Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Ευελπιστώ συνάδελφοι να τα λέω σωστά καθώς τώρα φτιάχνω την εκκαθαριστική οπότε να μην βρεθώ προ εκπλήξεως :smile:.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ενημερώθηκα από αρμόδιο λογιστή τα ακόλουθα και τα θέτω προς συζήτηση και σχολιασμό :

 

1.Ο μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας που δεν έχει εμπορική δραστηριότητα ουσιαστικά έχει μόνο δαπάνες και πάγια. Συνεπώς όταν συμπληρώνει την εκκαθαριστική ΦΠΑ (ή τη περιοδική) στις εισροές δεν συμπληρώνει τα πεδία με τους αντίστοιχους συντελεστές ΦΠΑ αλλά μόνο τους κωδικούς 663 και 666.

 

2.Εφόσον υπάρχουν πάγια (λ.χ αγορά software) πρέπει να φαίνεται η απόσβεση στα βιβλία εσόδων-εξόδων. Δλδ να τηρείται σε κάποια σελίδα φαντάζομαι άτυπο μητρώο παγίων.

 

3.Ουσιαστικά πρέπει ο μηχανικός να εμφανίζει ταύτιση φορολογικών εγγραφών στα βιβλία εσόδων- εξόδων , στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και εκκαθαριστικής ΦΠΑ. Η όποια αναπροσαρμογή του εισοδήματος μετά τις αποσβέσεις κτλ και το τι τελικά φόρο θα πληρώσει προκύπτει μόνο στο έντυπο Ε3 και πουθενά αλλού.

 

Υ.Γ Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα σχετικά με το ερώτημα που είχα θέσει για τα έξοδα ασφάλισης του ΙΧ. Δλδ εάν υπολογίζονται ανάλογα με το πότε έχει εκδωθεί το παραστατικό ή ανάλογα με το πότε έχω πληρώσει. Οι ειδοποιήσεις πληρωμής που μου στέλνει η ασφαλιστική εταιρεία αναφέρουν μόνο πότε τελειώνει το συμβόλαιο μου και την καταληκτική ημερομηνία πληρωμής. Εγώ φαίνεται ότι έχω πληρώσει 3 φορές εντός του 2010, καθώς ένα παραστατικό είχε εκδοθεί τέλη του 2009 και το πλήρωσα Ιανουάριο του 2010. Καταχωρώ δε το συνολικό ποσό πληρωμής στα βιβλία στην αντίστοιχη στήλη δαπανών που δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πληρώνω την περιοδική από την Εθνική Τράπεζα μέσω e-banking

Βασικά δίνω εντολή την τάδε του μηνός.

 

Νομίζω έχει και η Alpha

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ενημερώθηκα από αρμόδιο λογιστή τα ακόλουθα και τα θέτω προς συζήτηση και σχολιασμό :

 

1.Ο μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας που δεν έχει εμπορική δραστηριότητα ουσιαστικά έχει μόνο δαπάνες και πάγια. Συνεπώς όταν συμπληρώνει την εκκαθαριστική ΦΠΑ (ή τη περιοδική) στις εισροές δεν συμπληρώνει τα πεδία με τους αντίστοιχους συντελεστές ΦΠΑ αλλά μόνο τους κωδικούς 663 και 666.

 

2.Εφόσον υπάρχουν πάγια (λ.χ αγορά software) πρέπει να φαίνεται η απόσβεση στα βιβλία εσόδων-εξόδων. Δλδ να τηρείται σε κάποια σελίδα φαντάζομαι άτυπο μητρώο παγίων.

 

3.Ουσιαστικά πρέπει ο μηχανικός να εμφανίζει ταύτιση φορολογικών εγγραφών στα βιβλία εσόδων- εξόδων , στις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ και εκκαθαριστικής ΦΠΑ. Η όποια αναπροσαρμογή του εισοδήματος μετά τις αποσβέσεις κτλ και το τι τελικά φόρο θα πληρώσει προκύπτει μόνο στο έντυπο Ε3 και πουθενά αλλού.

 

Υ.Γ Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα σχετικά με το ερώτημα που είχα θέσει για τα έξοδα ασφάλισης του ΙΧ. Δλδ εάν υπολογίζονται ανάλογα με το πότε έχει εκδωθεί το παραστατικό ή ανάλογα με το πότε έχω πληρώσει. Οι ειδοποιήσεις πληρωμής που μου στέλνει η ασφαλιστική εταιρεία αναφέρουν μόνο πότε τελειώνει το συμβόλαιο μου και την καταληκτική ημερομηνία πληρωμής. Εγώ φαίνεται ότι έχω πληρώσει 3 φορές εντός του 2010, καθώς ένα παραστατικό είχε εκδοθεί τέλη του 2009 και το πλήρωσα Ιανουάριο του 2010. Καταχωρώ δε το συνολικό ποσό πληρωμής στα βιβλία στην αντίστοιχη στήλη δαπανών που δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ ?

