Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντηρητής Καυστήρων


Recommended Posts

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω εάν αυτό είναι εφικτό να λάβω την άδεια από την στιγμή που είμαι πτυχιούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και αν ναι τι κινήσεις είναι απαραίτητες να γίνουν.

Σκεφτόμουν να πάρω εξειδίκευση από ένα ΙΕΚ Τεχνικός Αερίων Καυσίμων είναι σωστή κίνηση αυτή που σκέφτομαι είναι σχετικό.....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ηλεκτρολόγος μηχανικός τ.ε. για ποιό λόγο να πας σε μιά κατώτερη σχολή?

Με το ΠΔ 511/77 είχες το δικαίωμα να βγάλεις άδεια συντηρητή με κάποια προυπηρεσία.

Με το ΠΔ 420/87 δεν χρειάζεται προυπηρεσία.

Βέβαια σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών τ.ε. ξέρουμε όλοι την κατάσταση.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στη νομαρχία,στην διεύθυνση ανάπτυξης (πρώην βιομηχανίας και ορυκτού πλούτου).Αν βγάλεις άκρη κοινοποίησε το στο forum.

Τα ΠΔ θα τα βρείς google.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη ανταπόκριση πτυχιούχος ΤΕΙ είμαι τα Π.Δ τα έχω διαβάσει απλά εννοούσα τι χρειάζεται για να μάθω πιο πολύ γιατί το πτυχίο μπορεί να επαρκή αλλά χωρίς εξειδίκευση την σήμερον ημέρα δεν κάνεις τίποτα αυτές τις δουλειές , ο οποιοσδήποτε που έχει πήρα γενικός από καυστήρες μπορεί να κάνει την δουλειά και χωρίς τίποτα.

Έχω μάθει ότι η ARISTON κάνει εκπαιδευτικά σεμινάρια δεν έχω πάρει ακόμα τηλέφωνο αλλά αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι καλή περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε επάρκεια σύμφωνα με αυτό το νόμο.

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ: 511/77

Περί χορηγήσεως αδειών εκτελέσεως και εγκαταστάσεων καυστήρων υγρών

καυσίμων.

(ΦΕΚ 162/Α/10-6-77)

 

γ) Εις τούς κατόχους άδείας εγκαταστάτου ηλεκτρολόγου Α'. ή Γ'. ειδικότητος 1ης

Κατηγορίας, ως και εις Πτυχιούχους Μέσων Τεχνικών Σχολών ειδικότητος

Μηχανολόγου ή Ηλεκτρολόγου, τούς συμπληρώσαντος το 21ον έτος της ηλικίας τωνκαι προσκομίζοντας πιστοποιητικόν πρακτικής εξασκήσεως εις εγκαταστάσεις

καυστήρων υγρών καυσίμων επί εν έτος τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.