Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Δυνατότητα αλλαγής χρήσης και κόστος


Recommended Posts

Γεια σας λέγομαι Μαρία.

Κατοικώ σε μια κατοικία του 1984, περίπου 100 τ.μ. το ισόγειο(αποθήκη ) και 100τ.μ. περίπου κατοικία στον πρώτο όροφο.

Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί η αποθήκη να μετατραπεί σε κατοικία.

Η αποθηκη είναι περιμετρικά με τούβλο και σοφατισμένη εξωτερικά μόνο,δεν έχει μόνωση,είναι ψηλή και θα χρειαστεί να χαμηλώσει το ταβάνι νομίζω.

Ποιο θα είναι το κόστος συνολικά (κατ εκτίμηση πάντα) για να μετατραπεί σε κατοικία για μια μέση κατασκευή χωρίς ακριβά υλικά?Εννοώ με άδειες,αμοιβές μηχανικών,ηλεκτρολογικά,υδραυλικά και ότι άλλο απαιτείται για να είναι κατοικήσιμο?

Επίσης έχω ακούσει ότι με την χρήση γυψοσανίδας (στο ταβάνι και σαν χωρίσματα ) μπορώ να μειώσω το κόστος ισχύει αυτο?

Θα εκτιμούσα να μου δώσετε μια μέση τιμή ώστε να αποφασίσω αν μπορώ να το αντέξω οικονομικά και να συμβουλευτώ αργότερα κάποιο μηχανικό απο κοντά για περαιτέρω συζήτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

H τελευταία σας πρόταση πρέπει να είναι ο οδηγός σας. Εγγράφως και προφορικά δεν μπορούν να γίνουν τέτοιες εκτιμήσεις. Τέλος ο ρόλος του forum δεν είναι αυτός.

Οπότε αναζητήστε συμβουλή από μηχανικό από κοντά.

Καλή Σαρακοστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.