 

 

Αυτός ο αρμόδιος δεν σας είπε ότι τα έξοδα αναγνωρίζονται φορολογικά όταν είναι δεδουλευμένα ? Το ασφαλιστήριο ΄για την χρήση 2010 εκδόθηκε το 2009 πχ. 25-11-2009 και ισχύει έως την 24-11-2010. Επομένως δύο καταχωρήσεις στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Η πρώτη την 25-11-2009 για την αναλογία των ασφαλίστρων έως 31-12-2009 και η δεύτερη εντός του 2010 πχ. 1/01 για το υπόλοιπο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο αρμόδιος δεν σας είπε ότι τα έξοδα αναγνωρίζονται φορολογικά όταν είναι δεδουλευμένα ? Το ασφαλιστήριο ΄για την χρήση 2010 εκδόθηκε το 2009 πχ. 25-11-2009 και ισχύει έως την 24-11-2010. Επομένως δύο καταχωρήσεις στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Η πρώτη την 25-11-2009 για την αναλογία των ασφαλίστρων έως 31-12-2009 και η δεύτερη εντός του 2010 πχ. 1/01 για το υπόλοιπο ποσό.

 

1.Δλδ αγαπητέ Sothris ειναι λάθος η άποψη αυτή και πρέπει να καταχωρούνται τα έξοδα στο κάθε πινακάκι ανάλογα με το ΦΠΑ ? Γιατί εγώ έτσι το έκανα μέχρι πρότινος. Δεν αντιλαμβάνομαι αυτό που είπες ότι τα έξοδα αναγνωρίζονται φορολογικά όταν είναι δεδουλευμένα.

 

2.Εμένα το συμβόλαιο μου ξεκινάει αρχές Ιανουαρίου και τελειώνει αρχές Ιανουαρίου.Στην ειδοποίηση πληρωμής δεν φαίνεται ημερομηνία έκδοσης παρά μόνο η περίοδος ασφαλίστρων π.χ 10/1/10 - 10/7/10 και 10/7/10 - 10/1/11. Συνεπώς καταχωρώ 2 εγγραφές μία για Ιανουάριο και μία για Ιούλιο ?

 

3.Σχετικά με την απόσβεση παγίων, πρέπει να την εμφανίσω στην εκκαθαριστική ΦΠΑ (νομίζω δεν είναι υποχρεωτικό) και στα βιβλία (νομίζω πάλι δεν υποχρεώνομαι σε βιβλία Β' τάξης να διατηρώ μητρώο παγίων) και να την υπολογίσω ΜΟΝΟ στο έντυπο Ε3 ?

 

4.Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς σε ποιά παράγραφο, εγκύκλιο έχει αναφερθεί η μεταβολή του ποσοστού δικαιολόγησης δαπανών για τα ΙΧ. (δλδ το 70% σε ΙΧ κάτω από 1600cc ?)

Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS Τελικά και σε συνδυασμό με αυτή σου την πληροφόρηση: http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=294450&postcount=660

τι θα κάνουμε τελικά; Πρέπει μέχρι τη Δευτέρα καλώς ή κακώς να υποβάλλουμε εκκαθαριστική (δε συζητώ για το τι γίνεται με όσους ήδη υπέβαλλαν ή υπέβαλλαν και εισοδήματος!). Στο πεδίο 666 της εκκαθαριστικής ΦΠΑ είναι υποχρεωτικό να αναγραφούν τα μη εκπιπτώμενα ποσά των δαπανών (π.χ. το 30% ή το 40% της δαπάνης για βενζίνη ή ό,τι σκ@τ@ αποφασίσουν επιτέλους!) ή όχι; Όπως έχω πει, εγώ προσωπικά σε εκείνο το κουτάκι δεν έχω συμπληρώσει τέτοια πράγματα ποτέ, γιατί δεν έβλεπα το λόγο να μπαίνω στη διαδικασία να κάνω ουσιαστικά τη "φορολογική αναμόρφωση" πριν καν κληθώ να υποβάλλω Ε3 και σε μια δήλωση που εξυπηρετεί τις ανάγκες του ΦΠΑ και μόνο!

Να επισημάνω ότι το "ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ" εξελόφυλλο που κυκλοφορεί και μέσω του taxheaven δεν συμπληρώνει κάτι στο 666 από όσο είδα.

Πέραν αυτού, εδώ:http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12061

βλέπω ότι στα έξοδα ΙΧ αυτοκινήτου εφαρμόζονται οι συντελεστές 30% και 65% (70% και 35% αντίστοιχα δηλαδή αναγνώριση δαπάνης) και κάνει αναφορά και για ατομικές επιχειρήσεις κανονικά στη "ΣΗΜΕΙΩΣΗ **". Έχουν την εντύπωση ότι θα μας τρελλάνουν μήπως ή σκοπεύουν να ερμηνεύσουν τους νόμους που έφτιαξαν και να μας πουν τι θα κάνουμε και τι θα ισχύσει για φέτος ...του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

1. Noμίζω ότι έχει λεχθεί (εδώ τουλάχιστον) αρκετές φορές. Στον κωδ. 666 στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα αναγραφούν όλες οι δαπάνες που δεν έχουν ΦΠΑ, όπως αυτές είναι ήδη περασμένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ. Η φορολογική αναμόρφωση (δηλ. η φορολογική μείωση των εξόδων) έχει να κάνει με τη φορολογία εισοδήματος δηλ. με το έντυπο Ε3,

