Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Ρε Λάζαρε, ποιος σου ειπε εσενα οτι δε τα ελεγα και τοτε? Ποιος σου ειπε εσενα οτι δε ειχα γνωση? Ποιος σου ειπε εσενα οτι εγω ημουν βολεμενη και τωρα που ξεβολευτηκα φωναζω?

 

Τι νομιζεις δλδ? Οτι μονο οταν τα ζω εγω προσωπικα νοιαζομαι? Και τοτε τα ελεγα, απλα δε τα ελεγα σε ενα δημοσιο φορουμ εστω να τα διαβασεις εσυ... Τα έλεγα σε αφεντικα-μηχανικους και σε συνδικαλιστες του κλαδου μου, που ειναι υποτιθεται οι αρμοδιοι γι αυτα τα θεματα...

 

Και σε ξαναρωταω: τι προτεινεις δλδ? Να σκασουμε και να πληρωνουμε ΤΣΜΕΔΕ ετσι απλα?

 

Τέλος, δε σου εύχομαι επουδενί να χάσεις δουλειά και να βρεθεις στην δυσάρεστη θέση που είμαι εγώ... Αλλά αν, ου μη γίνετο, γίνει αυτό, εσύ δε θα αναρωτηθείς τι θα κάνεις με το ΤΣΜΕΔΕ σου? Δε θα σε ενοχλήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι νομιζεις δλδ? Οτι μονο οταν τα ζω εγω προσωπικα νοιαζομαι? Και τοτε τα ελεγα, απλα δε τα ελεγα σε ενα δημοσιο φορουμ εστω να τα διαβασεις εσυ... Τα έλεγα σε αφεντικα-μηχανικους και σε συνδικαλιστες του κλαδου μου, που ειναι υποτιθεται οι αρμοδιοι γι αυτα τα θεματα...

 

Άλλαξε κάτι όμως από τότε που φώναζες εσύ μέχρι σήμερα ?

Η απάντηση είναι όχι αφού βλέπουμε να ισχύουν μέχρι και σήμερα αυτά.

Γιατί λοιπόν δεν φροντίσατε να τα αλλάξετε ?

Γιατί λοιπόν κατηγορούμε σήμερα τους 50αριδες συναδέλφους μας από την στιγμή που ούτε και εμείς δεν καταφέραμε να αλλάξουμε κάτι τότε ?

 

Και σε ξαναρωταω: τι προτεινεις δλδ? Να σκασουμε και να πληρωνουμε ΤΣΜΕΔΕ ετσι απλα?

 

Έχεις μήπως άλλη επιλογή να κάνεις ?

 

Αλλά αν, ου μη γίνετο, γίνει αυτό, εσύ δε θα αναρωτηθείς τι θα κάνεις με το ΤΣΜΕΔΕ σου? Δε θα σε ενοχλήσει?

 

Είπε κανένας το αντίθετο ?

Αλλά δεν θα αποποιηθώ κιόλας και τις δικές μου ευθύνες που είχα και που έχω όταν πήγα και έκανα την εγγραφή στο ΤΕΕ .

 

Αυτά σήμερα δεν θα πρέπει να τα λάβει σοβαρά υπόψη ένας νέος Μηχανικός?

Δεν θα πρέπει να τα γνωρίζει ή να τα ρωτήσει πριν προχωρήσει στην εγγραφή του στο ΤΕΕ ?

Άρα η εγγραφή του αδιαφορώντας για τα παρά πάνω μεταφράζετε ως ενθουσιασμός που τον κυρίευε την εποχή εκείνη ανεξαρτήτου κόστους .

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε κάτι όμως από τότε που φώναζες εσύ μέχρι σήμερα ?

Η απάντηση είναι όχι αφού βλέπουμε να ισχύουν μέχρι και σήμερα αυτά.

Γιατί λοιπόν δεν φροντίσατε να τα αλλάξετε ?

Γιατί λοιπόν κατηγορούμε σήμερα τους 50αριδες συναδέλφους μας από την στιγμή που ούτε και εμείς δεν καταφέραμε να αλλάξουμε κάτι τότε ?

