Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχάριος Autocad


Geo22

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μπορει καποιος να με καθοδηγησει με την σχεδιαση ενος πλαγιου τοιχου συμφωνα με τις μετρουμενες διαγωνιους που εχω παρει??? Η διαδικασια απο οσο ξερω γινεται με κυκλους αλλα δεν εχω ενα υποδειγμα...μηπως μπορειτε να βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, slalom said:

Ειναι τοιχος με κλιση?

Ναι αλλα δεν την ξερω την κλιση ειναι αυτοψια πανω σε κατοψη  οικοδομικης αδειας

Link to comment
Share on other sites

ξεκινωντας απο το ενα σημειο (Α) οπου απο εκει στοχευσα στο απεναντι σημειο (Β), πανω στην πλευρα με αγνωστη κλιση, η διαγωνιος μου βγηκε 6,62μ και αντιστοιχα σε ενα αλλο σημειο (Γ) στην ιδια πλευρα η διαγωνιος ηταν 6,60μ... και θα ηθελα την κλιση του τοιχου στην ουσια... δεν το εχω ξανα κανει με τον τροπο του κυκλου ωστε να βρω την κλιση!

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Είναι υποχρεωτικός ο τονισμός των κειμένων σου. Για να κάνεις διόρθωση επιλέγεις τις 3 τελίτσες άνω δεξιά του κειμένου και κάνεις επεξεργασία.

Didonis

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Ευαγγελία Συρ said:

...... δεν το εχω ξανα κανει με τον τροπο του κυκλου ωστε να βρω την κλιση!...

ανέβασε την κάτοψη που πάνω της έχεις κάνει τις μετρήσεις με τις διαγώνιες για να μπορούμε να καταλάβουμε τι δεν κατάλαβες. Δεν βγαίνει καλό συμπέρασμα όπως το περιγράφεις.

Δεν χρειάζεται κανένα ημιτόνιο αν έχεις αρκετές και σωστά μετρημένες διαγώνιες....

Είναι καθαρά θέμα σχεδίασης και όχι αν το κάνεις σε χαρτί ή σε Autocad

 

Υ.Γ.

όλα αυτά όμως αφού φτιάξεις το προφίλ σου πρώτα απ όλα.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με δύο μήκη χωρίς καμία γωνία γνωστή, δε λύνεις πρόβλημα τριγωνομετρίας.

Θες τουλάχιστον 3 δεδομένα (είτε γωνίες, είτε μήκη, είτε συνδιασμό)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ευαγγελία Συρ said:

ξεκινωντας απο το ενα σημειο (Α) οπου απο εκει στοχευσα στο απεναντι σημειο (Β), πανω στην πλευρα με αγνωστη κλιση, η διαγωνιος μου βγηκε 6,62μ και αντιστοιχα σε ενα αλλο σημειο (Γ) στην ιδια πλευρα η διαγωνιος ηταν 6,60μ... και θα ηθελα την κλιση του τοιχου στην ουσια... δεν το εχω ξανα κανει με τον τροπο του κυκλου ωστε να βρω την κλιση!

Δεν είναι πολύ ξεκάθαρη η διατύπωση.

Ανεβάστε σχήμα.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Ευαγγελία Συρ said:

ξεκινωντας απο το ενα σημειο (Α) οπου απο εκει στοχευσα στο απεναντι σημειο (Β), πανω στην πλευρα με αγνωστη κλιση, η διαγωνιος μου βγηκε 6,62μ και αντιστοιχα σε ενα αλλο σημειο (Γ) στην ιδια πλευρα η διαγωνιος ηταν 6,60μ... και θα ηθελα την κλιση του τοιχου στην ουσια... δεν το εχω ξανα κανει με τον τροπο του κυκλου ωστε να βρω την κλιση!

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Είναι υποχρεωτικός ο τονισμός των κειμένων σου. Για να κάνεις διόρθωση επιλέγεις τις 3 τελίτσες άνω δεξιά του κειμένου και κάνεις επεξεργασία.

Didonis

 

2 κύκλους με ακτίνα τις αποστάσεις που αναφέρεις. Το σημείο που τέμνονται οι κύκλο είναι το σημείο που "πέφτει" ο τοίχος που ψάχνεις.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.