Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ρύθμιση μπόιλερ 3πλής λεβητοστασίου


Recommended Posts

Κύριοι καλησπέρα,

 

Έχω ένα Μπόιλερ 3πλής Μαλτέζου στο λεβητοστάσιο το οποίο λειτουργεί με δύο τρόπους (δεν έχω συνδέσει ακόμη τον 30 τρόπο, το ρεύμα)

 

1)ένα κλειστό κύκλωμα με δικό του κυκλοφορητή για τα κάτοπτρα οροφής

 

2) κλειστό κύκλωμα από τον λέβητα με κοινό κυκλοφωρητή και ανεξάρτητες ηλεκτροβάνες μία για τον πάνω όροφο 1 για το μποιλερ και 1 για τον κάτω όροφο.

 

Ο Πίνακας αυτονομίας αφήνει την τελευταία χρησιμοποιούμενη ηλεκτροβάνα ανοικτή (πχ 1ος όροφος) έως ότου ζητηθεί νερό από άλλο χώρο (ισόγειο ή μποιλερ).

 

Ιδού το πρόβλημα.

Όταν ζητηθεί νερό από το μποιλερ και φτάσει τους 60-70 C τότε ο κοινός κυκλοφορητής συνεχίζει να δουλεύει μέχρι να αρχίσει να "κλέβει" το ζεστό νερό χρήσης και να το παγώνει μέχρι τους 40 που είναι ρυθμισμένος ο θερμοστάτης επαφής του κυκλοφορητή.

 

Ο Υδραυλικός εγκαταστάτης μου απάντησε οτι δεν υπάρχει λύση και οτι θα πρέπει να ρυθμίσω τον θερμοστάτη του κοινού κυκλοφορητή στους 60.

 

Εγώ πιστεύω οτι θα ήταν σωστότερο να υπήρχε ένας θερμοστάτης επαφής στην έξοδο της σερπαντίνας του boiler ώστε να μπορώ να ρυθμίσω σε ποια θερμοκρασία να κόβει ο κυκλοφορητής ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΙΛΕΡ όμως και οχι και στην κεντρική θέρμανση.

 

Πιστεύετε οτι μπορώ να κάνω κάτι για να μην χαλάω τζάμπα πετρέλαιο και ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και μπορείς να κάνεις.

 

Δεν γνωρίζω πως λειτουργούν τα ηλιακά σου και όλο το σύστημα.

Όταν επιλέγουμε πίνακα αυτονομίας τον επιλέγουμε γιατί γνωρίζουμε ο συγκεκριμένος λέβητας υπερθερμαίνει….

Αν δεν υπερθερμαίνει δεν χρειάζεται να παραμένει η τελευταία ηλεκτροβανα ανοιχτή.

Υπάρχουν όμως και άλλα κολπάκια που κάνουν ορισμένοι καλοί καυστηρατζήδες.

1. Μεσολαβούν χρονικό. Δηλαδή αφήνουν τον κυκλοφορητή να λειτουργεί όταν σταματήσει η ζήτηση για συγκεκριμένο χρόνο…5-10 Λεπτα.

2. Μεσολαβούν και δεύτερο υδροστάτη με ένα ρελέ (δεν γνωρίζω ηλεκτρολογικές λεπτομέρειες) που αφήνει το κυκλοφορητή να λειτουργεί έως μια συγκεκριμένη θερμοκρασία….60βαθμούς ας πούμε.

Αλλα το κυριότερο θεωρώ ότι όταν το μπόιλερ είναι τριπλής στο λεβητοστάσιο η πηγή λέβητας θα πρέπει να λειτουργεί όχι με ηλεκτροβάνα αλλά με ξεχωριστώ κυκλοφορητή ο οποίος θα ελέγχετε από τον διαφορικό θερμοστάτη.

Ο διαφορικός θερμοστάτης ελέγχει και το ηλιακό κύκλωμα.

