυτά τα ζητηματάκια ).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, μια περιοδικη τελικα ειναι χρεωστικη,πως τροποποιειται και πως πληρωνεται?

 

Hλεκτρονική υποβολή  (εχει σχετική επιλογή στην εφαρμογή αποστολής των περιοδικών δηλώσεων )  , σου βγάζει ταυτότητα πληρωμής (κανονικό ποσό + προσαύξηση ) και πληρωμή από τραπεζικό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.