 

Καταρχην ένας κουκος δεν φέρνει την άνοιξη. Δευτερον αν όλοι ειχαμε δουλεια θα πληρώναμε το τσμεδε και δε θα χρειαζόταν να κάνουμε κάτι!Τριτον ποσες φορες δεν έχουν αλλάξει νόμοι και καταστάσεις επειδή στην πορεια αποδείχτηκε ότι δεν ''δουλευουν'':confused:

Και μεχρι να γινει ο σεισμος του '99 ισχυε άλλος Κανονισμος Σκυροδεματος και μετά το σεισμό τροποποιήθηκε!Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου έπρεπε να ειχε προβλεφθει ο σεισμος του 99 και να υπήρχε ήδη ο Κανονισμός:shock:

 

 

 

Έχεις μήπως άλλη επιλογή να κάνεις ?

Να φωνάξω, να αγωνιστώ, εν τέλει να βρω τρόπο να διεκδικήσω το δικιο μου!Και ενταξει αμα έχω να σκάσω και να πληρώσω, άμα δεν έχω όμως?γιατι να τρώω τους τοκους στο κεφάλι και να μην έχω και ασφάλεια:confused::confused:

 

Είπε κανένας το αντίθετο ?

Αλλά δεν θα αποποιηθώ κιόλας και τις δικές μου ευθύνες που είχα και που έχω όταν πήγα και έκανα την εγγραφή στο ΤΕΕ .

 

Αυτά σήμερα δεν θα πρέπει να τα λάβει σοβαρά υπόψη ένας νέος Μηχανικός?

Δεν θα πρέπει να τα γνωρίζει ή να τα ρωτήσει πριν προχωρήσει στην εγγραφή του στο ΤΕΕ ?

Άρα η εγγραφή του αδιαφορώντας για τα παρά πάνω μεταφράζετε ως ενθουσιασμός που τον κυρίευε την εποχή εκείνη ανεξαρτήτου κόστους

Αντε πάλι τα ίδια!!!!!

Δηλαδη εσυ οταν γράφτηκες στο ΤΕΕ το έψαξες και ειδες οτι ΑΝ ποτε δεν έχεις δουλεια ΔΕΝ θα μπορεις να διαγραφεις μονο από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά και απο το ΤΕΕ και θα είναι και μόνιμο!

Εγώ πα΄ντως το 2004 που γραφτηκα στο ΤΕΕ ΔΕΝ το ήξερα ΔΕΝ με ενημέρωσε κανένας και φυσικά ΔΕΝ το έψαξα!!:twisted:

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ζούμε στη χώρα της υπερβολής και του κάθε είδου παράλογου. Νομίζω θα συμφωνήσουμε όλοι ότι το πρόβλημα στη χώρα μας είναι κυρίως πολιτικό που οδήγησε την οικονομία και κοινωνική ευημερία σε βαθύτατη κρίση και ύφεση.

 

Είναι δυνατόν τριακόσιοι παράνομοι μετανάστες να καταλαμβάνουν δημόσια κτήρια, να εκβιάζουν έναν ολόκληρο λαό και τη κυβέρνηση με απεργεία πείνας με φαϊ και να τους ικανοποιούνται όλα τα αιτήματα καθώς και να αλλάζουν οι νόμοι;

 

Σε αυτό το κράτος λοιπόν οι χιλιάδες εξαθλιωμένοι άνεργοι μηχανικοί είναι αναγκασμένοι να πληρώνουν τσμέδε βρέξει χιονίσει. Και να υποστούν τα τοκοφλυφικά επιτόκια αν αργήσουν να πληρώσουν τη δόση.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ένας κουκος δεν φέρνει την άνοιξη. Δευτερον αν όλοι ειχαμε δουλεια θα πληρώναμε το τσμεδε και δε θα χρειαζόταν να κάνουμε κάτι!Τριτον ποσες φορες δεν έχουν αλλάξει νόμοι και καταστάσεις επειδή στην πορεια αποδείχτηκε ότι δεν ''δουλευουν'':confused:

Και μεχρι να γινει ο σεισμος του '99 ισχυε άλλος Κανονισμος Σκυροδεματος και μετά το σεισμό τροποποιήθηκε!Δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα σου έπρεπε να ειχε προβλεφθει ο σεισμος του 99 και να υπήρχε ήδη ο Κανονισμός:shock:

 

1.Δεν ξέρουμε αν ο "κούκος" ήταν ένας εκείνη την εποχή .Αλλά και περισσότεροι να ήταν δεν θα υπήρχε οργάνωση δεν υπήρχε κίνημα.

