Μετάβαση στο περιεχόμενο

νομιμοποιήση υπογείου


wackenas

Recommended Posts

καλησπέρα,

 

προσφάτως αγόρασα με πλειστηριασμό(μέσω τραπέζης) μια μεζονέτα και στο συμβόλαιο ο κάτω όροφος φαίνεται σαν αποθήκη 83 τ.μ.

 

η ερώτηση μου είναι ποιος υποχρεούται(να πληρώσει δηλαδή) την νομιμοποιήση του χώρου;;

 

η τράπεζα όταν βγάζει σε πλειστηριασμό ένα οίκημα δεν πρέπει να είναι τελείως νόμιμο;

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση μου είναι ποιος υποχρεούται(να πληρώσει δηλαδή) την νομιμοποιήση του χώρου;;

 

η τράπεζα όταν βγάζει σε πλειστηριασμό ένα οίκημα δεν πρέπει να είναι τελείως νόμιμο;

 

Όχι δεν πρέπει. "Τελείως νόμιμα" ακίνητα, πρακτικά δεν υπάρχουν. Ελήφθη υπόψη (ενδεχομένως) η όποια παρανομία, όταν γινόταν η εκτίμηση της αξίας του ακινήτου για την υποθήκη. Από εκεί και πέρα, αυτό είναι το ακίνητο. Συμβουλεύθηκες κανένα Μηχανικό πριν το "χτυπήσεις"; Δεν είναι απαραίτητο ότι μπορούν να "νομιμοποιηθούν" τα πάντα σε ένα ακίνητο, ούτε η ύπαρξη κάποιων πολεοδομικών αυθαιρεσιών τα καθιστά μηδενικής εμπορικής αξίας. Θα το πήρες μέσω του πλειστηριασμού και σε συμφέρουσα τιμή μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρέπει. "Τελείως νόμιμα" ακίνητα, πρακτικά δεν υπάρχουν. Ελήφθη υπόψη (ενδεχομένως) η όποια παρανομία, όταν γινόταν η εκτίμηση της αξίας του ακινήτου για την υποθήκη. Από εκεί και πέρα, αυτό είναι το ακίνητο. Συμβουλεύθηκες κανένα Μηχανικό πριν το "χτυπήσεις"; Δεν είναι απαραίτητο ότι μπορούν να "νομιμοποιηθούν" τα πάντα σε ένα ακίνητο, ούτε η ύπαρξη κάποιων πολεοδομικών αυθαιρεσιών τα καθιστά μηδενικής εμπορικής αξίας. Θα το πήρες μέσω του πλειστηριασμού και σε συμφέρουσα τιμή μάλλον...

 

ναι όντως το πήρα σε καλή τιμή.αν και βρίσκεται στους σοβάδες ακόμα.

άρα μου προτείνεις να μην ασχοληθώ;

το μόνο που 'φοβάμαι' είναι να μην έχω πρόβλημα με τη ΔΕΗ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο πρέπει να είναι καθόλα νόμιμο προκειμένου να μεταβιβασθεί εκτός αν υφίσταται προ του '83.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.