Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με το κτηματολόγιο


JTB

Recommended Posts

Κλασσική περίπτωση λάθους που τραβολογιόμαστε όλοι άδικα...

 

Ακίνητο που είχε δηλωθεί κανονικά από τον αρχικό ιδιοκτήτη στον οποίο ήρθε από γονική παροχή.

Χρησιμοποιήθηκε για χρόνια ως υποθήκη για δάνεια, προσημειώθηκε για πάνω από 15 φορές, στο τέλος δεν πήγε καλά ο άνθρωπος, το χάνει, βγαίνει σε πλειστηριασμό, το παίρνει μια εταιρία, το πουλά, το παίρνει ιδιώτης.

 

Τελειώνει το παραμύθι, το 2008... Ο τελευταίος βέβαια, έψαξε τα πάντα και ήταν όλα ΟΚ... εκτός από το πιο προφανές, αλλά που να το φανταστεί κανείς μετά από τέτοια ιστορία του ακινήτου.

 

Τώρα, η απέναντι κυρία, ιδιοκτήτρια του απέναντι ακινήτου, θέλει να πάρει δάνειο και ανακαλύπτει ότι το ΚΑΕΚ της δείχνει οχι το δικό της, αλλά το δικό μας.... Η καημένη βέβαια μας λέει ότι θα μας βοηθήσει σε ότι θέλουμε, γιατί και αυτή τραβιέται με το πραγματικό δικό της που της το δείχνει "ΑΓΝΩΣΤΟΥ" Μας ειδοποιεί και ανακαλύπτουμε εμείς το φώς μας, ότι δηλαδή στο απόσπασμα, μας δείχνει διαγωνίως απέναντι! Οι δρόμοι διακόπτονται από ένα κεντρικό δρόμο, αλλά συνεχίζουν με το ίδιο όνομα...

Το θέμα είναι ότι στη γειτονιά όλα είναι μπάχαλο, τα νουμερα των δρόμων κλπ... Οπότε λογικά το σφάλμα είναι στην αρχική δήλωση που όταν είπαν τότε οδός Χατζή 8α, θα ήταν το απέναντι, ενώ αυτός εννοούσε το δικό του...

 

Τέλος πάντων, το ερώτημα είναι απλό... Σαφώς δικήγόρος ασχολείται με το θέμα, αλλά θεωρείτε ότι θα πρέπει να προχωρήσω και με αιτήσεις για διόρθωση πρόδηλου σφάλματος; Μου είπαν ότι επειδή έγιναν μεταβιβάσεις, από το αρ. 18 δεν θα γίνει δεκτή η αίτηση, εγώ όμως έχω τις αμφιβολίες μου... Αλλιώς πάμε δικαστικά να αποδείξουμε το προφανές... :sad:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

η διόρθωση που προβλέπει το άρθρο 18 είναι μεταβολές που δεν αλλοιώνουν την εγγραφή.

Για την μεταβολή,αλλαγή ή διόρθωση εγγαρφών απαιτείται έκδοση αμετάβλητης απόφασης σύμφωνα με το άρθρο 17 και το άρθρο 6

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.