Εφόσον δεν υπήρχε κίνημα άρα και οι 50αριδες συνάδελφοι μας εκείνη την εποχή δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα .

2.Δεν υπάρχει αν .Γιατί και να υπήρχε πάλι θα έπρεπε να αλλάξουν αυτά για τα οποία συζητάμε σήμερα .Διότι σύμφωνα με το αν υπάρχει και το ως .Ως πότε λοιπόν θα είχαμε και εμείς δουλειά .

3.Οι καταστάσεις δουλεύουν αλλά όχι για μας αλλά για αυτούς που δεν θέλουν να αλλάξουν και τις συντηρούν .

4.Για το εάν δεν θα έπρεπε να προβλεφτεί ο σεισμός αυτό θα ίσχυε σε άλλες εποχές .Σήμερα επιβάλλεται να προβλεφθεί λόγο Οικονομικής Κρίσης .

 

Να φωνάξω, να αγωνιστώ, εν τέλει να βρω τρόπο να διεκδικήσω το δικιο μου!Και ενταξει αμα έχω να σκάσω και να πληρώσω, άμα δεν έχω όμως?γιατι να τρώω τους τοκους στο κεφάλι και να μην έχω και ασφάλεια:confused::confused:

 

Σε τι από όλα να φωνάξω ? Και αν φωνάξω θα με ακούσουν ?

 

Δηλαδη εσυ οταν γράφτηκες στο ΤΕΕ το έψαξες και ειδες οτι ΑΝ ποτε δεν έχεις δουλεια ΔΕΝ θα μπορεις να διαγραφεις μονο από το ΤΣΜΕΔΕ αλλά και απο το ΤΕΕ και θα είναι και μόνιμο!

 

Σήμερα που συζητάμε τι κάνω ? Νομίζεις δεν το ψάχνω ? Δεν ενημερώνομαι ?

 

Εγώ πα΄ντως το 2004 που γραφτηκα στο ΤΕΕ ΔΕΝ το ήξερα ΔΕΝ με ενημέρωσε κανένας και φυσικά ΔΕΝ το έψαξα!!:twisted:

Σε αυτά τα πράγματα δεν σε ενημερώνουν .Αντιθέτως είναι δικό μας καθήκον να τα ψάξουμε και να τα ζυγίσουμε και μετά να προχωρήσουμε σε εγγραφή .Το ίδιο κάνουμε και σήμερα σε όλα τα θέματα που μας αφορούν .

Οι άλλοι προσπαθούν να μας εκμεταλλευτούν και όχι να μας ενημερώσουν .

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λάζαρε καλέ μου άνθρωπε, επειδή δηλαδή τότε όταν τα έλεγα δεν έγινε τίποτα, σημαίνει δλδ ότι πρέπει να συνεχίζω να δέχομαι αυτήν την αδικία? Να πω:"Τα είπα, δε με άκουσε κανείς, να κάτσω να το βουλώσω και να συνεχίζω να πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ κερατιάτικα..."

 

Νομίζεις ότι ζω σε έναν άλλο κόσμο? Έχω φίλους μηχανικούς που περνάνε τα ίδια ακριβώς με μένα, ίσως και χειρότερα... Το ότι δε πήγαμε να κάνουμε κατάληψη 2-3 άτομα στο ΤΕΕ σημαίνει ότι δε λέγαμε πόσο άδικο είναι αυτό?

Για σένα δε πρέπει να αλλάξει καμμιά αδικία και να συνεχίζουμε να ζουμε έτσι... Αυτό θέλεις? Οκ, μπράβο σου...

