Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

...αν γράψω όχι μόνο δεν θα βάλω τίκ στο νόμιμο αλλά θα το ξετινάξω στο ρίσκο και στην Υπηρεσία Κατεδάφισης! απλά έχω κάποιους ενδοιασμούς διότι δεν μου έχει ξανατύχει αυτό σε ακίνητο που ανεγείρεται με τη νέα νομοθεσία....

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέει ο didonis. Πάντως προσωπικά δε θα το έστελνα πίσω. Όπως και να έχει κάποια αξία υπάρχει και μάλιστα αν είναι τουριστικό σε καλή περιοχή και με καλό όνομα ίσως το κόστος νομιμοποίησης να ισοφαρίζεται από τα έσοδα της επιχείρησης και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να νομιμοποιηθεί δηλαδή...αν έχει ανεγερθεί πρόσφατα χωρίς άδεια??? ενημερώστε με αν λέει κατι σχετικό ο νόμος...ίσως έχω κάποιο κενό...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ένα κτίσμα χωρίς άδεια δόμησης... δηλαδή ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, άρα αυθαίρετο!

 

Πρόστιμο ανέγερσης, διατήρησης και μετά νομιμοποίηση, αν νομιμοποιείται.

 

Το ακίνητο είναι μη εμπορεύσιμο, με μελλοντική μόνο αξία.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για ένα κτίσμα χωρίς άδεια δόμησης... δηλαδή ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, άρα αυθαίρετο!

 

Πρόστιμο ανέγερσης, διατήρησης και μετά νομιμοποίηση, αν νομιμοποιείται....

 

 

αυτό ψάχνω να μάθω, νομιμοποιείται αν κατασκευάστηκε πρόσφατα (1-2 χρόνια)? διότι αν δεν νομιμοποιείται η αξία για μένα είναι μηδέν αφού δεν μπορεί να γίνει η παραδοχή ότι "έστω ότι είναι νόμιμο"...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν δεν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα μεγέθη των όρων και περιορισμών δόμησης και του νοκ. Έχει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και μπορεί να βγάλει άδεια νομιμοποίησης. Δες και το αρθρ. 4 παρ. 6 του ΝΟΚ

 

Υ.Γ.: Τα πρόστιμα υπολογίζονται βάσει του αρθρ. 26 του 4178.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

99% η κατασκευή έχει γίνει σύμφωνα με τα μεγέθη της έγκρισης δόμησης.

Οπότε νομιμοποιείται όλο.

Αν πάει με διαδικασία νομιμοποίησης θα υπάρξει ένα πρόστιμο. Όχι φυσικά το πρόστιμο υπαγωγής στον 4178/13 αλλά το κανονικό.

Πόσο δεν ξέρω τώρα και ίσως πιο αρμόδια είναι να απαντήσει σ αυτό η πολεοδομία. Σε συνδυασμό ότι είχε έγκριση δόμησης μη και υπαρχει κάποιο παράθυρο μειωτικών δικαιωμάτων κλπ (δεν μου έχει συμβεί οπότε δεν έχω ιδεα)

Κατεδάφιση ούτε μια στα 1000 δεν θα συμβεί.

Πως και τι δεν έχει σημασία… κάπου στημένο το έχουν κάπου υπολογισμένο το έχουν… οι καλοί απατεώνες φροντίζουν να έχουν προβλέψει λύσεις.

Το ότι είναι απατεωνιά ας το έχεις ως δεδομένο.

Συμπέρασμα… όσο μπορείς πιο γρήγορα διώξε από εσένα την εκτίμηση. Γράψε ότι ειδές και κατέθεσε την.

Κράτα αντίγραφα της έκθεσης σου με την υπογραφή σου ειδικά αν έχεις πρωτόκολλο με την παραλαβή από τον εντολοδόχο σου.

Αν δεν σου δίνουν πρωτόκολλο πάρε γνήσιο υπογραφής αντιγράφου από ΚΕΠ ή δημόσια αρχή και όχι απλά από δικηγόρο, πριν παραδόσεις την έκθεση σου. (ένα νταμακι Χ με λίγο κόπο θα μπορούσε να αλλάξει ξέρεις)

Τα αντίγραφα μη τα πετάξεις για 10 χρόνια.

Έμπλεξες.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο βγαίνει από το αρθρ.26 του 4178.

Είναι πρόστιμο ανέγερσης 30% της αξίας του ακινήτου (30%*τ.μ.*Τ.Ζ)

και πρόστιμο διατήρησης 5% της αξίας του ακινήτου (5%*τ.μ.*Τ.Ζ)

 

Μειώσεις υπήρχαν και νομίζω ακόμη υπάρχουν, αν κάνεις αποδοχή προστίμου στην πολεοδομία και πληρώσεις όλο το ποσό στην εφορία εφάπαξ. Αν θυμάμαι καλά η έκπτωση φτάνει αθροιστικά το 45%, αλλά δε θυμάμαι τώρα νόμους. Την είχα κάνει τη διαδικασία προ νοκ, 4030 και 4014/4178.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

για αυτό είπα κι εγω προ 4030 ήταν αλλη η κατάσταση... δεν υπήρχαν οι ελεγκτές δόμησης.

 

τέσπα... δεν το ξέρω... θα το μάθουμε κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει ελεγκτής δόμησης, νομίζω ότι θα έχει μόνο διαπιστωτικό ρόλο, δλδ αν έχει αποδωθεί η πραγματικότητα στα σχέδια. Έτσι κι αλλιώς αφανείς εργασίες, δε μπορεί να τις πιστοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.