Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Επιχείρηση Parking σε υπόγεια πολυκατοικίας


qwerty1958

Recommended Posts

Μου αρέσει που ασχολείστε με την εξυπναδομαγκιά του κάθε ελληναρά που προσπαθεί να αποκτήσει τζάμπα ότι δεν πλήρωσε και κάνει πονηρές ερωτήσεις .

 

Νομίζω ότι το θέμα έπρεπε να έχει κλειδωθεί προ πολλού , αφού άλλωστε ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος δεν ξαναφάνηκε , αφού προφανώς δεν πήρε την απάντηση που τον βόλευε .

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σαφέστατα και με ενδιαφέρει. Απλά θέλω να ακούσω τις γνώμες ανθρώπων που έχουν μεγαλύτερη πείρα σε τέτοια θέματα.

 

Οι ένοικοι θέλουμε να μπει ξεχωριστό ρολόι στα υπόγεια αλλά ο κατασκευαστής δεν δέχεται με τίποτα. Η ΔΕΗ είναι απλήρωτη εδώ και κάτι μήνες.

 

Ο κατασκευαστής βρίσκει διάφορες δικαιολογίες για την μη τοποθέτηση ξεχωριστού ρολογιού.

 

Η πρώτη ήταν οτι δεν μπορει να μπει δεύτερο ρολόι γιατί η ΔΕΗ δεν επιτρέπει την ύπαρξη δεύτερου κοινόχρηστου ρολογιού σε μια πολυκατοικία.

 

Η δεύτερη είναι οτι πρέπει να 'ξηλωθεί' ολόκληρη η πολυκατοικία για να μπει ξεχωριστό ρολόι στα υπόγεια.

 

Η τρίτη δικαιολογία είναι οτι δεν θέλει να βάλει ρολόι στο δικό του όνομα (αφού δεν μπορεί να μπει κοινόχρηστο).

 

Μια άλλη δικαιολογία είναι οτι στα 3 υπόγεια υπάρχουν και 3-4 αποθήκες που ανήκουν σε κατόχους διαμερισμάτων και λίγα τετραγωνικά χώρων αποκλειστικής χρήσης.

 

 

 

Στα 3 υπόγεια όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα υπάρχουν γύρω στις 70 θέσεις στάθμευσης τις οποίες μέχρι πρότινος δεν πουλούσε σε τρίτους (εκτός απο αυτές που είχε δώσει στους οικοπεδούχους -δείτε το πρώτο μου μήνυμα)

Τώρα εντελώς ξαφνικά με το θέμα που προέκυψε (με την μη πληρωμη κοινοχρήστων και την ανταλλαγή εξώδικων) μας λέει οτι πουλάει θέσεις στάθμευσης και στα υπόγεια και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να αγοράσει. Βέβαια εγώ δεν τον βλέπω να πουλάει καμία και πιστεύω οτι όλα αυτα είναι λόγια του αέρα.

 

Η πραγματικότητα είναι οτι εδώ και 3 χρόνια που έχει ολοκληρωθεί η οικοδομή από τις 70 θέσεις των υπογείων έχει πουλήσει τις 3 στους οικοπεδούχους (έχτισε με αντιπαροχή) και οι υπόλοιπες είναι στο όνομα του και τις νοικιάζει (δεν έχει καταφέρει να τις νοικιάσει όλες) σε τρίτους.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάθε δικαίωμα να τις νοικιάσει και να τις πουλήσει σε τρίτους αφού πρόκειται γιά οριζόντιες ιδιοκτησίες , ακριβώς όπως οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων γιά τις δικές τους ιδιοκτησίες .

 

Γιά το θέμα του ρολογιού πιθανότατα υπάρχει θέμα , αλλά θα πρέπει να λυθεί με συναινετικό τρόπο και αφού προσλάβουν οι ιδιοκτήτες ένα τεχνικό σύμβουλο που θα τους πεί τι να κάνουν και αν υπάρχει λύση .

Επίσης εξαρτάται τι γράφει η σύσταση , γιατί αν γράφει ότι οι απόθήκες και οι θέσεις στάθμευσης δεν συμμετέχουν στα κοινόχρηστα , όπως γράφεται συνήθως τότε δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάθε δικαίωμα να τις νοικιάσει και να τις πουλήσει σε τρίτους αφού πρόκειται γιά οριζόντιες ιδιοκτησίες , ακριβώς όπως οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων γιά τις δικές τους ιδιοκτησίες .

