Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Λέβητας θέρμανσης με ρεύμα


mikedas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα είχε ενδιαφέρον AlexisPap να ξέραμε πόσο κοστίζει η αντλία αυτή καθαυτή... Αν ξέρει κάποιος-α, ας μάς πει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η "αντλία αυτή καθαυτή";

Αντλία θερμότητας είναι όλη η εγκατάσταση. Περιλαμβάνει συμπιεστή, εναλλάκτες, ανεμιστήρα(ες), κυκλοφορητή, δοχείο αδρανείας, πίνακα αυτοματισμών, κλπ, κλπ...

 

Ποιό απ' όλα αυτά θέλεις να μάθεις πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

Το "hardware"... Δηλαδή ο εξοπλισμός, πλην το κέρδος του εισαγωγέα και πλην το κόστος εργατικών εγκατάστασης...

Link to comment
Share on other sites

Τα κέρδη των αντιπροσώπων γενικά δεν είναι μεγάλα. Από την άλλη, μιλάμε για μηχανήματα που αναγκαστικά από κάπου θα τα πάρεις... Κάποιος έχει έξοδα αποθήκης, προσωπικού, μεταφοράς, εφορία, και θέλει να βγάλει και κέρδος...

 

επίσης, μιλάμε για κάτι το οποίο δεν μπορείς να διαλέξεις μόνος σου. Χρειάζεται μελέτη, είτε πρόκειται για έτοιμο σύστημα, είτε για σύστημα κατά παραγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την σύνταξη αλλά είναι copy paste από 3-4 ποσταρίσματα σε αλλο φορουμ.

 

Μολις εμαθα για φίλο που ενω εχει σώματα εβαλε αντλία θερμότητας της Daikin με 6500€+ΦΠΑ σε σπίτι μονοκατοικία.

...

Μόλις μίλησα μαζί του όντως εχει σώματα και τα σύστημα που πήρε μπορεί να ανεβάσει μέχρι 70-80 oC.

Λειτουργεί μέχρι -20 οC όμως στις χαμηλές γενικά υπολειτουργεί και χρειάζεται να κάψει παραπάνω ρεύμα.

Μένει να το δούμε σε καταναλώσεις και σε κρύα.

...

Πάντως αυτα που δίνουν σαν δεδομένα είναι για τις τρεχουσες τιμές ρευματός και πετρελαίου μεχρι και 60% οικονομία

 

Ακουγετε ενδιαφέρον ..

 

www.daikinaltherma.gr/solutions/renovati...perature/default.jsp

 

Μετά από συζήτηση με αυτόν που του την πούλησε...

 

Εβαλε το τριφασικό των 16kw ή εσωτερική μονάδα δουλευει με το R-134a και η εσωτερική με το R-410A.

Από εκεί και πέρα μόλις του ήρθε και ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος δεν περιλαμβάνει τις τελευταίες κρύες μέρες και φαίνεται οτι σε 15ημέρες εχει κάψει 70€ (ξεκίνησε 10-12-2011 η λειτουργία του). Αλλά βλεπουμε και τις καταναλώσεις του επομενου 2μήνου για να βγάλουμε πλήρη άποψη.

 

Η Μονάδα που εβαλε οπως μου ανεφερε ο ανθρωπος που του την πέρασε με τον οποίο είχα προολίγου μια συνομιλία δεν έχει την δυνατότητα να δωσει ψύξη το καλοκαίρι. Αυτή την δυνατοτητα την εχουν μόνο οι μονάδες χαμηλών θερμοκρασιών.

 

Επιπλεον οπως μου ανέφερε η μονάδα των 14kw δεν εχει και τόσο διαφορά στην τιμή οπότε οταν το σπίτι είναι μεγαλύτερο από 200τμ πηγαίνεις στα 16kw.

 

 

αν θέλετε να παρακολουθηστε το θέμα των καταναλώσεων μπορείτε να κοιτάτε κατα καιρούς στο παρακάτω θεμα

 

http://www.energ.gr/...&Itemid=53#6113

Edited by Kirgidis Giorgos
Link to comment
Share on other sites

Μολις εμαθα για φίλο που ενω εχει σώματα εβαλε αντλία θερμότητας της Daikin με 6500€+ΦΠΑ σε σπίτι μονοκατοικία.

μόλις του ήρθε και ο πρώτος λογαριασμός ο οποίος δεν περιλαμβάνει τις τελευταίες κρύες μέρες και φαίνεται οτι σε 15ημέρες εχει κάψει 70€

Νομίζω ότι ο λογαριασμός είναι σχετικά μεγάλος. Περίπου €140 / μήνα (αν αυτό είναι μόνο από θέρμανση), μού φαίνεται πολύ... Βέβαια, το σπίτι του φίλου με την αντλία θερμότητας είναι μονοκατοικία, οπότε λογικά θα είναι πολλά τετραγωνικά...

(Φίλε Γιώργο καλώς ήρθες στο φόρουμ... βάλε και επάγγελμα στο προφίλ σου).

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο λογαριασμός είναι σχετικά μεγάλος. Περίπου €140 / μήνα (αν αυτό είναι μόνο από θέρμανση), μού φαίνεται πολύ... Βέβαια, το σπίτι του φίλου με την αντλία θερμότητας είναι μονοκατοικία, οπότε λογικά θα είναι πολλά τετραγωνικά...

(Φίλε Γιώργο καλώς ήρθες στο φόρουμ... βάλε και επάγγελμα στο προφίλ σου).

Δεν ειμαι παντως Μηχανικός :) Το γνωστικό Μαθηματικός με κατευθυνση Εφαρμοσμένα: Πληροφορικη.

http://gr.linkedin.com/in/sciencegr

 

Το Σπιτι είναι 250τμ και θεωρω οτι είναι λίγα τα 140€/μήνα μια και εγώ σε αντίστοιχο σπίτι εκαψα πέρσι 3,300lt πετρελαίου.

Για μένα αν είναι 140€\μηνα η επιβαρυνση στον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πολύ δελεαστικό το νούμερο και θα επένδυα τα 8000€ μια και θα τα εκανα απόσβεση σε 2,5 χρόνια περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Το Σπιτι είναι 250τμ

αν είναι 140€\μηνα η επιβαρυνση στον λογαριασμό της ΔΕΗ είναι πολύ δελεαστικό το νούμερο και θα επένδυα τα 8000€ μια και θα τα εκανα απόσβεση σε 2,5 χρόνια περίπου.

Γιώργο, έχεις δίκιο... Εγώ αναφερόμουν στα δικά μας, τα λαϊκά σπίτια. Για 250(!)τ.μ., είναι πράγματι πολύ οικονομικός λογαριασμός, και θα συμφωνήσω απόλυτα ότι συμφέρει μια τέτοια επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχω μερικές απορίες .

 

1.Τι θερμοκρασία είχε μέσα το συγκεκριμένο σπίτι και σε τι θερμοκρασίες περιβάλλοντος μιλάμε (για ποιά περιοχή) ?

2. Πόσες ώρες το 24ώρο έκαιγαν οι αντλίες ?

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.