Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ρύθμιση μπόιλερ 3πλής λεβητοστασίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο για το σχέδιο .

Με τι το σχεδίασες? Αν επιτρέπεται.

 

Θα σου πω φίλε έχει πλάκα η ιστορία.

Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια μπορεί και παραπάνω είχα γνωρίσει έναν πολιτικό μηχανικό από την βόρια Ελλάδα στο ιντερνετ…. …

Τότε έψαχνα ένα απλό πρόγραμματακι για να κάνω απλές κατόψεις…

Αυτός λοιπόν μου σύστησε το VISIO.

Παίζοντας με το Visio τόσα χρόνια το έμαθα καλά και έτσι άρχισα να σχεδιάζω υδραυλικά εξαρτήματα ώσπου έφτιαξα μια βιβλιοθήκη που αφορά λεβητοστάσια….

Τον πολιτικό μηχανικό τον ξανασυνάντησα ιντερνετικά τυχαία μετά από τόσα χρόνια και σε αυτό το φόρουμ πριν από κανα μήνα.

Νασε καλά ρε Ακι.

 

Μου συμβαίνει συχνά και το γράφω πιο πολύ γιατί γνωρίζω ότι το φόρουμ το διαβάζουν και πολιτικοί μηχανικοί αλλά και κατασκευαστές.

Δεν γνωρίζω πως έχουν φάει το κόλλημα τα τελευταία χρόνια κάποιοι και συναντάς όλο και πιο συχνά σε πολυκατοικίες, κεντρικά μποίλερ παραγωγής ζεστού νερού χρήσεως με συστοιχίες ηλιακών…. κοινόχρηστα.

Βρε παιδιά σε μία κοινωνία που δεν έχει μάθει να μοιράζετε τίποτα που κολλάνε τα κεντρικά μπόιλερ?

Εμείς ακόμα δεν έχουμε θερμιδομέτρηση.

Εμείς ακόμα δεν έχουμε πίνακες κατανομής δαπανών.

Εμείς ακόμα δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι μένουμε στον πρώτο και πρέπει να πληρώνουμε για το ανσανσερ.

Εμείς ακόμα δεν μπορούμε να τα βρούμε για να έχουμε μία κεντρική κεραία τηλεοράσεως.... θα μοιραζόμαστε και το ζεστό νερό χρήσεως;

Ανατριχίλα…….

Και ποιος θα είναι αυτός που θα παρακολουθεί την σωστή λειτουργία του συστήματός;

Ο διαχειριστής;

Ακόμα και να βρεθεί ένα ευσυνείδητος και γνώστης στο τέλος θα τον χτικιάσουν οι υπόλοιποι και θα πει με μαθηματική ακρίβεια…..Ρε άντε γ………τε δεν ασχολούμαι άλλο.

Αποτέλεσμα αυτού.

1 τόνο τον μήνα για ζεστό νερό χρήσεως μιας και κανένας δεν πρόσεχει ότι τα ηλιακα δεν λειτουργούν……..αν λειτούργησαν ποτέ σωστά

Αλλά και να τα δουν σε ποιόν απευθύνονται;

Στον υδραυλικό της γειτονιάς….

Εδώ καλά καλά οι μηχανολόγοι δεν έχουν εντρυφήσει σε τέτοια συστήματα.

Με φωνάζουν λοιπόν σήμερα σε ένα παρόμοιο σύστημα στην Ν. Σμύρνη.

Αφού έχουν περάσει μαστόρια για μαστόρια ο τόνος τον μήνα πάει σύννεφο….

Τους κούφανα…

Τους μίλησα για έμπειρο μηχανολόγο σε ηλιακά συστήματα με ρίσκο να χάσω την δουλειά σε δύσκολους καιρούς.

Το πόσο τους έπεισα θα δείξει….

Θέλω να δω τι θα προτιμήσουν στο τέλος….

Θα πληρώσουν τον μηχανολόγο και εμένα μία φορά…. ή τις εταιρίες πετρελαίου ανα μήνα…..

Link to comment
Share on other sites

Aithilenio να σου κάνω άλλη μια ερώτηση μιας και σε ακούω (μάλλον διαβάζω) πολύ έμπειρο και γνώστη!

 

Όταν φυσάει πολύ (8-10 μποφωρ μένω και σε νησί βλέπεις) διαπιστώνω οτι ο καυστήρας αργεί να φέρει νερό ζεστό στα σώματα.

Μετά από "παρακολούθηση" διαπίστωσα οτι η φλόγα σβήνει στον θάλαμο κάυσης και ξαναπαίρνει αυτόματα. Αυτό μπορεί να συμβεί πολλές φορές.

Σβήνει-παίρνει, σβήνει-παίρνει κ.ο.κ.

Η καμινάδα έχει ύψος περίπου 6-7 μέτρα μέχρι να βγεί πάνω από τον 1ο όροφο και πάνω post-51591-131887262119_thumb.jpg

όπως βλέπεις έχει απλά μια πλάκα.

Υπάρχει περίπτωση ο αέρας να μπουκάρει και να σβήνει την φλόγα?

Αν ναι τι καπέλο προτείνεις να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις εμείς οι Αθηναίοι όταν ακούμε νησί ψιλο ζηλεύουμε…

Από πού είσαι αν επιτρέπεται;

Φίλε christchrs το ερώτημα σου αφορά καυστηρατζή.

Δεν έχω καθόλου εμπειρία στα καστηρατζήδικά.

Τυγχάνει όμως να έχω πολύ καλούς φίλους καυστηρατζήδες και να έχω ακούσει όμοια περιστατικά. Η απάντηση είναι τάμπερ στον καπναγωγό…

Τώρα αν κάποιο καπέλο αντιανεμικό σου κάνει δουλειά δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Από την Πάρο είμαι.

Καλά είναι εδώ αλλά μη φανταστείς και τον παράδεισο.

Ούτε καυστηρατζή δεν μπορείς να βρεις που να σέβεται τη δουλειά του και να εξελίσεται παράλληλα με την τεχνολογία.

Δυστυχώς στις μικρές κοινωνίες είναι δύσκολα τα πράγματα από όλες τις απόψεις.

Δουλειές λίγες, κακοπληρωτές, όλα ακριβά και λόγω του όλοι γνωρίζονται δεν μπορείς να τσακωθείς με κανέναν, ευκαιρίες επαγγελματικής σταδιοδρομίας σχεδόν ανύπαρκτες.

Κατά άλλα έιναι ένας ευλογημένος τόπος, όμορφο μέρος να κάνεις οικογένεια κοντά στην Αθήνα, καλή συγκοινωνία, με τουρισμό το καλοκαίρι να συμπληρώνουν (όσοι έχουν) από τα rooms to let.

 

Λοιπόν τώρα που ηρέμησε λίγο ο αέρας σταθεροποιήθηκε ο καυστήρας. Θα το ψάξω για ταμπερ διαβασα στο internet βρηκα και κάτι άλλες συζητήσεις στο monachos.gr

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.