Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση κυκλοφορητή


ax1965

Recommended Posts

Καλησπέρα.Εχω δύο απορίες καί ζητώ τα φώτα σας. Α. Επιτρεπέται από την νομοθεσία η σύνδεση καλοριφέρ με ληψεις απο διπλανο διαμέρισμα;

Β. Σε κεντρική θέρμανση που έχουν γίνει αλλαγές στο δίκτυο επιτρέπεται η τοποθέτηση κυκλοφορητή εντός του διαμερίσματος;(οι σωληνώσεις αφαιρέθηκαν απο το πάτωμα και τοποθετήθηκαν σε ύψος 2.30 μέτρων ώστε να δίνουν και στά επάνω διαμερίσματα) με αποτέλεσμα να μην λειτουργούν τα κατω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου αν έβλεπα με τα μάτια μου αυτά που ρωτάς, θα είχα πάρει μαχαίρι και θα είχα κάνει ΧΑΡΑΚΙΡΙ !!!!!!!!!

 

Πως άντεξες και είσαι ακόμα ζωντανός και κάνεις αυτές τις ερωτήσεις, εσύ ξέρεις ...........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα καλύτερη περιγραφή της εγκατάστασης γιατί δεν καταλαβαίνω τι έχει γίνει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

ax1965, συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου, αφενός για να ξέρουμε τι γνώσεις έχεις και πως θα απαντήσουμε, αφετέρου διότι το επιτάσσουν οι κανόνες συμμετοχής.

 

Αυτό που περιγράφεις είναι λίγο περίεργο από κατασκευαστικής απόψεως, δεν συνιστά ωστόσο λόγο για να μην θερμαίνεται το κάτω διαμέρισμα, παρεκτός κι αν υπάρχει τραγικό σφάλμα στην επιλογή κυκλοφορητή ή την διαστασιολόγηση αγωγών του δικτύου...

Link to comment
Share on other sites

Στήν εγκαταστάση υπάρχει τριφασικος κυκλοφορητής για ολη την πολυκατοικία στο λεβητοστάσιο οι δε γραμμες που τροφοδοτουν το διαμερισμα ερχονται απο το ταβανι και οι ληψεις των σωματων είναι 2.30 μετρα χαμηλοτερα με αποτελεσμα την μη θερμανση του.Γιά τόν λόγο αυτο τοποθετηθηκε κυκλοφορητης και το προβλημα λυθηκε μερικώς.

Link to comment
Share on other sites

Α. Επιτρεπέται από την νομοθεσία η σύνδεση καλοριφέρ με ληψεις απο διπλανο διαμέρισμα;

Β. Σε κεντρική θέρμανση που έχουν γίνει αλλαγές στο δίκτυο επιτρέπεται η τοποθέτηση κυκλοφορητή εντός του διαμερίσματος;

 

Α. ΟΧΙ

Β. Δεν ξέρω αν απαγορεύεται αλλά το αποφεύγουμε επειδή θα ενοχλεί ο θόρυβος τους κατοίκους του διαμερίσματος. Επιπλέον πρέπει να είναι επισκέψιμος ο κυκλοφορητής, δεν ξέρω κατά πόσο είναι επισκέψιμος όταν δεν είναι σε κοινόχρηστο χώρο.

 

 

Τι σύστημα χρησιμοποιείται, μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο;

 

Πόση ισχύ έχει ο λέβητας;

 

Αυτές οι πατέντες που έχουν κάνει έγιναν με επίβλεψη μηχανικού ή αυθαίρετα;

 

Αν έγιναν με οδηγίες και επίβλεψη μηχανικού τότε καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν καθώς θα έχει καλύτερη εικόνα της εγκατάστασης.

 

Αν έγιναν χωρίς επίβλεψη μηχανικού, με πρωτοβουλία του "υπεύθυνου" υδραυλικού, καλά ξεμπεδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.