Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχει χαθεί η μπάλα τελικά...

Πάντως msxoin για να γραφτείς στο μητρώο δεν χρειάζεται RICS...

Αρκούν οι εξετάσεις της peoplecert (που απ'όσο ξέρω θα ξανα γίνουν μέσα στο 2015)

Από εκεί και πέρα τα ακρονύμια RICS, REV, κλπ σημαίνουν διαφορετικά πράγματα και αφορούν "υψηλότερες βαθμίδες"

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την πιστοποίηση από ότι θυμάμαι από ΦΕΚ θέλει επιτυχία στις εξετάσεις και αποδεδειγμένη εμπειρία.

Η πιστοποίηση RICS είναι αγγλοσαξωνική και θεωρείται ισχυρό χαρτί.

Η πιστοποίηση REV δίνεται από τη TEGOVA που είναι πανευρωπαϊκός οργανισμός (μέσω ΣΕΚΕ και peoplecert μπορείς να την πάρεις).

Νομίζω ότι αν έχεις RICS ή REV μπορείς να γραφτείς στο μητρώο εκτιμητών χωρίς εξετάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε οριζόντια ιδιοκτησία που εκτιμάμε την αξία με εισόδημα, τίθεται θέμα υπολογισμού/ διερεύνησης του υπόλοιπου σ.δ. ? προφανώς στην επιφάνεια οικοπέδου που αναλογεί. ΥΓ. υπάρχουν αρκετές οριζόντιες ιδιοκτησίες στην οικοδομή.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

αυτό που περιγράφεις εξετάζεται μόνο στην περίπτωση που εκτός της Ο.Ι. αντικείμενο εκτίμησης είναι και δικαίωμα υψούν εφόσον υπάρχει. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και στα πολύ σωστά που αναφέρει ο Χριστόφορος να προσθέσω,  ότι ο εκτιμητής κρίνει στο τέλος αν θα αποδεχθεί και σε τι ποσοστό, το εφικτό της υλοποίησης υπόλοιπου συντελεστή δόμησης στο οικόπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

Εφικτό είναι σχεδόν πάντα τεχνικά, το θέμα είναι να είναι ρεαλιστικό από την άποψη των δαπανών υλοποίησης 

Link to comment
Share on other sites

έχω μια περίπτωση εκτίμησης αξίας πρατηρίου βενζίνης που το κτίσμα αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία (πρατήριο-κατάστημα).  βρίσκεται σε μια περιοχή με ελάχιστη κίνηση απομονωμένο και μάλλον ο μοναδικός τρόπος που μπορεί να εκτιμηθεί είναι μόνο με το ετήσιο εισόδημα...το πως θα βρεθεί τώρα αυτό είναι ένα άλλο θέμα...εννοώ το εύλογο κι όχι αυτό που δηλώνει ο καθένας...!

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχει χαθεί η μπάλα τελικά...

Πάντως msxoin για να γραφτείς στο μητρώο δεν χρειάζεται RICS...

Αρκούν οι εξετάσεις της peoplecert (που απ'όσο ξέρω θα ξανα γίνουν μέσα στο 2015)

Από εκεί και πέρα τα ακρονύμια RICS, REV, κλπ σημαίνουν διαφορετικά πράγματα και αφορούν "υψηλότερες βαθμίδες"

 

Ρε παιδιά, οι εξετάσεις του peoplecert ικανοποιούν το εδάφιο (στ) (αα) της υποπαραγράφου Γ2 του Ν. 4152/13 (ΦΕΚ 107/Α/2013). Δεν ικανοποιείται το εδάφιο (ε) που απαιτεί "βεβαίωση με σφραγίδα πιστοποιημένου εκτιμητή ή οποιοδήποτε άλλο στοιχείο που να αποδεικνύει διετή εμπειρία του ενδιαφερομένου".  Πέραν λοιπόν του προφανούς σκανδάλου που θα υφίσταται αν δεν διεξάγονται εξετάσεις από το ΥΠΟΙΚ παρά μόνο από το peoplecert, ακόμα και αν πάρω πιστοποίηση peoplecert πάλι μου λείπει η εμπειρία.

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.