Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου από κολλέγιο


george_RES

Recommended Posts

stayros

 

Για να γίνει αυτό που λές από την ίδια πηγή αναφέρει ότι πρέπει να αλλάξει το Σύνταγμα κάτι το οποίο δεν είναι απλό πράγμα .

 

Όσον αφορά για τους τρεις μήνες το ίδιο ρυθμισμένο νομικά χρονικό όριο και από το Π.Δ του ΔΟΑΤΑΠ είναι αλλά ποτέ δεν εφαρμόζεται.

Είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό λοιπόν του ΣΑΕΠ .

Link to comment
Share on other sites

@konstΣυμφωνώ 1000%. Πολλοί όμως νομίζουν πως με κάποιο μαγικό τρόπο οι απόφοιτοι των κολεγίων (με BSc) δε θα γίνονται δεκτοί από το ΤΕΕ. Μάλλον θα τους εξαφανίζουν μέσα σε ένα καπέλο...

 

Όσο οι ψευδαισθήσεις αυτές συνεχίζουν, τόσο δε θα απαιτούμε να βγει επιτέλους μία συνολική και δίκαια λύση προς όλους.

 

@lazarosk το δημοσίευμα του esos το λέει, όχι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από τις εξελίξεις των κολεγίων?τι άλλο περιμένεις να δεις? στην Ελλάδα ζούμε δεν έχεις καταλάβει ακόμα πότε οι νόμοι λειτουργούν?τα κολέγια όχι μόνο ανωτατοποιήθηκαν και αναγνωρίστηκαν αλλά τείνουν να μας προσπεράσουν κιόλας.......και δεν το βλέπω να είναι μακριά αυτό

 

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση μακάρι να το βαφτίζαμε Γιάννη αλλά δυστυχώς το βαφτίσαμε ανώτατο με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά αυτό που έχω να πω είναι υπερβολές .

 

Τα περισσότερα που ακούγονται για τα κολλέγια μη πω σχεδόν όλα αλλά κατά 98% αποτελούν διαφήμηση χωρίς ουσία.

Η ουσία είναι λοιπόν ότι δεν πρέπει να συνδέουμε το ότι μια αίτηση απόφοιτου κολλεγίου γίνετε αποδεκτή για την κρίση αναγνώρισης της από το ΣΑΕΠ με την τελική απόφαση έκδοσης πράξεως αναγνώρισης από τον Πρόεδρο του ΣΑΕΠ .Είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα .

 

Εάν το δούμε διαφορετικά πέρι των Νόμων όπως το θέτετε τότε ποτέ δεν πρόκειτε να αναγνωριστούν τα κολλέγια στην χώρα μας διότι στην χώρα μας υπάρχει το φαινόμενο να ψηφίζουμε Νόμους χωρίς να τους εφαρμόζουμε κατά γράμμα .Αυτό σημαίνει ότι τα κολλέγια έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους να διανύσουν .

Link to comment
Share on other sites

@konst είδες τι σου έλεγα στο #112. Εδώ έχουν βγει οι πρώτες αναγνωρίσεις ήδη για κολέγια, και μερικοί κάνουν την πάπια...

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Για δείξε μας μια αναγνώριση Μηχανικού από κολλέγιο που χωρίς να έχει εγγραφεί στο αντίστοιχο επιμελητήριο του Εξωτερικού του έδωσαν τα Ε.Δ και που έχει γίνει δεκτός σήμερα για εγγραφή από το ΤΕΕ ως μέλος με πλήρη Ε.Δ που έχει ενας Έλληνας Μηχανικός από Ελληνικό Πολυτεχνείο .

 

Γιατί με τα λόγια ο καθένας λέει ότι θέλει , και μη μου πεις για τον φίλο σου γιατί τα μαθαμε όλα απ΄έξω .

Link to comment
Share on other sites

Τη συζήτηση αυτή την έχουμε ξανακάνει. Υπάρχουν επιμελητήρια που σε γράφουν δια αλληλογραφίας και επιμελητήρια που θέλουν συνέντευξη.

 

Με το παρών σύστημα η Ελλάδα απλά αναγνωρίζει πτυχία σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές προϋποθέσεις. Δεν μπορεί να κάνει κάτι "μαγικό" και να εξαφανίσει τόσους απόφοιτους κολεγίων.

Link to comment
Share on other sites

Είδα STAURO άλλοι προσπαθούν να μην δουν.....

Lasarosk γιατί προσπαθείς με νύχια και με δόντια να αποδείξεις κάτι που δεν υπάρχει?εδώ ολόκληρο υπουργείο παιδείας το αποδέχεται εσύ γιατί απλά δεν το δέχεσαι?Είπαμε τα κολέγια ήρθαν και εδραιώθηκαν στην ελληνική πραγματικότητα όλα τα άλλα είναι λόγια για να έχουμε να λέμε..ΝΑΙ τα κολέγια απέκτησαν ότι ζητούσαν και για μένα μπράβο τους τώρα εάν δεν το δεχτείς εσύ δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι.

 

Τα ''μαγικά'' STAURO ''πέθαναν'' τώρα ζούμε στην πραγματικότητα θέλοντας και μη..Και κατά την ταπεινή μου γνώμη οι λεονταρισμοί δεν περνούν στον ευρωπαικό κόσμο

Link to comment
Share on other sites

konst

 

Μα ποιος λογικός άνθρωπος πιστεύει κάτι χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις .

Δείξε μου έναν Μηχανικό κολλεγίου που αναγνωρίστηκε και επίσημα από την Ελλάδα .Αυτήν την στιγμή εγώ δεν βλέπω κανέναν .

Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει ακόμα κανένας αναγνωρισμένος για αυτό και δεν το πιστεύω .

 

stayros

 

Και επιμελητήρια να υπάρχουν που σε γράφουν τόσο απλά όπως περιγράφεις υπάρχει και το Νέο Π.Δ το οποίο το αποδέχτηκε η Ευρώπη .

Δεν μου απάντησες όμως εάν υπάρχει κάποιος αναγνωρισμένος Μηχανικός , διότι το να λέμε γενικόλογα δεν βλέπω να μας οδηγεί κάπου .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.