Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρή απόδοση σωμάτων


hjiannis

Recommended Posts

athilenio το πρωτο σωμα-μικρο ζεμεταει. Τα άλλα τα ποιο απομακρυσμένα οχι? Δηλαδη μπορέις να τα πιάνεις για πολύ ώρα. Πες νου τι αλλα στοιχεία θέλεις.

 

Τα δίκτυα τι είναι μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο;

Πόσες προσαγωγές και πόσες επιστροφές υπάρχουν στον συλλέκτη;

Ο λέβητας είναι επίτοιχος αερίου ή δαπέδου αερίου-πετρελαίου;

Υπάρχει κάποιο φίλτρο νερού στην εγκατάσταση;

Τι είδος διακόπτες έχουν τοποθετηθεί;

Και ότι σε ρώτησα παραπάνω σχετικά με τον θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio ο θερμοστατης είναι καλός και τον δουλέυω στους 25 βαθμούς. Πρόκειτε για λέβητα δαπέδου πετρελαίου. Στο συλλέκτη υπάρχουνε 8 προσαγωγές και 8 επιστροφές. Για φιλτρο νερού δε νομίζω. Για τους διακόπτες δε γνωρίζω! δεν ειμαι τεχνικός!

Το δεδομένο οτι παρατήρησα βελτίωση της απόδοσης με ρίθμυση του κυκλοφορητή στο μέγιστο πώς το κρίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη το να μεγαλώσεις τον κυκλοφορητή είναι το πιο εύκολο και σίγουρα θα βελτιώσει την κατάσταση. Αλλά το ερώτημα που τίθεται είναι αν αυτό τελείως απαραίτητο. Ίσως με μία εξισορρόπηση των δικτύων καταφέρει κανείς και φέρεις το σύστημα να λειτουργεί άψογα.

Ενας υπερδιαστασιολογιμένος κυκλοφορητής αν δεν είναι 100% απαραίτητος θα καταφέρει να δώσει στα μακρινά και μεγάλα σώματα την απαραίτητη παροχή αλλά τα κοντινά θα τα πνίξει στο νερό.

Όπως υπέθεσα και παραπάνω τελικά επιβεβαιώνετε ότι η εγκατάσταση είναι δισωλήνιο (σώμα και πίσω).

Δεν γνωρίζω όμως αν οι διακόπτες είναι ένας ή δύο για κάθε σώμα….

Πολλές φορές οι υδραυλικοί χρησιμοποιούν έναν διακόπτη για κάθε σώμα και δεν προσέχουν αυτός να είναι καθαρά δισωληνίου και τελικά επιλέγουν μονοσωληνίου.

Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι το σώμα αντί να πάρει όλη την παροχή παίρνει την μισή. Την άλλη μισή την επιστέφει πίσω μιας και αυτοί είναι συνήθως 50% .

Φαντάσου λοιπόν να έχεις μία τέτοια εγκατάσταση με αυτούς τους διακόπτες και να μην έχει γίνει ούτε εξισορρόπηση. Που να ζεστάνουν τα έρμα τα σώματα.

Η εξισορρόπηση των δικτύων γίνετε στα κολλεκτέρ. Εκεί είναι τοποθετημένα τα ρυθμιστικά που δυστυχώς μόνο για ρύθμιση του δικτύου δεν τα χρησιμοποιούμε εμείς στην Ελλάδα εκτός σπάνίων περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

athilenio ευχαριστώ πολύ που ασχολήσε με το θέμα μου! Τα σώματα έχουνε έναν διακόπτη. Αν είναι σωστοί δεν ξέρω. Είναι δύσκολο να βρέις καλό τεχνικό για τετοιες περιπτώσεις απο οτι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.