2. Για τα ΙΧ θα εφαρμοσθούν τα ποσοστά του άρθρου 31 Ν 2238/1994. Στην κατάσταση των λογιστικών διαφορών που κάνεις παράθεση το ποσοστό που αναγράφεται είναι εσφαλμένο. Στην κατάσταση που θα υποβληθεί θα αναγράφεται το σωστό. Ωστόσο αυτό δεν απαλλάσει το ΥΠ. ΟΙΚ. Αυτοί που ασχολήθηκαν με την κατάσταση έπρεπε να την έχουν τεστάρει προηγουμένως .

Link to comment
Share on other sites

1. Noμίζω ότι έχει λεχθεί (εδώ τουλάχιστον) αρκετές φορές. Στον κωδ. 666 στην εκκαθαριστική ΦΠΑ θα αναγραφούν όλες οι δαπάνες που δεν έχουν ΦΠΑ, όπως αυτές είναι ήδη περασμένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

 

Άρα ό,τι ποσό δαπάνης δεν έχει ΦΠΑ μόνο και όχι ό,τι δαπάνη της οποίας ο ΦΠΑ υπάρχει αλλά δεν εκπίπτει. Ωραία. Κατανοητό αυτό. Σχετικά σπάνια περίπτωση πάντως. Εκτός από τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ για τις μελέτες, έχω όλες κι όλες 4-5 αποδείξεις από Συμβολαιογράφους (οι οποίοι δεν υπάγονταν σε καθεστώς ΦΠΑ τότε) και Υποθηκοφυλακεία άντε και ασφάλεια αυτοκινήτου και τέλη κυκλοφορίας τα οποία εγώ προσωπικά θα αγνοήσω φέτος και δεν τα έχω βάλει στις δαπάνες μου.

 

2. Για τα ΙΧ θα εφαρμοσθούν τα ποσοστά του άρθρου 31 Ν 2238/1994. .

 

Σωτήρη τα ποσοστά του άρθρου 31 του Ν. 2238/94 τροποποιήθηκαν με το νόμο 3842/2010 και στο άρθρο 11 αυτού!

Αντιγράφω: "

5. Το δεύτερο και τρίτο εδάφιο της περίπτωσης β΄

της παραγράφου 1 του άρθρου 31 του Κ.Φ.Ε. αντικαθί−

στανται ως εξής:

«Ειδικά για επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης

με κυλινδρισμό μέχρι χίλια εξακόσια (1.600) κυβικά εκα−

τοστά, εκπίπτουν οι δαπάνες συντήρησης, επισκευής,

κυκλοφορίας και αποσβέσεων και τα μισθώματα που

καταβάλλονται σε εταιρεία χρηματοδοτικής μίσθωσης ή

οποιονδήποτε τρίτο, σε ποσοστό εβδομήντα τοις εκατό

(70%) του ύψους αυτών, εφόσον τα αυτοκίνητα αυτά

χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της επιχείρησης. Για

αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού εκπίπτει, με τις ίδιες

προϋποθέσεις, ποσοστό τριάντα πέντε τοις εκατό (35%)

των πιο πάνω δαπανών.» "

Άρα τα 60% και 25% πάνε περίπατο. Δεν ισχύουν-δεν υπάρχουν! Ή ισχύει το 70/35 ή δεν ισχύει τίποτα! Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω ανάποδα. Για τις δαπάνες (πάσης φύσεως και μορφής) τις σχετικές με ΕΙΧ ισχύει ότι γράφει στο άρθρο 31 του ν 2238/1994 , όπως αυτός τροποποιήθηκε με το άρθρο 11 του ν 3842/10. Πέραν αυτών ουδέν.

Σχετικά με τον "σατανικό κωδικό " στην εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ . Στον κωδ. 666 θα αναγραφεί το σύνολο των δαπανών από το βιβλίο ΕΣ-ΕΞ , οι οποίες δαπάνες είναι είτε εξαιρούμενες και απαλλασσόμενες του ΦΠΑ (πχ. ενοίκια ακινήτων, ασφάλιστρα, τόκοι και έξοδα τραπεζών, δαπάνες δικηγόρων -έως 30-06-10)...) είτε δαπάνες επιβαρυνόμενες με ΦΠΑ πλην όμως ο ΦΠΑ αυτών δεν εκπίπτει (έξοδα ΕΙΧ, αγορά ΕΙΧ, έξοδα ξενοδοχείων, έξοδα από ταβέρνες, αγορά επαγγελματικής στέγης (όταν αυτή έχει ΦΜΑ), δαπάνες αγοράς ποτών και τροφίμων .........).

Στον κωδ. 666 δεν είναι υποχρεωτικό να αναγραφούν υπολογιστικές δαπάνες πχ. αποσβέσεις παγίων, τεκμαρτό ενοίκο από ιδιόχρηση επαγγελματικής στέγης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.