Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ρυμοτομούμενο τμήμα οικοπέδου


Marios23

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Έχω ένα σπίτι στην επαρχεία του οποίου η σκάλα εισόδου, είναι ρυμοτομούμενο τμήμα πεζοδρόμου από το 1979 στο σχέδιο πόλεως.Το διπλανό οικόπεδο που συμβάλει κατά το ύμιση στον πεζόδρομο, είναι και αυτό δικό μου και το αγόρασα πριν 2 χρόνια περίπου.Εδώ και 32 χρόνια δεν έχει γίνει καμία ενέργεια,δηλαδή ούτε πράξη αναλογισμού, ούτε πεζόδρομος, ούτε αποζημιώθηκε κανείς (αν πρέπει).Το μόνο που υπάρχει είναι η σκάλα του σπιτιού μου και μερικά αυτοσχέδια σκαλοπάτια, λόγω του πρανές του εδάφους.Στην προσπάθεια μου να βάλω μια σιδερένια καγκελόπορτα ήρθε ο δήμος και σταμάτησε το σιδερά λέγοντας πως δε μπορώ να βάλω καγκελόπορτα.Μπορείτε να με ενημερώσετε για το εάν έχω κάποιο δικαίωμα και ποιό είναι αυτό;Γίνεται και πεζόδρομος να μη γίνεται και να μην έχω καμοία απολύτως δικαιοδοσία και να μην αποζημιώνομαι για πάντα;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή στο έδαφος (πράξεις αναλογισμού και τακτοποίησης κλπ) των ρυμοτομικών σχεδίων που εγκρίθηκαν μέχρι το 1983, υλοποιείται μετά από επίσπευση ενδιαφερόμενου (είτε ιδιοκτήτη οικοπέδου είτε του ΟΤΑ).

 

Επομένως, εάν ενδιαφέρεσαι να ξεκαθαρίσεις την κατάσταση στα δύο ακίνητα που έχεις, μπορείς να απευθυνθείς σε ένα τοπογράφο για να συντάξει το απαραίτητο διάγραμμα και να προωθήσει τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.