Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ένωση διαμερισμάτων με κατάληψη Κοινοχρήστου.


Skordos

Recommended Posts

Γειά σας, μου έχει τύχει η εξής περίπτωση.

Πελάτης έχει αγοράσει διαμέρισμα που εκ κατασκευής υλοποιήθηκε σαν ένα ενώ η άδεια το έδειχνε ως δύο.

Κατά την ένωση των διαμερισμάτων κατελήφθη τμήμα του "πλατύσκαλου", το οποίο ήταν μια εσοχή 1,5τμ στην ουσία για να χωρέσει τις 2 πόρτες αντί για μία.

 

Το ενιαίο λοιπόν διαμέρισμα έχει ένα πατάρι που ο πελάτης με κάλεσε να νομιμοποιήσω με το 3843.

 

Η πολεοδομία μου είπε στην αρχή να πάω υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή και του απέναντι διαμερίσματος (είναι 2 μόνο διαμερίσματα στον τελευταίο όροφο της οικοδομής) ότι όλα έχουν γίνει εκ κατασκευής και ότι συμφωνούν.

 

Αφού τους την πήγα μου ζήτησαν να κινηθώ με το άρθρο 22 καθώς ο 3843 δεν τακτοποιεί κοινόχηστα. Αλλά με το άρθρο 22 δεν ξέρουν να μου κάνουν ούτε υπολογισμό προστίμου καθώς το κτίριο είναι του 1998 και ξέρουν για μετά το 2003 και πρίν το 1983.

 

Γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω ούτως ώστε να μην πληρώσει ο πελάτης μια περιουσία; Ενδεικτικά σας λέω ότι η ΤΖ είναι 3400 ευρώ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.