Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αδειοδότηση για αμιγές πρατήριο ειδών ζαχαροπλαστικής και παρασκευαστήριο


vaggs

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα΄βοήθεια σχετικά με την δημιουργία νέας επιχείρησης.

Είμαι σε κατάσταση χάους .

Πως να ξεκινήσω;

Έχω βρει το κατάστημα. όσο αφορά τα τ.μ. είναι 40τ.μ. και μου έχει ζητηθεί να κάνω ένα χώρισμα στα 15 τ.μ για πρατήριο.ο υπόλοιπος χώρος είναι το παρασκευαστήριο (20τ.μ τουλάχιστον).

Τώρα εγώ θέλω να ξεκινήσω να βγάλω την άδεια.

τι πρέπει να κάνω,τι χαρτιά θέλει να ετοιμάσω και που θα τα καταθέσω και γενικά της απαραίτητες διαδικασίες;

Μου είπαν από το υγειονομικό να τους πάω το σχέδιο του καταστήματος ,την κάτοψη δηλαδή, σχεδιασμένα επάνω όλα.Η κάτοψη είναι με χρήση καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος χωρίσματα, πάγκοι, τουαλέτα, κτλ, σφραγισμένο από την πολεοδομία. δηλαδή τι να κάνω;να πάω ένα σχέδιο σε πολιτικό μηχανικό να το ετοιμάσει;

Και έπειτα;

Ζητώ από κάποιον/ους εδώ μέσα να μου δώσει δυο τρία βασικά βήματα να ξεκινήσω και στην πορεία πιστεύω να βρω την άκρη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Καταρχήν πρεπει να δεις πως θα πουλας τα προϊόντα

 

Χοντρικής σε αλλα καταστήματα ή λιανική;

 

Αν τα πουλας λιανική η άδεια βγαίνει απο το Δήμο

Αν τα πουλας χονδρική απο τη Δ/νση ανάπτυξης

 

Ξεκίνα με αίτηση σε μια απο της δυο υπηρεσίας αναλογα με το τι θα κανεις

και ζήτα δικαιολογητικά. Αν καταλαβα απο τα συμφραζόμενα λιανική σε ενδιαφερει, οποτε πας για δήμο...

 

Γνωμη μου είναι να μην ασχοληθεις καθολου εσυ αλλα να πας σε μηχανικό

Ετσι και αλλιως θα τον χρειαστεις για τις κατόψεις που θα πανε στο υγειονομικό (και ίσως και για αλλα χαρτιά, χρηση γης, περιβαλλοντικές μελέτες κλπ αναλογα με το είδος της δραστηριότητας).

Θα παρεις την αδεια πιο γρηγορα γιατί θα ενεργήσει χωρίς λάθη και δε νομιζω να σε χρεώσει πολύ παραπανω...

Γι' αυτον είναι μια πολύ απλή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για την βοήθεια.

όντως όπως ανέφερες θα πουλάω λιανική.

και πήγα και σε πολ. μηχανικό για να κάνω τις κατόψεις και θα αναλάβει εκείνος. σίγουρα θα γίνει πιο γρήγορα.(ελπίζω!!!)

 

και κάτι άλλο θα ήθελα να μάθω μήπως και δεν έχω καλή πληροφόρηση μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

 

εγώ θέλω να κάνω ένα εργαστήριο ζαχαροπλαστικής,το οποίο θα έχει αντικείμενο το μνημόσυνο δλδ θα φτιάχνω κολυβα για τα μνημόσυνα.

 

Με τι άδεια πρέπει να το ανοίξω;

είχα παλιά μια άδεια η οποία ήταν με τίτλο "εργαστήριο παραδοσιακών εδεσμάτων".

αυτό έχει αλλάξει τώρα;

δηλαδή μπορώ να ξαναβγαλω με παρόμοιο τίτλο μια καινούργια;

υπόψιν τα τετραγωνικά του νέου καταστήματος είναι 40.

από ότι έχω ψάξει λίγο ο μόνος τρόπος να την βγάλω την άδεια είναι αυτό που προανέφερα στο πρώτο μήνυμα δλδ αμιγές πρατήριο κτλ....

 

κάθε βοήθεια δεκτή..... ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

η άδεια εδεσμάτων που θέλεις να βγάλεις, αν δεν με απατά η μνήμη μου, χορηγείται σε οικισμούς και περιοχές που παράγουν στην συγκεκριμένη περιοχή κάποιο ειδικό φυσικό προιόν (πχ μήλα και φτιάχουν γλυκά του κουταλιού, κομποστες, κλπ )

 

τα κόλυβα που θέλεις να φτιάχνεις για μνυμόσυνα, δεν ανήκουν σ΄αυτή την κατηγορία, ανήκουν στη κατηγορία παρασκευαστηρίου (αν πουλάς λιανικη) και παίρνεις την άδεια απο τον δήμο ή πρατήριο με εργαστήριο ζαχαροπλαστικής και παίρνεις την άδεια απο την δ/νση ανάπτυξης, όπως έγραψε και ο συνάδελφος

 

τα 40τμ κάταστημα που έχεις βρεί, μάλλον δεν φτάνουν, τουλάχιστον έτσι όπως το περιγράφεις (αμιγές πρατήριο με εργαστήριο ζαχαροπλαστικής), ίσως να φτάνουν οριακά, μόνο για παρασκευαστήριο ζαχαροπλαστικής (για παραγωγή λιανικής)

 

αμιγές πρατήριο με εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, δεν υπάρχει τέτοια άδεια για έκδοση

 

αμιγές πρατήριο, σημαίνει οτι παραλαμβάνεις έτοιμα προιόντα απο κάποιον που τα παρασκευάζει (συνήθως χοντρικής) και κάνεις ΜΟΝΟ ΠΩΛΗΣΗ αυτων

 

πρατήριο με εργαστήριο ζαχαροπλαστικής (για παραγωγή χοντρικής), ναι υπάρχει τέτοια άδεια και σημαίνει οτι φτιάχνεις τα προιόντα στο εργαστήριο σου και τα πουλάς στο χώρο του πρατηρίου σου, σ΄αυτή την περίπτωση τα ελάχιστα τετραγωνικά είναι περίπου 60τμ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν απευθύνεσαι στο μηχανικό σου; Είναι ο μόνος που μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα. Από αυτό το φόρουμ μπορεί να ακούσεις τριάντα διαφορετικές απόψεις.

Κι εύχομαι «αχρείαστος να είσαι»...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.