Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Την μία μου είπε ότι δεν είναι σύμφωνα με τους πίνακες , την άλλη δεν του αρέσει που τελείωνει ο τόιχος σε μόνωση και όχι στο μπετόν..Γιαυτό ρωτάω αν υπάρχει κάτι που περνάει σίγουρα ανεξάρτητα από το τι προβλήματα δημιουργούνται στην κατασκευή αφού το κτίριο έχει ήδη κατασκευαστεί. (όχι από εμένα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ακόμα δεν έχει βγει η άδεια και είναι σε προχωρημένη κατασκευή?

Πάντως αν επιλέξεις έναν τοίχο και σου περνάει ενεργειακά και είναι σύμφωνα με κτιριοδομικό και τον απορρίπτει τότε μάλλον σου κάνει καψώνια ή δεν μας τα λες καλά (με λεπτομέρειες), τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα δεν έχει βγει η άδεια και είναι σε προχωρημένη κατασκευή?

Πάντως αν επιλέξεις έναν τοίχο και σου περνάει ενεργειακά και είναι σύμφωνα με κτιριοδομικό και τον απορρίπτει τότε μάλλον σου κάνει καψώνια ή δεν μας τα λες καλά (με λεπτομέρειες), τι ισχύει?

Ε ναι συνάδελφε κλασική ελληνική περίπτωση..δυστυχώς είχε πρωτοκολληθεί ο φάκελος πριν 1,5 χρόνο έiχαν πληρώσει και κάποιες αμοιβές και δεν γίνεται να πάει σαν αυθαίρετο που θα μου έλυνε τα χέρια..

Δεν νομίζω ότι ο κτιριοδομικός δίνει τέτοιες λεπτομέρειες στο πως θα κλείνει η μόνωση κτλ. Στην μία περίπτωση όπως είπα ανάμεσα στο μπετόν και στο τούβλο είχα μόνωση και μου λέει ότι πρέπει οπωσδήποτε να κλείνει το τούβλο πάνω στο μπετόν.

Εχω το τοιχείο 25cm και μόνωση 7cm σύνολο 32 cm. Πως να δέιξω την τοιχοποία είναι το θέμα μου.. Χρησιμοποίησα στον κενακ τούβλο 9χ6χ19 και μου βγαίνει , αλλά περνώντας την μόνωση στο μπετόν εξωτερικά θα μου βγαίνει έξω 7 cm..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ..Επιμένει όπως είπα ότι δεν προβλέπεται από τους πίνακες να κλεινει το τούβλο πάνω σε μόνωση..Έτσι αναγκαστικά θα πρέπει να κουνήσω την τοιχοποιία ποιο μέσα και θα έχω αυτήν την διαφορα 7 πόντων που ανέφερα αλλά φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα και με αυτό.Προφανώς επείδή είναι τελευταίες μελέτες που βλέπει πριν αρχίσει ο νέος τρόπος έκδοσης έχει αποφασίσει να μας βγάλει το λάδι.. Γιαυτό ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία από κάποια λύση που περνάει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υφιστάμενο κτίριο, θέλω να τοποθετήσω μόνωση στην άνω πλευρά της πλάκας, κάτω απο κεραμοσκεπή. Σκέφτομαι πολυστερίνη, είναι καλύτερα να την κολήσω στο σκυρόδεμα ή δεν παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά που καταλήγουμε ως καλύτερη θέση για τη θερμομόνωση λαμβάνοντας υπόψη τα νέα δεδομένα περί ΚΕΝΑΚ;

 

Η απαίτηση για τουλάχιστον 7 εκ. θερμομόνωση στη Γ΄ ζώνη που μ' ενδιαφέρει νομίζω ότι μας οδηγεί πιο κοντά στη λύση της εξωτερικής τοποθέτησής της. Η λύση αυτή σίγουρα θωρακίζει καλύτερα το κτίριο και εκμεταλλεύεται τη θερμοχωρητικότητα.

Από την άλλη παλιότεροι μηχανικοί, εργολάβοι, κτλ. υποστηρίζουν ότι αποτελεί πολύ πιο ακριβή επιλογή, αλλά και ότι θα τινάξει σίγουρα ο σοβάς στην εξωτερική επιφάνεια των τοίχων.

Αν πάλι επιλεγεί η κλασική λύση της της θερμομόνωσης στον πυρήνα της τοιχοποιίας υπάρχει το πρόβλημα της στήριξης των 9αριών τούβλων πάνω στην 7άρα εξωτερική μόνωση των φερόντων στοιχείων. Αν επιλεγεί μεγαλύτερο τούβλο, χάνουμε εκατοστά από τον πολύτιμο εσωτερικό χώρο.

 

Οπότε; Τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Στρίψε τα 9άρια τούβλα από οριζόντια που μπαίνουν,90 μοίρες ώστε να πατάει 7 εκ στη μόνωση και 12 εκ στην πλάκα

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.