Το μεγαλύτερο ποσοστό βεβιασμένων τριπλής ενέργειας δυστυχώς δεν λειτουργούν σωστά. Το χειρότερο είναι ότι αντι να εξοικονομούν ενέργεια.. καταναλώνουν

Δες ένα σχεδιάκι που είχα κάνει να πάρεις μία ιδέα.

sxediogreg4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, θέλετε να συνδέσετε το δίκτυο ύδρευσης με το δίκτυο θέρμανσης.

 

Ο εξοπλισμός του κυκλώματος θέρμανσης (λέβητας, σώματα, κτλ) δεν έχει πιστοποιηθεί για χρήση σε εγκαταστάσεις πόσιμου νερό. Απαγορεύεται η σύνδεσή δικτύου μη πόσιμου νερού με το δίκτυο πόσιμου νερού (ΤΟΤΕΕ 2411/86, 3.3)

Link to comment
Share on other sites

Sdim πρέπει να σε μπερδεύει η λέξη κλέβει που χρησιμοποιεί ο φίλος παραπάνω….

Αυτό που θέλει να πει νομίζω είναι ότι από την στιγμή που το κλειστό κύκλωμα του καλοριφέρ παραμένει να λειτουργεί έως η θερμοκρασία πέσει κάτω από 40 ουσιαστικά μέσο σερπαντίνας ξανακρυώνει το χρήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την συμμετοχή,

 

Φίλε aithilenio συμφωνώ πως έπρεπε να είχε χρησιμοποιήσει διαφορετικό κυκλοφορητή για το boiler αλλά τώρα δεν γίνεται αυτό (τουλάχιστον εύκολα)

 

Η χρονική μεσολάβηση πως μπορεί να επιτευχθεί? Ο πίνακας αυτονομίας που μου έβαλε είναι ένας ελληνικός με γκρί-πράσινο μεταλικό πλαίσιο κλειδαριά, ωρομετρητές και κάτι κόκκινες λυχνίες δεν έχει μάρκα.

 

Αν κατάλαβα καλά αφήνει την ηλεκτροβάνα του boiler ανοικτή για 10 λεπτά αφού όμως έχει φτάσει το νερό στην επιθυμητή θερμοκρασία πχ(60-70 C).

Στη συνέχεια η ηλεκτροβάνα κλείνει.

Τι γίνεται με τον κυκλοφορητή?

Συνεχίζει να δουλεύει "πνιγμένος" (εννοώ οτι σπρώχνει το νερό αλλά οι ηλεκτροβάνες είναι κλειστές), ή κλείνει και αυτός?

 

Αυτό που περιγράφεις μου αρέσει σαν λύση αλλά ποιος το κάνει? Ηλεκτρολόγος, καυστηρατζής, υδραυλικός?

 

Το σχέδιο πολύ καλό αλλά οι γνώσεις μου στα υδραυλικά δεν επαρκούν για να το κατανοήσω ικανοποιητικά. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε christchrs το χρονικό ή ο δεύτερος υδροστάτης δεν επεμβαίνουν στην βάνα αλλά στον κυκλοφορητή.

Συνήθως αυτό τον αυτοματισμό το φτιάχνουν οι γνώστες καυστηρατζήδες.

 

solinesnewepek2.jpg

Link to comment
Share on other sites

έστειλα κάποιες επισυμάνσεις πριν αλλά δεν ξέρω αν πήρατε το μήνυμα, επαναλαμβάνω κάποια βασικά σημεία

 

aithilenio Πραγματικά άψογη απάντηση

 

αυτές τις ημέρες εξετάζω ένα παρόμοιο πρόβλημα που έχει γνωστός μου

 

παρουσιάζεται σε γενικές γραμμές το πρόβλημα το οποίο αναφέρει ο christchrs

 

εάν θέλετε λάβετε υπόψη τα παρακάτω:

 

- με κλειστό τον θερμοστάτη ορόφου και μηδενισμένους τους θερμοστάτες του boiler ο καυστήρας λειτούργησε μόλις οι ένοικοι χρησιμοποίησαν το ζεστό νερό

 

- με κλειστό τον θερμοστάτη ορόφου ο πίνακας αυτονομίας δείχνει ότι το κύκλωμα είναι ανοικτό

 

- στον πίνακα αυτονομίας δεν υπάρχει ωρομετρητής για τον boiler

 

