Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ασφάλεια μπαλκονόπορτας χωρίς ρολό/πατζούρι


panafoti2

Recommended Posts

εναν απλο συναγερμο ενσυρματο εβαλα σε δικη μου κατοικια και σε συγγενη καθως και στο γραφειο μου

οχι δεν ειναι κινεζικης προλευσης

ενα απλο συστημα της ελληνικης εταιρειας olympia electronics,με 2 χρονια εγγυηση,με κεντρο εξι ζωνων,πληκτρολογιο,παγιδες δικης μου επιλογης,φαροσειρηνα ειτε της εταιρειας ειτε αλλης

 

απλο αξιοπιστο συστηματακι,στο οποιο μπορεις να προσθεσεις τηλεφωνητη αν θελεις

δεν λεω οτι ειναι κορυφαιο, απλα στα λεφτα του ειναι παρα πολυ τιμια επιλογη

συγκεκριμενα εχει ενα κιτακι με κεντρο,φαροσειρηνα,μπαταριες για κεντρο και φαροσειρηνα,2 αισθητηρες κινησης,2 παγιδες το οποιο με εκπτωση 40%, λογω χονδρικης βγαινει στα 190 Ε.Με λιανικη αγορα πετυχαινεις εκπτωση γυρω στο 30% ,παντα σε καταστηματα με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο

Αν υπολογισεις αλλα 50 Ε για προσθετες παγιδες,καλωδιο για τους επιμερους αισθητηρες και παγιδες,10 Ε για μια εσωτερικη σειρηνα και αλλα 50 Ε για ενα πληκτρολογιο(για να εχεις καλα κρυμενο το κεντρο και να χειριζεσαι το συστημα απο πληκτρολογιο), πας στα 300 Ε με τοποθετηση δικη σου,που ειναι σχετικα ευκολη υποθεση

Βεβαιως δεν αποτελει κορυφαια λυση,για να μην παρεξηγηθω, απλα κανει τιμια την δουλεια του σε σχεση με την τιμη του

Θα αποτρεψει πολλους ψιλικατζηδες κλεφτες,οι οποιοι πολυ πιθανο θα πανε στον επομενο στοχο,που θα ειναι περισσοτερο ευκολος(χωρις συναγερμο,κουφωματα παλαιου τυπου κτλ

Το καλο με το συναγερμο ειναι οτι προσφερει προστασια σε ολα τα ανοιγματα περιμετρικα,μπορεις να τον εχεις οπλισμενο οσο εισαι μεσα αφοπλιζοντας τους αισθητηρες κινησης,μπορεις να τον συνδυασεις και με αισθητηρα πυρανισχνευσης

Το μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι αν δεν ειναι συνδεδεμενος με εταιρεια φυλαξης,απλα χτυπαει και δεν δινει σημασια κανεις.Επισης αν δεν εχεις ειδοποιηση σε κινητο ειτε συνδεση σε κεντρο,αν αχρηστευτει η σειρηνα ακυρωνεται ο συναγερμος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με πτυσσομενες "σιδεριες"..

http://www.secudoor.gr/site/frame-kagelop.htm

παιδιά αυτό λέτε !!!

 

δεν υπάρχει πιο άσχημο πράγμα

-----

καλός ο συναγερμός, όμως το πατζούρι ή ρολό έχει και αποτρεπτικό ρόλο

-----

panafoti2

να επιμεινεις να αλλάξεις κούφωμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μίλησα πάλι με τον κατασκευαστή και μου είπε πως το μόνο που μπορώ να βάλω είναι ρολό εσωτερικό κατεβάζοντας το προφίλ του παραθύρου. (???)

Καλωδίωση συναγερμού έχει και σίγουρα θα βάλω . Όσο για τις καγκελόπορτες καταλαβαίνω την χρησιμότητα τους αλλά δεν αντέχω να τις βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Το αισθητικό θέμα της πρόσοψης δεν τίθεται. Τα αποπάνω διαμερίσματα των άλλων ορόφων στο αντίστοιχο άνοιγμα δεν έχουν παντζούρι; Νομίζω ότι το αισθητικό είναι μόνο για το χρώμα των εξωτερικών τοίχων και για τις τέντες.

Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι απλη και την εχω εφαρμοσει.....εξωτερικο ρολο....και επειδη το κουτι του ρολου ειναι αντιαισθητικο στο 2.20 το τοποθετεις στο τερμα του υψους δλδ κοντα στο 2.80....δλδ κολλα κατω απο το μπαλκονι του απο πανω....

 

ετσι γλυτωνεις το αντιαισθητικο και απλα υπερχει μια μικρη επιβαρυνση απο το μεγαλυτερου μηκους ρολο

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένας όροφος δεν έχει. ψάχνω για σπίτι 3 χρόνια και βρίσκω το μοναδικό χωρίς ρολό ???? μήπως να το ξεχάσω ?? ένας μου είπε πως το έκανε ο κατασκευαστής για οικονομία, μήπως στην πορεία βρω και άλλα θέματα????

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κουτί του ρολού μπορείς πάντα να κάνεις μια κατασκευή αν είναι εξωτερικά με τσιμεντοσανίδα αν είναι εσωτερικά με γυψοσανίδα για να το κρύψεις και να αφήσεις μια μικρή θυρίδα επίσκεψης.

Πάντως και εμένα οι σιδεριές ακόμα και αν είναι πτυσόμενες ακόμα και αν είναι μαζεμένες μου φαίνονται περισσότερο αντιαισθητικές από το κουτί ενός ρολού.

 

όσον αφορά στην ασφάλεια, οι σιδεριές ίσως να σε καλύπτουν περισσότερο. ωστόσο αν έχεις ρολό και ένα καλό σύστημα σφράγισης του κουφώματος νομίζω είσαι λίγο πολύ καλυμένος.

Οι κλέφτες σχεδόν ότι υπάρχει στην αγορά μπορούν να το παραβιάσουν με λιγότερο ή με περισσότερο κόπο. Το θέμα είναι να τους αποτρέψεις, να τους φοβίσεις (με συναγερμό πχ) να τους καθυστερήσεις (με κάποιο ρολό) ωστέ να πάνε σε κάποιον πιο εύκολο στόχο.

Link to comment
Share on other sites

ένας μου είπε πως το έκανε ο κατασκευαστής για οικονομία, μήπως στην πορεία βρω και άλλα θέματα????

ναι ειναι καρακαρμίρης ο τύπος

τόσο ώστε να του μείνου απούλητα

Link to comment
Share on other sites

και γω στο σπιτι μου μονο στα υ/δ εχω πατζουρια...ουτε στο γραφειο εχω (καινουρια κουφωματα)...

Καθαρα για θεμα αισθητικης και χρησιμοτητας...

Σιγα την τσιγκουνια για τον κατακευαστη..

Link to comment
Share on other sites

βασικος λογος ειναι η οικονομια για τον κατασκευαστη...

 

μονο σε μια περιπτωση δεχομαι οτι εγινε για αλλο θεμα οπως ειναι η θεα...

 

οταν εχεις σαλονι που βλεπει θαλασσα δεν θελεις να μειωσεις το υψος τζαμαριας....γιαυτο τοτε το ρολο εξωτερικα.....

 

 

υγ σπιτι μου μονο υ/δ ρολα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.