 

Γιά το θέμα του ρολογιού πιθανότατα υπάρχει θέμα , αλλά θα πρέπει να λυθεί με συναινετικό τρόπο και αφού προσλάβουν οι ιδιοκτήτες ένα τεχνικό σύμβουλο που θα τους πεί τι να κάνουν και αν υπάρχει λύση .

Επίσης εξαρτάται τι γράφει η σύσταση , γιατί αν γράφει ότι οι απόθήκες και οι θέσεις στάθμευσης δεν συμμετέχουν στα κοινόχρηστα , όπως γράφεται συνήθως τότε δεν μπορούν να του κάνουν τίποτα .

 

Όλες οι αποθήκες και οι θέσεις στάθμευσης συμμετέχουν στα κοινόχρηστα.

 

Οι δαπάνες έχουν χωριστεί σε διάφορες κατηγορίες (δαπάνες που αφορούν όλους ανεξαιρέτως τους ιδιοκτήτες, δαπάνες που αφορούν μόνο τους ιδιοκτήτες διαμερισμάτων, δαπάνες που αφορούν μόνο τους ιδιοκτήτες όλων των υπογείων ή κάποιων συγκεκριμένων υπογείων κτλ).

 

Οι δαπάνες για το ρεύμα των κοινόχρηστων χώρων των υπέργειων ορόφων ΑΛΛΑ ΚΑΙ οι δαπάνες για το ρεύμα συνολικά σε ΟΛΟΥΣ τους χώρους των υπογείων περιλαμβάνονται στις δαπάνες που αφορούν όλους τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.

Με βάση τα ποσοστά (για τις δαπάνες που αφορούν όλους τους ιδιοκτήτες - με βάση αυτά τα ποσοστά κατανέμονται οι δαπάνες του ρεύματος) που αναφέρονται στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας το ρεύμα κατανέμεται σε αναλογία 80-20 μεταξύ υπέργειων και υπόγειων ορόφων.

 

 

Προσπαθώ να γίνω όσο πιο σαφής και αναλυτικός γίνεται. Όποιος διαβάσει προσεκτικά τα μηνύματά μου πιστεύω θα σχηματίσει σαφή εικόνα της κατάστασης.

 

Το πρόβλημα των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων δεν είναι τι θα κάνει ο κατασκευαστής με τις θέσεις στάθμευσης που του ανήκουν. Το πρόβλημα είναι οτι από την στιγμή που δεν υπάρχει ρολόι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η κατανομη των δαπανών για το ρεύμα είναι δίκαιη.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που οι θεσεις πληρωνουν κοινοχρηστα δεν υπαρχει θεμα κατανομης δαπανων δικαιου η αδικου......αν ηταν ετσι οταν εφευγε ο 4 οσ οροφοσ για διακοπες γιατι να πληρωνε συντηρηση ανελκυστηρα?

 

μαζι με την αγορα υπογραψατε και την κατανομη κοινοχρηστων.....φανταζομαι τα υπογεια υπηρχαν οταν αγορασατε δεν χτιστηκαν μετα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα υπόγεια υπήρχαν οταν υπογράψαμε τα συμβόλαια και μαζί την κατανομή των δαπανών. Από αυτή την άποψη είναι καλυμένος ο κατασκευαστής.

 

 

Εμείς όμως γιατι να πληρώνουμε το ρεύμα και τα δημοτικά τέλη για τα 3 υπόγεια; Εντάξει, υπογράψαμε την σύμβαση. Εκτός από το νομικό, υπάρχει και το ηθικό ζήτημα. Αυτά τα υπόγεια σε τι εξυπηρετούν την υπόλοιπη πολυκατοικία; Ο ανελκυστήρας εξυπηρετεί τα διαμερίσματα και είναι λογικό να πληρώνουν τα διαμερίσματα για την συντήρησή του είτε λείπουν σε διακοπές οι ένοικοι είτε όχι.

 

Αυτό που υποθέτω εγώ ειναι οτι ο κατασκευαστής ήθελε να στήσει μια ωραία επιχειρησούλα χωρίς να πληρώνει όσα του αναλογούν για ρεύμα και δημοτικά τέλη. Έφτιαξε και 3-4 αποθηκούλες των 3 τετραγωνικών για να λέει οτι αυτα τα υπόγεια εξυπηρετούν και ανάγκες των διαμερισμάτων.