- ο κυκλοφορητής του boiler λειτουργεί συνέχεια με αποτέλεσμα να έχει αντικατασταθεί 2 φορές

 

- ο διαφορικός θερμοστάτης παρουσιάζει ενδείξεις π.χ. -11

 

- το καλοκαίρι ο boiler εξακολουθεί και δουλεύει

 

η συνδεσμολογία είναι λάθος ή αυτά τα συστήματα παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα (εκτιμώ ότι ισχύει το πρώτο)

 

η εγκατάσταση boiler στους ηλιακούς μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΙΦΠ όταν λες έστειλες κάποιες επισημάνσεις τι εννοείς;

Αν εννοείς σε μένα με προσωπικό μήνυμα δεν έχω λάβει τίποτα.

Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν τα προσωπικά μηνύματα.

Έχω στείλει και εγώ ένα στον φίλο τον nickmmech αλλα δεν ξέρω αν το έχει λάβει.

 

Σε αυτά που αναφέρεις παραπάνω….Νομίζω την απάντηση την έδωσες μόνο σου.

Δεν είναι σωστά σχεδιασμένο το σύστημα.

Είναι πονεμένη η ιστορία των βεβιασμένων.

Βεβιασμένα εννοώ τα ηλιακά συστήματα όπου το μπόιλερ είναι χαμηλότερα από τους συλλέκτες. Συνήθως στο λεβητοστάσιο.

Τα ονομάζομαι βεβιασμένα γιατί λειτουργούν με αντλία και όχι με φυσική ροή όπως τα θερμοσιφονικά ηλιακά.

Τι πάθαμε οι υδραυλικοί.

Χωρίς να υπάρχει η τεχνογνωσία εδώ και μία 15 ετία περίπου φτιάχναμε βεβιασμένα.

Πως τα φτιάχναμε;

Στο περίπου…

Κάτι άκουσα….κάτι μου είπαν….κλπ κλπ κλπ….

Σε αυτό για να μην το παίζω και πονηρός συμμετείχα και εγώ τα πρώτα χρόνια….

Ώσπου διάβασα, διάβασα και έμαθα…

Αποτέλεσμα αυτού τα βεβιασμένα να λειτουργούν στου Κουτρούλη τον γάμο…

Το πιο γελοίο με τα βεβιασμένα είναι ότι είναι τόσο τραγικά φτιαγμένα που τις πιο πολλές φορές λόγο κακού υδραυλικού σχεδιασμού αντί να συλλέγουν ενέργεια οι συλλέκτες από την φύση να προσφέρουν σε αυτή.

Ανεβαίνοντας στις ταράτσες τα βράδια μπορεί εύκολα να ανακαλύψει κανείς ότι σε πολλές περιπτώσεις τα τζάμια είναι ζεστά….

Ζεσταίνουν δηλαδή τον ουρανό με τα άστρα καίγοντας πετρέλαιο η αέριο.

Τα βεβιασμένα φίλοι μου κοστίζουν ακριβά αν θέλει να πει κάνεις ότι τα κατασκευάζει σωστά.

Πολλοί ιδιώτες όμως δεν μπορούν να συμβιβαστούν με την ιδέα ότι ένα βεβιασμένο τριπλής έχει κόστος πάνω κάτω στα 3000ευρώ.

Προσωπικά και εγώ δύσκολα θα τα έδινα. Θα προτιμούσα ένα θερμοσιφονικό ηλιακό.

Βεβιασμένο χωρίς μηχανολογική μελέτη και με άπειρο μάστορα κοστίζει μεν λιγότερο στην αρχή αλλά το πληρώνουν εις διπλούν στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

φίλε aithilenio

 

απάντησες στο δεύτερο μήνυμα που έστειλα στο site το πρώτο δεν εμφανίστηκε

 

την εγκατάσταση την φτιάξανε όπως την φτιάξανε το θέμα είναι τώρα τι μπορεί να γίνει ποια λύση υπάρχει;

-μπορούν να γίνουν αλλαγές στην ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση;

-αλλαγή σε θερμοσιφονικό ηλιακό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.