Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δασική ή άρτιο γήπεδο;


melisa

Recommended Posts

1. Αν έχω στην πράξη χαρακτηρισμού Δασαρχείου τα 3/5, 5 στρεμάτων εκτός σχεδίου γηπέδου μπορώ να προχωρήσω σε ενέργειες έκδωσης οικοδομικής αδείας και να τοποθετήσω την οικοδομή με τον συντελεστή δόμησης για 5 στρέμματα στα 2 καθαρά μή δασικά;

2.Υπόψιν:

α. Το Δασαρχείο χαρακτηρίζει βλάστηση και όχι ιδιοκτησιακό καθεστός.

β. Ο/Η Συμβολαιογράφος δεν συντάσει συμβόλαιο χωρίς πράξη χαρακτηρισμού δασαρχείου.

γ. Η εφορία λαμβάνει φόρο μόνο για το χαρακτηρισμένο μη δασικό.

δ. Τα 3 δασικά απο τα 5 στρέμματα περίπτωσης παραγράφου (1.)δεν ανοίκουν στο κράτος γιατί εγώ έχω συμβόλαια το κράτος δέν έχει.

ε. Δέν θα ανοίκουν στον υποψήφιο αγοραστή των 5 στρ. γιατι με βαση τα ανωτέρω θα αγοράσει2 μη αρτια στρέματα.

στ. Τα 3 στρ. δασικα απο τα 5 περισσεύουν σε μένα αν πουλήσω το αγροτεμάχιο.

3. Δηλαδή εκτός του νόμοθέτη την αρτιότητα την αλλάζει και το φυτό ή όχι;

4. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι η πράξη χαρακτηρισμού είναι ένα προσωρινό χαρτί.

Αν δεν υπάρχει τελεσιδικία, δεν βγαίνει άδεια!

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις και κατι αλλο.Αν η τελεσιδικια δεν σου αφησει 4 στρ.γεωργικη γη (και δεν εμπιπτεις σε τυχον παρεκλισεις) τοτε δεν βγαζεις αδεια.Βεβαια αφου η πραξη χαρακτηρισμου σου λεει 3 στρεμ δασικο επρεπε στο 2μηνο να εχειςκανει ενσταση, εκανες?Αν οχι θα τελεσιδικισουν τα 2 στρ. γεωργικο και δεν οικοδομειται.Τωρα για το ιδιοκτησιακο.Για να εισαι εκατο τις εκατο σιγουρος οτι εχεις ιδιοκτησια και στο δασικο, τοτε το συμβολαιο σου πρεπει να ειναι πηγαινει τοσο πισω οσο να ειναι αγορα απο τους Τουρκους.Βεβαια και με συμβολαια του 23 και πιο πριν το παλευεις.Τα συγχρονα συμβολαια που στο βαθος ειναι χρησκτησια δεν βοηθανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.