Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγιο εκπαίδευσης χωρίς ΦΠΑ


Recommended Posts

Όχι λέω ότι σε ένα έτος είχα έσοδα 5000 ευρώ από μελέτες και 5000 από εκπαιδευτικό έργο.

 

Έξοδα είχα 5000+23% ΦΠΑ =6150.

 

Λόγω pro rata δικαιούμαι να μου εκπέσουν (δηλαδή να πάρω πίσω) μόνο 575 από τα 1150 του ΦΠΑ.

 

Σαν έξοδα εκείνη τη χρονιά θα δηλώσω 5000 ευρώ ή 5000 + 575 ευρώ από το ΦΠΑ που δεν μου εξέπεσε άρα ήταν έξοδο για μένα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αποτελεί έξοδο της τρέχουσας χρονιάς γιατί έτσι το θέλει ο νόμος ( Ν 2238/1994, άρθρο 31 , παρ. ε).

Επομένως όταν με την υποβολή της εκκαθαριστικής ΦΠΑ για το 2010 , καταβληθεί το συγκεκριμένο ποσό (ή μειωθεί ενδεχόμενο πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ ) πχ την 02-03-2011 , κάνουμε την σχετική εγγραφή στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και τελειώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

1) Άρα ακόμα και τώρα προλαβαίνω μέσω της εκκαθαριστικής να κάνω pro rata και μειώσω έτσι το πιστωτικό μου. Και η μείωση του πιστωτικού θα περάσει σαν έξοδα.

2) Στις περιοδικές δεν γίνεται αυτή η διαδικασία? Γιατί αν δεν γίνεται σημαίνει ότι πληρώνεις λιγότερο ΦΠΑ κάθε τρίμηνο (όταν έχεις χρεωστικά τρίμηνα) και όταν κάνεις την εκκαθαριστική πρέπει να πληρώσεις το έξτρα ΦΠΑ που σου προκύπτει από την pro rata. και αν είναι έτσι πώς το πληρώνεις αυτό το έξτρα ποσό? Μπορείς ηλεκτρονικά ή πρέπει να πας στην εφορία?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και πέρυσι τις χρεωστικές εκκαθαριστικές τις καταθέταμε στην ΔΟΥ, από φέτος λένε ότι τις καταθέτουμε και ηλεκτρονικά. Ας ανοίξει η ηλεκτρονική υποβολή για να το δούμε και στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο εκτός θέματος........

 

Τι είναι η εκκαθαριστική ΦΠΑ και πότε πρέπει να την συμπληρώσουμε;

 

Υπάρχει κάποια προθεσμία; Την καταθέτουμε μαζί με την φορολογική δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το θέμα της pro rata λόγω των τιμολογίων εκπαίδευσης που έχουν 0νικό ΦΠΑ. Έχω ας πούμε από τις περιοδικές μου δηλώσεις όλου του 2010 πιστωτικό 1000 ευρώ. Κάνοντας τη διαδικασία prorata στην εκκαθαριστική βγαίνει ότι εκπίπτει μόνο τα 600 ευρώ ενώ τα άλλα 400 δεν εκπίπτουν. Είπες Σωτήρη ότι τα 400 θα τα περάσω σαν έξοδα τους επόμενου έτους στα βιβλία. Όπως και σε άλλο μίτο θα ρωτήσω με τι παραστατικό και με ποια ημερομηνία θα περαστούν? Στην πρώτη περιοδική του 2011 φαντάζομαι ότι θα φαίνεται σαν πιστωτικό προηγούμενης περιόδου πλέον το 600 ευρώ και όχι το 1000, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το θέμα της pro rata λόγω των τιμολογίων εκπαίδευσης που έχουν 0νικό ΦΠΑ. Έχω ας πούμε από τις περιοδικές μου δηλώσεις όλου του 2010 πιστωτικό 1000 ευρώ. Κάνοντας τη διαδικασία prorata στην εκκαθαριστική βγαίνει ότι εκπίπτει μόνο τα 600 ευρώ ενώ τα άλλα 400 δεν εκπίπτουν. Είπες Σωτήρη ότι τα 400 θα τα περάσω σαν έξοδα τους επόμενου έτους στα βιβλία. Όπως και σε άλλο μίτο θα ρωτήσω με τι παραστατικό και με ποια ημερομηνία θα περαστούν? Στην πρώτη περιοδική του 2011 φαντάζομαι ότι θα φαίνεται σαν πιστωτικό προηγούμενης περιόδου πλέον το 600 ευρώ και όχι το 1000, έτσι?

 

 

Mέχρι να υποβάλεις την πρώτη περιοδική για το 2011 , θα έχεις υποβάλει την εκκαθαριστική του 2010, οπότε και θα έχεις (αν έχεις) το σωστό πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ για να αρχίσεις τη νέα χρονιά.

 

Παραστατικό αποτελεί η πληρωμή του σχετικού ποσού. Φαίνεται άλλωστε από την εκκαθαριστική δήλωση. Αν δεν προκύψει καταβλητεό ποσό αλλά μειωθεί το προς μεταφορά πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ δικαιολογητικό εγγραφής αποτελεί το σώμα της εκκαθαριστικής δηλώσεως. Ημερομηνία καταχώρησης αυτή της υποβολής της εκκαθαριστικής δηλώσεως ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.