Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

....Και για 2-3 πραγματάκια καινούργια (μην ξεχνάς έχεις και 60 μαθήματα στην πλάτη από το ΤΕΙ...)

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ (το λιγότερο) :mrgreen::mrgreen::mrgreen: Αν ήταν έτσι θα το τελείωνες σε 2 χρόνια...θα τα έδινες όλα μαζί χαλαρά...

 

Θα μπεις στην διαδικασία να διαβάσεις 1 χρόνο φουλ....

 

Υπερβάλλεις...

 

...αλλά δεν πιστεύω ότι θα μάθουν απλά 2-3 πραγματάκια...

 

Σωστός.....

Link to comment
Share on other sites

Απλά με 5 χρόνια σκληρή δουλειά σαν απόφοιτος ΤΕΙ θα είσαι πολύ πιο...

πολύτιμος παρά σαν ένας απόφοιτος πολυτεχνείου χωρίς την παραμικρή

προυπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι θα το τελείωνες σε 2 χρόνια

Θα το τελείωνες σε δύο χρόνια αν σου αναγνώριζαν μαθήματα και σε έβαζαν στο 5ο εξάμηνο και όχι να ξανακάνεις στατική και σκυρόδεμα και μεταλλικές και και και...

Link to comment
Share on other sites

"Θα το τελείωνες σε δύο χρόνια αν σου αναγνώριζαν μαθήματα και σε έβαζαν στο 5ο εξάμηνο και όχι να ξανακάνεις στατική και σκυρόδεμα και μεταλλικές και και και..."

 

Εφόσον είσαι τόσο άνετος και πας να μάθεις 2-3 πραγματάκια άρα με μια μέρα

φρεσκάρισμα πας και σκίζεις...NOOOOOT!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ΕΜΕΣσιΕνγκ:D ...

 

Εάν ένας απόφοιτος ΤΕΙ Έργων Υποδομής θέλει να δουλέψει πάνω σε μελέτες Έργων Υποδομής...κλάψ' τα. Έχουν (είχα) πλήρη άγνοια από στατικά προγράμματα (εν έτοι 2005!!!), γενικά ανάλυση γενικών φορέων κλπ και δεν τους δέχονται πουθενά. Από τη φουρνιά μου (10-15 φίλοι-γνωστοί) μόνο 2 δουλεύαμε σε μελέτη όταν βγήκαμε από ΤΕΙ. Όλοι οι υπόλοιποι σε εργοτάξιο. Εγώ τη λέξη πεπερασμένα στοιχεία την άκουσα για πρώτη φορά στο γραφείο που δούλευα...και δεν ήξερα σε τί αναφέρεται. Το Δομικών έχει κάποια βήματα μπροστά σε αυτά τα θέματα...

 

Εκεί είναι μονόδρομος το Πολυτεχνείο.

 

 

Θα το τελείωνες σε δύο χρόνια αν σου αναγνώριζαν μαθήματα και σε έβαζαν στο 5ο εξάμηνο και όχι να ξανακάνεις στατική και σκυρόδεμα και μεταλλικές και και και...

 

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι και οι φοιτητές του ίδιου πολυτεχνείου να δώσουν κατακτητήριες θα κοπούν. Απλά είναι πολιτική διώξτε και αποθαρρύνετε τους Μηχανικούς ΤΕ.

Τους υπόλοιπους ΑΕΙ εννοείται τους σπρώχνουν και λιγάκι και αλλιώς τους βλέπουν.

Γιατί αν ήτανε οι εξετάσεις όπως στις κατακτητήριες των ΤΕΙ που περνάνε μέχρι και δικηγόροι το 90% των Μηχανικών ΤΕ θα συνέχιζε στο ΑΕΙ.

Απλά πράματα...

Απλά δεν χωράει άλλους μηχανικούς η χώρα και έβαλε τις κατακτητήριες. Πουθενά στον υπόλοιπο κόσμο αν θες να πας από FH σε ΤΗ ή TU δεν δίνεις εξετάσεις. Σου αναγνωρίζουν μαθήματα τα ινστιτούτα του κάθε τομέα και ξεκινάς σπουδές.

Καλλιεργείται και ο μύθος της δυσκολίας των εξετάσεων, φροντιστήρια, ιδιαίτερα...κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σε άνα ίδρυμα με φοιτητές μου μπήκαν με 10-11-12 υπάρχει άλλο

επίπεδο φοιτητών άρα και άλλο επίπεδο βάθους των μαθημάτων και δυσκολίας

θεμάτων και άλλο επίπεδο σε ίδρυμα με φοιτητές στο 19...

Link to comment
Share on other sites

άλλο επίπεδο βάθους των μαθημάτων και δυσκολίας

θεμάτων και άλλο επίπεδο σε ίδρυμα με φοιτητές στο 19...

 

Αυτά τα περί επιπέδου θα τα λέμε για εντυπώσεις στους γονείς μας...τον κυρ. Μανώλη τον μανάβη κ.τ.λ.

Όταν στο 3ο εξάμηνο μαθαίνεις πίνακες στο ΑΕΙ για τι επίπεδο μιλάμε ?

Απλά στα ΤΕΙ είναι ένα ποσοστό από τα ΤΕΛ που τα παιδιά δεν έχουν καν τις βασικές γνώσεις σε μαθηματικά, φυσική, χημεία κ.τ.λ. για γίνεται αυτό που γίνεται.

 

Υπάρχουν καθηγητές σε ΤΕΙ που και από το Μετσόβιο να φέρεις άτομα δεν θα περάσεις το μάθημα. Είναι ανάλογα η σχολή και οι καθηγητές.

Τώρα αν στο ΤΕΙ έχεις τους ΤΕΛ και φτάνεις να κάνεις στατική μητρώα δυσκαμψίας και ο άλλος από τα ΤΕΛ τα βλέπει σαν έργα τέχνης τότε έχεις δίκιο εδώ.

 

Ρε συ Archytas εάν ο απόφοιτος ΤΕΙ θέλει να δουλέψει σε μελέτη τί θα κάνει;;;Πες μου σε παρακαλώ...

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι οι των ΤΕΙ δεν μπορούν να βγάλουν στατική μελέτη?

(Σκυρόδεμα ή σιδερά ???)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να μου πεις ότι οι των ΤΕΙ δεν μπορούν να βγάλουν στατική μελέτη?(Σκυρόδεμα ή σιδερά ???)

 

Μα καλά τώρα θες και τα λες;;; Εδώ δεν βγάζουν καλά καλά του ΑΕΙ και θα βγάλουν του ΤΕΙ;; Σου έδειξα θέμα εξετάσεων Μπετό 2 Δομικών Πειραιά, δεν το σχολίασες καν(!!!!!!!), και περιμένεις αυτό το παιδί να σου κάνει στατική μελέτη (και δεν φταίει το παιδί);;;; Πες μου γι αυτό να δω τί θα πεις...

 

Το θέμα δεν είναι ότι εσύ και ο κάθε εσύ, επειδή έκατσες και διάβασες πολύ, μπορούσες να βγάλεις στατική μελέτη και άρα πρέπει να μπορούν όλοι. Το θέμα είναι ο ΜΕΣΟΣ απόφοιτος ΤΕΙ να ΞΕΡΕΙ να κάνει μελέτη. Γιατί με τη λογική τη δικιά σου, ο απόφοιτος ΑΕΙ (Πολιτικών μηχανικών) θα πρέπει να μπορεί να κάνει Καλωδιωτή γέφυρα με το που βγαίνει...

 

Γενικά...δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα νομίζεις τα πράγματα...και στα λέω εντελώς φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.