Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

παντού ρωτάω!, μου αρέσει να διασταυρώνω απόψεις στις εκτιμήσεις μου...πολλές φορές και οι απόψεις των τεχνικών υπηρεσιών με βάζουν σε προβληματισμούς για κάποια θέματα...δεν συμφωνώ πάντα...πολλές φορές τεκμηρίωσα με τον τρόπο που πίστευα εγώ, αλλά τους το έκανα "λιανά" από την αρχή μέχρι το τέλος....lolol!

π.χ. στο εν λόγω ζήτημα, οι τεχνικές υπηρεσίες αναρωτιουνται ακόμα πως είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια απόκλιση 7, και 50 σε δύο όμμορα αγροτεμάχια. κι όμως είναι, κι εγώ αυτό υποστηρίζω..επίσης το ψ αγροτεμάχιο (το μη παραθαλάσσιο) έχει και περίεργο σχήμα-λωρίδα, που με τις απαιτήσεις για ελάχιστες αποστάσεις ίσα που μπορεί να κτίσει!

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κι εμένα μου φαίνεται μεγάλη η απόκλιση. Αλλά και πάλι αν έχεις στοιχεία της αγοράς, ότι έτσι είναι, δε μπορεί κανείς να σου πει τίποτα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

ρωτάω παντού γιατι δεν θέλω να ακούω απόψεις που δεν είναι τεκμηριωμένες. και απλά επειδή έτσι θέλει ο α ή ο β.

συνάδελφε, κάποια πράγματα είναι απόρρητα...τί σημασία έχει άλλωστε, για εκτίμηση αξίας ακινήτου μιλάμε γενικά, που είναι πρωτίστως θέμα μηχανικών...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εκτίμηση αποθήκης ξυλείας. λιθόκτιστο κτίσμα με μεταλλική δίριχτη στέγη (λαμαρίνα). μέτρια κατάσταση γενικά χωρίς ιδιαίτερα επιχρίσματα, δάπεδα, σχεδόν χωρίς κουφώματα πρόχειρες μεταλλικές πότρες, ύψος περί τα 6μ. έτος κατασκευής 1958-1961. αυθαίρετες τακτοποιημένες προσθήκες που έγιναν κατά το 1980 και αποτελούν το ήμισυ του χώρου περίπου. συνολική επιφάνεια 320μ. περίπου. αποτελεί τμήμα κτηρίου (ύστερα από σύσταση και διανομή καθέτων ιδιοκτησιών) και είναι ανεξάρτητη και αυτοτελής ιδιοκτησία. η περιοχή στην οποία βρίσκεται είναι πυκνοδομημένη, έχει σήμερα έναν χαρακτήρα που μεταλάσσεται. υπάρχουν πολλά παλια εργοστάσια και αποθήκες αλλά σιγά σιγά γεμίζει με νέες χρήσεις κυρίως αναψυχής (καφετέριες, εστιατόρια, ινστιτούτα) και υπηρεσίες (τράπεζες)..ευκολία πρόσβσσης μέτρια. η αξία που προκύπτει συγκριτικά από μίσθωση ή αγορά ενός ακινήτου αποθήκης προκύπτει μικρότερη από το κόστος αγοράς της γης καθότι η περιοχή βρίσκεται κοντά στο κέντρο τη πόλης ...δικαιολογείται κάτι τέτοιο με τα παραπάνω δεδομένα? δλδ μια "παρωχημένη" για την περιοχή χρήση μπορεί να μειώσει τη σημερινή αξία της ιδιοκτησίας πιο κάτω από την αξία της γης? σας ακούγεται λογικό?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχουν αδόμητα οικόπεδα στην περιοχή θα μπορούσε να μειώσει την αξιά γης η "παρωχημένη" χρήση/κτίσμα. Καταρχήν απο μόνο του, λόγω αλλαγής, παίρνει μια μείωση. Καταδεύτερο, δεν είναι όλα τα οικόπεδα ίδια, όπως ανέφερες, έχει μέτρια πρόσβαση, είναι κάθετη ιδιοκτησία, έχει αυθαιρεσίες, γιατί να μπεί κάποιος στην διαδικασία να αγοράσει ένα τέτοιο ακίνητο και όχι ένα "καθαρό" παραδίπλα;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω να κάνω μια εκτίμηση για μια μονοκατοικία προ του 55 με σκοπό τη ρύθμιση δανείου. Στο φάκελο που μου δόθηκε υπάρχει η κλασική βεβαίωση δημάρχου (2005) που αναφέρει ότι η οικία, ιδιοκτησία του τάδε, που βρίσκεται στο τάδε μέρος, έχει εμβαδόν τόσα τετραγωνικά και κτίστηκε προ του 55. Επίσης υπάρχει ένα συμβόλαιο γονικής παροχής (2006) και ένα τοπογραφικό (2005). Με αυτά τα στοιχεία μπορώ να προχωρήσω στην εκτίμηση ή παίζει πρόβλημα με τη νομιμότητα του κτίσματος; Μήπως πλέον είναι απαραίτητη βεβαίωση της πολεοδομίας, δηλαδή διαδικασία νόμιμου περιγράμματος; Πάντως πιστεύω ότι απ' τη στιγμή που αφορά σε ρύθμιση δανείου, ίσως να αρκεί η βεβαίωση δημάρχου, αφού το σπίτι είναι ήδη προσημειωμένο.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν με καλούσαν για έλεγχο νομιμότητας δεν θα έδινα την βεβαίωση με αποδεικτικό την βεβαίωση του δημάρχου, γιατί ξέρουμε πως δινόταν αυτές.. Φυσικά δεν θα επέβαλα, κατά την διαδικασία μιας εκτίμησης, την νομιμοποίηση του ακινήτου, αλλά θα μείωνα την αξία του με την υποσημείωση οτι δεν δόθηκαν επαρκεί στοιχεία για την νομιμότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Ίσως να γράψω ότι δεν πιστοποιείται η νομιμότητα με τα στοιχεία που έχω στην κατοχή μου. Κάνω κανονικά την εκτίμησή μου κ γράφω ότι η αξία του θα είναι η τάδε αν όλα είναι οκ από άποψη νομιμότητας. Κ για να είναι οκ θα προτείνω τη διαδικασία του νόμιμου περιγράμματος. Αν πιστεύουν τα 2 μέρη ότι χρειάζεται προχωρούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.