 

Από την στιγμή που έφτιαξε τόσες πολλές θέσεις στάθμευσης δεν έπρεπε να πάρει κάποια ειδική άδεια; Δεν υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, κάποιες προυποθέσεις; Δεν έπρεπε να βάλει ξεχωριστό ρολόι;

Link to comment
Share on other sites

1. πληρωνεται δημοτικα τελη μονο για τ.μ που δεν ειναι θεσεις σταθμευσης στα υπογεια δλ για τους χωρους ελιγμων....μπορεις να παρεις και εσυ ταμαξι σου και να κατεβαινεις βολτες στα αλλα υπογεια αν με καποιο τροπο αυτο εμποδιζεται τοτε μπορεις να πειςοτι δεν ειναι κοινοχρηστος χωρος ...επισης καια υτος πληρωνει δημοτικα τελη για τους υπολοιπους κοινοχρηστους χωρους.

2.και αυτος πληρωνει για το ανσασερ που χαλαει ρευμα....και για τα φωτα που καινε συνεχεια στους κοινοχρηστους εκτος υπογειων

3.απο την στιγμη που το ηξερες εξ αρχης ενα εχω να πω...'' οχι αλλα δακρυα στελλα''

Link to comment
Share on other sites

1. πληρωνεται δημοτικα τελη μονο για τ.μ που δεν ειναι θεσεις σταθμευσης στα υπογεια δλ για τους χωρους ελιγμων

Οι θέσεις στάθμευσης δεν πληρώνουν δημοτικά τέλη και φόρους;

 

....μπορεις να παρεις και εσυ ταμαξι σου και να κατεβαινεις βολτες στα αλλα υπογεια αν με καποιο τροπο αυτο εμποδιζεται τοτε μπορεις να πειςοτι δεν ειναι κοινοχρηστος χωρος

Υπάρχουν γκαραζόπορτες και ανελκυστήρας οχημάτων. Φυσικά και δεν έχω πρόσβαση στους υπόγειους χώρους της πολυκατοικίας με το αυτοκινητό μου.

 

 

...επισης καια υτος πληρωνει δημοτικα τελη για τους υπολοιπους κοινοχρηστους χωρους.

2.και αυτος πληρωνει για το ανσασερ που χαλαει ρευμα....και για τα φωτα που καινε συνεχεια στους κοινοχρηστους εκτος υπογειων

Αυτά τα έχω αναφέρει ήδη στο πρώτο μου μήνυμα. Το ξέρω οτι πληρώνει. Το θέμα είναι πόσα πληρώνει. Εγω γιατί να πληρώνω το ρεύμα του ανελκυστήρα οχημάτων π.χ.;

 

 

3.απο την στιγμη που το ηξερες εξ αρχης ενα εχω να πω...'' οχι αλλα δακρυα στελλα''

Σέβομαι την απαντησή σου. Γι'αυτό άλλωστε και ξεκίνησα αυτό το θέμα, για να πάρω μια γνώμη και να καταλάβω αν οι αιτιάσεις μας (των ιδιοκτητών διαμερισμάτων) είναι παράλογες ή όχι. Περιμένω να ακούσω και μερικές ακόμα γνώμες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σέβομαι την απαντησή σου. Γι'αυτό άλλωστε και ξεκίνησα αυτό το θέμα, για να πάρω μια γνώμη και να καταλάβω αν οι αιτιάσεις μας (των ιδιοκτητών διαμερισμάτων) είναι παράλογες ή όχι. Περιμένω να ακούσω και μερικές ακόμα γνώμες.

 

Μην περιμένεις άλλες γνώμες και απαντήσεις. Όσοι γνωρίζουν κάτι για το θέμα αυτό, σου απάντησαν.

 

Αυτό που χρειάζεστε είναι να δείξετε σε ένα δικηγόρο τα συμβόλαια σύστασης Ο.Ι. και κανονισμού της πολυκατοικίας, τους όρους των οποίων αποδεχτήκατε όλοι οι συνιδιοκτήτες, υπογράφοντας τα συμβόλαια αγοράς των δικών σας Ο.Ι., ώστε να σας συμβουλεύσει εάν υπάρχει δυνατότητα να αντιμετωπίσετε το θέμα που σας απασχολεί.

 

Πάντως, νομίζω ότι δεν στέκει η σκέψη ότι, ο κατασκευαστής έφτιαξε τόσα υπόγεια, ως χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων και αποθηκών, με προσδοκώμενο στόχο να στήσει "μια επιχειρησούλα", σε βάρος των μελλοντικών συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας, όταν η σκέψη αυτή στηρίζεται στην υποψία της "άδικης" κατανομής της δαπάνης του ηλεκτρικού ρεύματος των κοινοχρήστων των υπογείων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.