Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάνοιξη οπής σε πλάκα για τζάκι


 

Recommended Posts

Οικοδομη του 80 και ο ιδιοκτητης θελει να βαλει τζακι τρυπωντας την πλακα.

 

ομως ειναι δυσκολη περιπτωση διοτι υπαρχουν προβολοι περιμετρικα.

 

εδω ειναι οι πιθανες θεσεις.

 

http://img101.imageshack.us/i/ewefwe2.jpg/

 

http://img88.imageshack.us/i/ewefwe.jpg/

 

 

με προβληματιζουν πολυ τα σιδερα του προβολου.

 

καλα η πρωτη θεση πιστευω απορριπτεται κατευθειαν.

 

για τη δευτερη τι λετε? με τα σιδερα του προβολου τι θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Άκυρη και στις 2, κ στο λέω εγώ που είμαι χουβαρδάς σε θέματα αντοχής σκυροδέματος....με 1,80 πρόβολο ή θα διαλέξει τζάκι κ καθόλου μπαλκόνι, ή θα διαλέξει μπαλκόνι κ καθόλου τζάκι.Εκτός κ αν παίζει στο τραπέζι η υποστήριξη του προβόλου, να τραβήξεις κάνα φουρούσι από κάτω στη ζώνη της τρύπας ή να βάλεις κάνα ελκυστήρα από πάνω στη ζώνη της τρύπας.Όσο για τα σίδερα του προβόλου, πάνε περίπατο με την αδιατάρακτη, τί εννοείς ''τί θα γίνει''?:D

Link to comment
Share on other sites

Πόσα σίδερα θα κόψεις; Εκεί είναι το θέμα. Ένας πρόβολος των 2m απαιτεί λιγότερο από Φ10/10, οπότε μπορείς να βάλεις μια καμινάδα Φ200 κόβοντας μόνο ένα σίδερο...

 

Εκτός, αυτού, μπορεί να είναι υπεροπλισμένος. Αν δεν πάρεις όργανο να μετρήσεις ράβδους, διατομή και επικάλυψη δεν θα μάθεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

 

η οπη αποτι μου ειπε θα ειναι 30x30.

 

την 1η περιπτωση την απορριπτω με κλειστα ματια (βενταλια οπλισμος, πολλα σιδερα)

 

στην δευτερη λογικα θα κοπουν 2-3 σιδερα του προβολου. αυτο ομως με φοβιζει. ειναι και 1,80...

Link to comment
Share on other sites

H Φ200 δίνει εσωτερική διάμετρο Φ150, μιλάμε φυσικά για διπλού τοιχώματος.Φ150 για καμινάδα είναι αρκετά μικρή.Κ πάλι εγώ δεν το βρίσκω σωστό να κόβονται οπλισμοί σε προβόλους άνω του 1,00 μέτρου πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τα φορτία του προβόλου. Αν πρόκειται για μη βατό δώμα οι συνθήκες είναι πιο ευνοϊκές. Από την άλλη όψη οι πρόβολοι οι οποίοι λύνονται ως πλάκες με παραδοχή λωρίδων ανά μέτρο, δεν νομίζω ότι θα ήταν καταστροφή αν ακύρωνες 1 ή 2 σίδερα. Δες τα σχέδια και προσπάθησε όπως είπε ο Αλέξης για να βρεις την αλήθεια με ενα scanner.

 

edit υστερα από post συναδελφων.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια φορά: Βρες τι οπλισμό έχει η πλάκα, υπολόγισε τις συνέπειες του κοψίματος των ράβδων που θα απαιτήσει το άνοιγμα της τρύπας...

Το αν η καμινάδα θα είναι μονού ή διπλού τοιχώματος, τι διατομή θα έχει κλπ, ας πούμε ότι είναι δεδομένο...

Link to comment
Share on other sites

Βατής πλάκας; υπάρχει περίπτωση να γίνει παρτάκι εκέι πάνω ή είναι μονο dead φορτία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.