Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικτυακή επιχειρηματικότητα


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι γειά σας.

Είμαι Ηλεκ/γος Μηχ/κός από ΕΜΠ με κατεύθυνση Πληροφορική.

 

Έχω 2 ερωτήσεις να υποβάλλω.

 

1. Αν και με έναρξη επαγγέλματος από αρχές 2006 και επαγγελματική δραστηριότητα έκτοτε, δεν έχω συμπληρώσει ποτέ βιβλίο εσόδων εξόδων. Κάνω κανονικά περιοδικές- εκκαθ. ΦΠΑ, φορολογικές δηλώσεις αλλά είμαι πλημμελής σε αυτό. Μπορώ να συμπληρώσω "αναδρομικά" το βιβλίο μου?

 

2. Η δεύτερη ερώτηση - έκκληση είναι η εξής ( καμία σχέση με τη προηγούμενη ). Αναζητώ ...εναγωνίως λογιστή :D για συμβουλευτικές υπηρεσίες σε σχέση με το θέμα που μπορεί να τιτλοφορηθεί γενικά ως " διαδικτυακή επιχειρηματικότητα ". Είμαι ήδη κάτοχος ενός site και έχω έτοιμα ακόμη 2 μέσω των οποίων σκοπεύω να έχω κάποια έσοδα. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σε θέματα τα οποία σε γενικές γραμμές αφορούν

 

α. Έσοδα από πάσης φύσεως διαφήμιση ( Google, affiliates, διαφημίσεις τρίτων κτλ ). Πως δηλώνονται;

b. Πως δηλώνονται έσοδα τα οποία αποκτώνται μέσω πληρωμών πιστωτικής κάρτας στο paypal ;

c. Ηλεκτρονική απόδειξη . Υπάρχει κάτι τέτοιο και αν ναι πως μπορώ να το χρησιμοποιώ στις συναλλαγές με τους τυχόν διαδικτυακούς πελάτες μου ;

d. Χρειάζεται να ξεκινήσω εταιρία ( εκτός από την ατομική επιχείρηση που θεωρούμαι ως ελευθ. επαγελματίας ) για να διαχειρίζομαι έσοδα/έξοδα από site που σαν έσοδα έχει προμήθειες από παροχή υπηρεσιας που παρέχει στα μελη του ή μπορώ και με το καθεστώς που είμαι τώρα ( ελευθ. επαγγελματίας ) με προσθήκη κάποιου νέου ΚΑΔ στις δραστηριότητες μου ;

 

Αν υπάρχει κάποιος λογιστής στη παρέα μας ή κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει κάποιον λογιστή ο οποίος να με διαφωτίσει περί των παραπάνω ( κυρίως του 2 ) θα χαρώ πολύ να συζητήσουμε.Τα παραπάνω θέματα αποτελούν "άγνωστες χώρες" για πολλούς και ένας τέτοιος λογιστής που θα έδεινε απαντήσεις θα ήταν πολύ χρήσιμος

 

Ευχαριστώ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.