Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Η ερώτησή μου προς τη ΔΟΥ ήταν σαφέστατη και περιείχε και τα επαγγελματικά ΦΙΧ τύπου jeep. Κανένα επαγγελματικό αυτοκίνητο, όπως μου απάντησαν, δεν έχει αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

 

Δεν γνωρίζω τι σου απάντησαν , αυτό που γνωρίζω όμως είναι ο ν 2238/1994

άρθρο 16 παρ. γ

 

" Οι διατάξεις της περίπτωσης γ εφαρμόζονται ανάλογα και για τον προσδιορισμό της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης των αυτοκινήτων μικτής χρήσης και των αυτοκινήτων τύπου JEEP "

 

Απορία: Γιατί να θελήσει κάποιος να κάνει πλέον αυτοέλεγχο (αυτοπεραίωση) , εφόσον εμείς οι μηχανικοί πάμε με λογιστικό προσδιορισμό?Υπάρχει περίπτωση με αυτοέλεγχο να βγουν τα καθαρά κέρδη περισσότερα?

 

 

Βεβαίως και υπάρχει και θα προκύψει εκτός από φόρο εισοδήματος και ΦΠΑ.

(αυτό θα γίνει αν υπάρχουν έχεις μεγάλο όγκο δαπανών σε σχέση με τον ΜΣΚΚ )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη ειμαι μακρια απο την εδρα μου και μεχρι πριν μια βδομαδα δε μου ειχε σταλει το Ε1 μπορει καποιος να μου πει ποτε πρεπει να κανουμε δηλωση....

 

Ούτε σε εμένα έχει έρθει. Και από όσο ξέρω δεν πρόκειται να μας έρθει φέτος, γιατί κάνουμε πλέον υποχρεωτικά ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κρατος δεν κανει καμια ενημερωση....!!!

 

Δλδ αν ζεις σε χωριο χωρις internet πως θα κανεις ηλεκτρονικη υποβολη... το σκεφτηκε...?

Link to comment
Share on other sites

Πας στο κοντινότερο ΚΕΠ και την κάνεις ή σου την στέλνει ο λογιστής σου. Η αλήθεια είναι ότι ελ. επαγγελματίας πλέον δεν είναι δυνατό να πορεύεται χωρίς πρόσβαση στο internet.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 μέρες έχει γίνει μια αναμπουμπούλα γιατι ανακοινώθηκαν κάποια πράγματα.

1. Για να κάνει ένα ελ. επαγγ. αυτοέλεγχο πρεπει να συνυπογράφει τη δήλωσή του λογιστής.

2. Όποιος έχει ακαθάριστα πάνω από 50.000 πρεπει να συνυπογράφει τη δήλωσή του λογιστής (από 150.000 που ήταν).

Δεν ξέρω που μας πάνε και τι πάνε να πετύχουν, εδω η συντεχνία των λογιστών πέτυχε σουπερ deal ενω εμείς κοιμόμαστε.

Τι έχετε ακούσει για όλα αυτά;

Δλδ 15 μέρες πριν την υποβολή πρεπει να βρω λογιστή; και που στο καλό θα υπογράψει ο λογιστής αφού εγω θα έκανα τη δήλωση μέσω taxisnet.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι σου απάντησαν , αυτό που γνωρίζω όμως είναι ο ν 2238/1994

άρθρο 16 παρ. γ

 

" Οι διατάξεις της περίπτωσης γ εφαρμόζονται ανάλογα και για τον προσδιορισμό της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης των αυτοκινήτων μικτής χρήσης και των αυτοκινήτων τύπου JEEP "

 

Επαναλαμβάνω ότι ρώτησα ξεκάθαρα αν όλα τα επαγγελματικά αυτοκίνητα ακόμα και αυτά που είναι ΦΙΧ τύπου jeep (όπως το δικό μου, στην άδεια του οποίου αναγράφεται ότι χρησιμοποιείται για τη μεταφορά εργαλείων και υλικών σε όλη την Ελλάδα) έχουν αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης και μου απάντησαν ξεκάθαρα και απόλυτα "όχι".

Link to comment
Share on other sites

Την παραπομπή στη σχετική νομοθετική διάταξη την είδες. Μπορείς να δεις και το πλήρες κείμενο του νόμου . Η διάταξη είναι σαφέστατη .

Επομένως η απάντηση που πήρες αποτελεί σαχλαμάρα (το λιγότερο).

Απαντήσεις αυτού του είδους αν θέλεις να έχουν σημασία για εσένα να τις παίρνεις γραπτώς . Διαφορετικά υπάρχει ο κίνδυνος να αποτελούν κουβέντες επιπέδου καφενείου. Σε κάθε περίπτωση πάντως χρειάζεται και η επαλήθευση της απαντήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την πήρα από τον πιο έμπειρο υπάλληλο και υπεύθυνο πληροφόρησης κοινού. Εφόσον η άδεια κυκλοφορίας αναφέρει ΦΙΧ δεν υπάρχει θέμα τεκμηρίου. Θα υποβάλλω πάντως και γραπτό ερώτημα και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους συναδέλφους ότι σε ερώτηση μου μέσα από τη σελίδα του taxisnet η απάντηση της υπηρεσίας ήταν :

 

1.Ακόμα το σύστημα δεν δέχεται τις δηλώσεις του 2011.

 

2.Δεν έχουν οριστεί οι καταληκτικές ημερομηνίες υποβολής. Και μέσα από το taxisnet άλλωστε στις ανακοινώσεις δεν αναφέρονται πουθενά ημερομηνίες παρά μόνο για την εκκαθαριστική του ΦΠΑ για το έτος 2010 και τπτ άλλο σχετικό με τις δηλώσεις εισοδήματος.

 

3.Δεν υπάρχουν ακόμα σαφής οδηγίες για τη κατάθεση των αποδείξεων του έτους 2010.

 

Εάν γνωρίζετε κάτι περισσότερο παρακαλώ συνάδελφοι να το αναφέρετε.

 

Τέλος να ρωτήσω κάτι. Η εκκθαριστική μου για πρώτη φορά βγαίνει πιστωτική για το 2010. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση μεταφέρεται στο ΦΠΑ του 2011 ή μου δίνουν λεφτά πίσω ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

3.Δεν υπάρχουν ακόμα σαφής οδηγίες για τη κατάθεση των αποδείξεων του έτους 2010.

 

Το θέμα με τις αποδείξεις έχει κλείσει για την πλειοψηφία των φορολογούμενων από όσο διαπίστωσα. Τις έχουν "τσουβαλιάσει", έχουν υπολογίσει τα αθροίσματα και τέλος. Αυτό είχαν πει αυτό έκαναν όλοι (κάποιοι σαν εμένα κάτσαμε σαν βλάκες και τους φτιάξαμε και αναλυτική λίστα σε excel).Δεν τίθεται θέμα να σκαρφιστούν άλλα πάλι παραμονή της υποβολής γιατί απλά δεν υπάρχει χρόνος ούτε θα κάτσουμε να δουλεύουμε τσάμπα για το υπουργείο οικονομικών και σε τέτοια περίπτωση ο ξυλοδαρμός των "εμπνευστών" είναι βέβαιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.