Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Θα περιμένεις γιατί έχουν να επιλύσουν το ζήτημα της υποβολής των συνημμένων στην φορολογική δήλωση καταστάσεων, τις οποίες προβλέπει ο νόμος 3842/10.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για όσους έχουν επαγγελματικό αυτοκίνητο

Μετά από ερώτηση σήμερα στη ΔΟΥ που ανήκω, όλα τα επαγγελματικά αυτοκίνητα δεν έχουν αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης, οπότε στο έντυπο Ε1 θα συμπληρωθούν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του Πίνακα 5 (1γ) πλην των κωδικών 851-858.

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Γιατί να θελήσει κάποιος να κάνει πλέον αυτοέλεγχο (αυτοπεραίωση) , εφόσον εμείς οι μηχανικοί πάμε με λογιστικό προσδιορισμό?Υπάρχει περίπτωση με αυτοέλεγχο να βγουν τα καθαρά κέρδη περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν επαγγελματικό αυτοκίνητο

Μετά από ερώτηση σήμερα στη ΔΟΥ που ανήκω, όλα τα επαγγελματικά αυτοκίνητα δεν έχουν αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης, οπότε στο έντυπο Ε1 θα συμπληρωθούν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία του Πίνακα 5 (1γ) πλην των κωδικών 851-858.

 

 

Ποιά ακριβώς είναι τα επαγγελματικά αυτοκίνητα ? Είναι και τύπου τζίπ ? Προσοχή γιατί η απάντηση που δίνεις στηρίζεται σε ασαφή ερώτηση και υπάρχει κίνδυνος παρανοήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου προς τη ΔΟΥ ήταν σαφέστατη και περιείχε και τα επαγγελματικά ΦΙΧ τύπου jeep. Κανένα επαγγελματικό αυτοκίνητο, όπως μου απάντησαν, δεν έχει αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι μακρια απο την εδρα μου και μεχρι πριν μια βδομαδα δε μου ειχε σταλει το Ε1 μπορει καποιος να μου πει ποτε πρεπει να κανουμε δηλωση.... ελευθερος επαγγελματιας με βιβλια Β'.... ΑΦΜ τελειωνει σε 40.....Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΙΚΗΣ 5-7

10180 ΑΘΗΝΑ

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

TΗΛ.: 210-3332551/2

FAX: 210-3332559

e-mail : [email protected]

 

 

Αθήνα, 28 Φεβρουαρίου 2011

 

 

Ανακοίνωση σχετικά με την παράταση της προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικ. έτους 2011 και του Ε9 για ορισμένες κατηγορίες υπόχρεων:

 

 

Προς διευκόλυνση των φορολογουμένων, για τους οποίους εφαρμόζεται για πρώτη φορά η υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων και των λογιστικών γραφείων και γενικότερα προς διευκόλυνση των πολιτών, με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών, Δημήτρη Κουσελά, δίνεται παράταση στην προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος, για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ν. 2238/1994 (ατομικές επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες, όσους απόκτησαν εισοδήματα από συμμετοχή σε ΕΠΕ, από κινητές αξίες, από ακίνητα, τους κατόχους ΕΙΧ κ.λπ. χωρίς εισοδήματα, κ.λπ.), που λήγει την 1η Μαρτίου 2011 και ορίζεται η 4η Απριλίου 2011.

 

Η υποβολή των δηλώσεων αυτών ολοκληρώνεται μέσα σε έντεκα εργάσιμες μέρες ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ, με αρχή για το ψηφίο 1 την 4η Απριλίου 2011.

 

Η προθεσμία υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων (έντυπο Ε9), ορίζεται στις ίδιες ημερομηνίες με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.