Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρισμα οικοπέδου


Recommended Posts

Καλώς ή κακώς φίλε μου, υπάρχουν πολλοί μηχανικοί γενικότερα και τοπογράφοι ειδικότερα.

Μιας που δεν έχεις την δυνατότητα να κρίνεις τις απαντήσεις μας, ρισκάρεις εγώ ή ο Θώμας ή ο όποιος σου απαντήσει, να είναι σαν τον μηχανικό που μας ανέφερες...Αξίζει να το ρισκάρεις? Καλή συνέχεια, εγώ σίγουρα με τα ελάχιστα στοιχεία που μας παραθέτεις, δεν είμαι σε θέση να σου δώσω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια ο μηχανικός που έκανε τα σχέδια είναι περίπτωση και τυγχάνει να είναι και αγρονομος τοπογράφος του ΕΜΠ, έχει πάρει τα απίστευα λεφτα για όλο το έργο, του έχω ζητήσει τουλάχιστον 10 φορές να μου το χωρίσει αλλα μάταια, στο κόσμο του.

Χαλάλι του! Πήγαινε σε άλλον! Μην λυπασαι τα λεφτα και κανεις καμια ακυρη κατατμηση!!!!

Δεν ήξερα οτι είναι τοσο δύσκολο όπως το λέτε τώρα, ένα παράπλευρο να χωριστεί στα δύο.

Ε, κοιτα, γιάυτο υπάρχει ολόκληρη σχολή Αγρονόμων Τοπογράφων! Διότι είναι δύσκολο!

 

Βλέπεις, πολ. μηχανικος ειμαι κα στα σκούρα καλώ τους ειδικους και τους πληρωνω και ό,τι πληρωνω, παίρνω!

 

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα οτι είναι τοσο δύσκολο όπως το λέτε τώρα, ένα παράπλευρο να χωριστεί στα δύο.

 

...για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου δύσκολο για κάποιον που το σπούδασε. Αλλά είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που θέλει να λέγεται μηχανικός να πει κάτι έτσι στα τυφλά.

Λες μπήκε στο σχέδιο. Δηλαδή; Πολεοδομική μελέτη; Πράξη εφαρμογής; τι έχει γίνει;

 

Συμφωνώ με όλους τους άλλους ότι πρέπει να πας σε κάποιον μηχανικό και να το δείτε. Δεν θα βγάλεις άκρη με μία γραμμή στο χαρτί.

 

Παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ, αν "αύριο" ο δρόμος πάρει το μισό σου οικόπεδο και της αδερφής σου μένει άθικτο; Τι κάνεις; Της ζητάς να αλλάξετε την περίφραξη που ήδη έχετε πληρώσει; (το ερώτημα αυτό αφορά την περίπτωση που δεν έχει γίνει πολεοδομική μελέτη και είναι μόνο μία υποπερίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια δε θέλω να το χτίσω..νοητά να βάλω μια σειρά απο δέντρα και να ξέρω πανω κάτω που είναι το δικο μ και που της αδερφης μου,αφηστε τα νομικα.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολόγος ΤΕ είμαι αλλά δε ξέρω γιατί ρωτάτε.

Το οικόπεδο ειναι μισο δικό μου μισό της αδερφής μου.

Χτίσαμε στρεμματικά γιατι τότε ήταν εκτός σχεδίου αλλα τώρα μπήκε στο σχέδιο και θέλω να το χωρίσω για να βάλουμε μαντρα.

 

Αφού μπήκε στο σχέδιο πόλης, υπάρχει ελάχιστο όριο αρτιότητας και ελάχιστο μήκος προσώπου για νέο οικόπεδο και, επομένως, με αυτά τα δεδομένα, από τη μια μεριά, και το γεωμετρικό σχήμα του οικοπέδου και τα κτίσματα που υπάρχουν μέσα σ' αυτό, από την άλλη, θεωρητικά υπάρχουν άπειρες λύσεις στο πρόβλημα, στην πράξη, όμως, ένας μηχανικός, που θα έχει όλα τα διαθέσιμα στοιχεία, και όχι μέσω internet, θα μπορεί να δώσει σ' εσένα και την αδελφή σου μία ή και περισσότερες πρακτικές λύσεις για το θέμα σας.

 

Αν είναι εκτός σχεδίου κατάτμηση δεν γίνεται.

 

Συνάδελφε, κατάτμηση γίνεται αλλά χωρίς εξασφάλιση της οικοδομησιμότητας των νέων γηπέδων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ εκτος σχεδίου με δυο σπιτια κτισμένα ηδη κατατμηση ΔΕΝ γινεται όπως εδώ. Γενικά, αν καταστρέψεις την δόμηση για εκτός σχεδίου ναι μπορείς να κατατμήσεις. ΟΜΩΣ μόνο σε αδόμητα γήπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ εκτος σχεδίου με δυο σπιτια κτισμένα ηδη κατατμηση ΔΕΝ γινεται όπως εδώ. Γενικά, αν καταστρέψεις την δόμηση για εκτός σχεδίου ναι μπορείς να κατατμήσεις. ΟΜΩΣ μόνο σε αδόμητα γήπεδα.

 

Αν και έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση από την αρχή, σου έχουν ξεφύγει τα βασικά στοιχεία που έχει δώσει ο ερωτών karmagos:

1. πρόκειται για οικόπεδο ΕΝΤΟΣ σχεδίου

2. είναι ΑΔΟΜΗΤΟ

 

Δεν πιστεύω, βέβαια, να στήριξες την παρατήρησή σου στη φράση "και τα κτίσματα που υπάρχουν σ' αυτό" που χρησιμοποίησα γιατί 1) αφορούσε σε ενδεχόμενα κτίσματα αποθηκών, 2) περιλαμβανόταν στη θεωρητική αντιμετώπιση του προβλήματος και 3) προέτρεψα τον ενδιαφερόμενο να αναζητήσει λύση με βάση τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

1. πρόκειται για οικόπεδο ΕΝΤΟΣ σχεδίου

 

ΜΑΚΑP, όπως πάντα respect, απλά κατα σύμπτωση ο tasosn φαίνεται να έχει δίκιο (μάλλον είναι εκτός σχεδίου), διότι στο σχέδιο του post 1 ο δρόμος που περνάει μπροστά απο το οικόπεδο(;) έχει ονομασία "αγροτικός". Μια διευκρίνηση απο τον ερωτών θα βοηθούσε.

 

Sorry, άκυρο, δεν προσεξα οτι έχει ενταχθεί στο σχέδιο πόλης, άρα βουρ σε τοπογράφο μηχανικό για βέλτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παράγωνο οικόπεδο 4 στρέμματα με 2 σπίτια μέσα και θέλω να χωριστεί στη μέση.

 

ΜΑΚΑΡ δυστυχώς κάνεις λάθος. Γνώμη μου επειδή το οικόπεδο (πλέον) έχει δομηθεί και οι άδειες έχουν εκδοθεί στο ενιαίο όλο οικόπεδο τότε δεν μπορεί να γίνει κατάτμηση μόνο σύσταση καθέτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασίστηκα σ' αυτή την πρόσφατη δήλωση του ενδιαφερόμενου:

 

βρε παιδια δε θέλω να το χτίσω..νοητά να βάλω μια σειρά απο δέντρα και να ξέρω πανω κάτω που είναι το δικο μ και που της αδερφης μου,αφηστε τα νομικα.

 

Εάν, πράγματι, έχουν ανεγερθεί 2 κατοικίες, τότε τα πράγματα αλλάζουν ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.