Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Χρησικτησία


kostaschios

Recommended Posts

Καλησπέρα σας . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα οικόπεδο απο κάποιον που το εκμεταλλευέται εδω και 40 χρόνια αλλά μόλις τώρα ολοκλήρωσε τις ενέργειες που απαιτόυνται εκ μέρους του για χρησικτήσια . Επειδη τυγχάνει να τον γνωρίζω προσωπικά ξέρω οτι ποτε ο αρχικός ιδιοκτήτης δεν ενδιαφέρθηκε να αξιοποιήσει το οικόπεδο , καθώς επίσης απο ψάξιμο που έκανα κατέληξα στο οτι έχει πεθανει εδώ και πάρα πολλά χρόνια στο εξωτερικό χωρίς να έχει κληρονόμους πίσω του . Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι οτι επειδή ζήτησα να μου δοθεί τοπογραφικό με θεωρημένους όρους δόμησης απο την πολεοδομία πρίν προχωρήσω στην αγόρα , στο τοπογραφικό που θεωρήθηκαν οι όροι δόμησης αναφέρεται σαν ιδιόκτητης ο αρχικός ιδιοκτήτης δεδομένου οτι αρχικός τίτλος συμβολαίου πριν 70 χρόνια έφερε το όνομα του και δεδομένου οτι αυτός ο τίτλος κατετέθη στην πόλεοδομιά για να γίνει η θεώρηση όρων δόμησης η οποία προηγήθη της χρησικτησίας . Θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει περίπτωση αφου το αγοράσω εγώ να αρνηθεί η πολεοδομία να θερήωσει άδεια οικοδομής στο όνομα μου ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 βασικά πράγματα για την χρησικτησία:

 

1) Δεν υπάρχει χρησικτησία κατά Δημοσίου

 

2) Χρησικτησία αναγνωρίζεται μόνο αν υπάρχει σχετική δικαστική απόφαση/πράξη. Αν δεν υπάρχει, τα όποια συμβόλαια ακυρώνονται αυτοδικαίως και η "διεκδικούμενη" έκταση περνάει σε κληρονόμους ή αν δεν υπάρχουν, ακολουθείται η σχετική νομοθεσία για κληρονομιές και οι διαδικασίες δεν αφορούν σε καμμία περίπτωση τον χρησικτήτη.

 

Στην πράξη, αν έχει πεθάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και δεν υπάρχουν κληρονόμοι, κανείς δεν παίρνει χαμπάρι την "χρησικτησία" στα συμβόλαια, αλλά πάντα θα υπάρχει ο φόβος κάποιος γείτονας να τα σκαλίσει και να ακυρωθούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρήκες τίτλο για το οικόπεδο που κατατέθηκε και στην Πολεοδομία ξέχασε το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις . Όταν λες ξέχασε το ? Επειδή την ιστορία του οικοπέδου την γνωρίζω καλά ξέρω οτι είναι απίθανο σχεδόν να διεκδικηθεί απο κληρονόμους του αρχικόυ ιδιοκτήτη . Η ανησυχία μου είναι εαν μετά το λαθός που έκανε ο πωλήτης να θεωρήσει όρους δόμησης ( εγώ του το ζήτησα ) , με τοπογραφικό που αναφέρει ως δικαιούχο τον αρχικό ιδιοκτήτη , θα συναντήσω προβλήμα στην πολεοδομία στο να εκδώσω άδεια στο όνομα μου ?

Link to comment
Share on other sites

νεο τοπογραφικο με νεο ιδιοκτητη...

 

δεν εχει σημασια οτι δεν εχει κληρονομους...ξερω χρησικτησια που χαλασε γιατι πηγε ο ενας γειτονας να παρει οικοπεδο που χρησιμοποιουσε ολη η γειτονια και οταν τον πηραν χαμπαρι τζιφος η δουλεια....ολοι η κανενας τουπαν!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις . Όταν λες ξέχασε το ? Επειδή την ιστορία του οικοπέδου την γνωρίζω καλά ξέρω οτι είναι απίθανο σχεδόν να διεκδικηθεί απο κληρονόμους του αρχικόυ ιδιοκτήτη . Η ανησυχία μου είναι εαν μετά το λαθός που έκανε ο πωλήτης να θεωρήσει όρους δόμησης ( εγώ του το ζήτησα ) , με τοπογραφικό που αναφέρει ως δικαιούχο τον αρχικό ιδιοκτήτη , θα συναντήσω προβλήμα στην πολεοδομία στο να εκδώσω άδεια στο όνομα μου ?

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις δεν είναι το τοπογραφικό γιατί συντάσσεται νέο.

Το πρόβλημα είναι ότι θέλεις να αγοράσεις ένα κομμάτι γης γνωρίζοντας, εκ των προτέρων, ότι αυτός που θα σου το πουλήσει ΔΕΝ έχει τίτλο ιδιοκτησίας, απόφαση χρησικτησίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.