Επίσης μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...

Και τέλος, μετα λύπης μου, βλέπω ότι μιλάς εκ του ασφαλούς...Κρίμα... Θα σε περίμενα πιο αλληλέγγυο...

Γι αυτό κύριοι δε πάμε μπροστά... Γιατί βλέπουμε κάτι λάθος και αντί να το διορθώσουμε, προσπαθούμε να την πούμε ο ένας στον άλλον...

Γιατί Λάζαρε εσύ σήμερα έχεις να δώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ, αύριο όμως μπορεί και να μην έχεις... Και γω τι στάση πρέπει να κρατήσω? Να νοιώσω αλληλεγγύη και να προσπαθήσω να βρω ένα τρόπο να εισακουστούμε ή να κάτσω να σου την πω επειδή γράφτηκες στο ΤΕΕ, όπως κάνεις εσύ τώρα? Κρίμα, περίμενα να είμαστε μια γροθιά σε θέματα που αγγίζουν όλους...

 

Υ.Γ. Συγνώμη Λάζαρε που γράφτηκα στο ΤΕΕ και τώρα, ούσα άνεργη, δε έχω να πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ... Συγνώμη... Δε το ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Να φωνάξω πλέον τι ?

Γιατί δεν έχω να πληρώσω και να κάνω διακοπή ?

Άντε και μας αφήνουν να κάνουμε διακοπή (λέμε τώρα) , και τι θα γίνει ?

θα βγούμε αργότερα στην σύνταξη που και αυτή εάν την δούμε.

 

Το θέμα μας όμως δεν είναι εκεί και η ουσία δεν είναι στο ότι δεν έχουμε να πληρώσουμε μόνο αλλά και αυτά που δώσαμε μέχρι τώρα εάν έπιασαν τόπο .Όπως είπε και η συνάδελφος ότι πληρώνω αλλά δεν μου εξασφαλίζει τίποτα .

Άρα γιατί από όλα αυτά να φωνάξω να αλλάξει ?

Άντε να κατέβουμε και να φωνάξουμε και εμείς στην Βουλή .

Ποιοι θα είμαστε οι τρίτοι στην σειρά που δεν θα ικανοποιηθούν τα αιτήματα τους ?

Μετά από τους φορτηγατζήδες και τους Δικηγόρους .Μάλλον και βάλε αφού μας πρόλαβαν και οι Ιατροί του ΙΚΑ .

Πήρε κανένας από όλους αυτούς απάντηση ?

Ικανοποιήθηκαν τα αιτήματα τους ?

Η απάντηση είναι όχι ή τουλάχιστον εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο .

 

Άρα τι πρέπει κάποιος σήμερα να προσέξει ?

 

Το εάν θα αλλάξουν οι αποφάσεις του ΤΕΕ με διαμαρτυρίες οι οποίες αποφάσεις καλύπτονται από Νόμους ή την εγγραφή του στο ΤΕΕ που εξαρτάτε από αυτόν και μόνο και από τον τρόπο που θα ασκήσει αυτός το επάγγελμα σύμφωνα με τις εκδοχές που προανέφερα επιλέγοντας το ΙΚΑ η κάποια άλλη ασφάλεια πέραν από αυτή του ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τους φορτηγατζήδες .

Πήρε κανένας από όλους αυτούς απάντηση ?

Ικανοποιήθηκαν τα αιτήματα τους ?

Η απάντηση είναι όχι ή τουλάχιστον εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο .

 

.

 

 

Δηλαδή έπρεπε να συνεχισθεί το καθεστώς (επαίσχυντο) των φορτηγατζήδων ?

Ομως όλες οι καταστάσεις δεν είναι ίδιες. Στην περίπτωση που συζητάμε υπάρχει κοινωνικό πρόβλημα και πρέπει να λυθεί. Απορώ που το ταμείο σας (το οποίο είναι προικισμένο με σημαντικούς κοινωνικούς πόρους) δεν έχει πάρει θέση τόσο καιρό.Τράπεζες ήξερε να αγοράζει τα άλλα δεν τα βλέπει ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και φίλε Λάζαρε, κάτι που πιθανότατα δεν γνωρίζεις είναι ότι η σύνταξη (που από τα συμφραζόμενά σου φαντάζομαι πως είσαι κοντά της) που παίρνει ο καθείς δεν είναι ούτε σε αντίστοιχο ούτε αναλογικό βαθμό σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση με τις εισφορές του. Αυτό ισχύει σε παγκόσμια κλίμακα για το εκάστοτε δημόσιο. Τι εννοώ. Εσύ για παράδειγμα πλήρωνες τόσα χρόνια εισφορές για να πληρώνονται οι συντάξεις των ήδη συνταξιούχων και να δημιουργηθεί το αποθεματικό του ταμείου, που κάποιοι καταλήστεψαν. Όταν πάρεις σύνταξη θα ''σε πληρώνουμε'' οι μηχανικοί που δίνουμε εισφορές.Αν πάρω σύνταξη, είμαι 25, θα με πληρώνουν οι ακόμη αγέννητοι αλλά τότε εργαζόμενοι μηχανικοί.

 

Το παραπάνω σύστημα είναι βιώσιμο με αναλογία 3:1 εργαζόμενοι: συνταξιούχοι. Για το ΤΣΜΕΔΕ που η αναλογία είναι 7:1 (αυτή την εντύπωση έχω) καταλαβαίνουμε ότι έχουμε δημιουργία ενός τεράστιου αποθεματικού. Για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα έγραψα τα παραπάνω.

 

Από εκεί και πέρα η καταλήστευση του μέχρι πρώτινος υγειούς ταμείου και η αδυναμία πληρωμής των εισφορών απο ΆΝΕΡΓΟΥΣ μηχανικούς είναι πρόβλημα.

 

Το άν οι νόμοι που διέπουν τη λειτουργία-καθεστώς τσμεδε/τεε είναι εντάξει δε το γνωρίζω. Έχω το συνταγματικό δικαίωμα στην εργασία. Ψάχνω δουλειά μη-μηχανικού προκειμένου να επιβιώσω είναι τόσο απλό. Το ΤΕΕ στα περί λειτουργίας του αναφέρει ότι εξασφαλίζει την εργασία, κάπως έτσι το γράφει δεν έχω χρόνο να ψάξω να παραθέσω το ακριβές. Ενδέχεται να υπάρχει νομικό κενό; Δε μου φαίνεται και τόσο απίθανο. Ας μη σχολιάσω το θέμα αν διαγραφείς δε μπορείς να ξαναεγγραφείς..

 

Αν περιμένουμε από τους ''αντιπροσώπους'' τότε... ''σωθήκαμε''...

Link to comment
Share on other sites

http://www.synigoros.gr/contact_submit.htm

 

 

Τηλέφωνο εξυπηρέτησης κοινού : 210 7289600

 

| Πώς υποβάλλεται η αναφορά

 

Με απλή αίτηση προς τον Συνήγορο του Πολίτη, από την οποία προκύπτουν σαφώς τα στοιχεία του ενδιαφερόμενου πολίτη. Η αίτηση υποβάλλεται:

 

•αυτοπροσώπως

•ταχυδρομικώς

•με τηλεομοιοτυπία (fax)

 

| Τι πρέπει να περιλαμβάνει η αναφορά

 

•συνοπτική περιγραφή του προβλήματος

•ποια είναι η εμπλεκόμενη δημόσια υπηρεσία

•τις ενέργειες που έχουν προηγηθεί

•το αποτέλεσμά τους

•κάθε αποδεικτικό στοιχείο ή πληροφορία που μπορεί να βοηθήσει στη διερεύνηση του θέματος

 

| Που υποβάλλεται η αναφορά

 

•στα γραφεία του Συνηγόρου του Πολίτη, κατά τις εργάσιμες ημέρες Χατζηγιάννη Μέξη 5, 115 28 Αθήνα (περιοχή Χίλτον), 8.30 π.μ-2μ.μ, 3ος όροφος

•με fax στον αριθμό 210 7292129

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.