Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάλληλος γραφείου & ηλεκτρολόγος


m@kis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Δουλεύω εδώ και κάτι χρόνια σαν υπάλληλος γραφείου (σύμβαση αορίστου χρόνου)

 

Τον τελευταίο ένα χρόνο υπάρχει μια σκέψη να βγαίνω και να κάνω ηλεκτρολογικές εργασίες σαν κάτοχος άδειας ηλεκτρολόγου υπομηχανικού (ΤΕΙ δλδ)

 

Δεν πρέπει να με προσλάβουν σαν ηλεκτρολόγο βάσει της άδειας μου για να κάνω κάτι τέτοιο?

 

Σε αντίθετη περίπτωση είναι καλυμμένοι σαν εταιρεία με την υπάρχουσα σύμβαση και ότι απλά είμαι κάτοχος της παραπάνω άδειας?

 

Και αν με προσλάβουν σαν ηλεκτρολόγο γιατί χρήματα μιλάμε καθαρά στην τσέπη μου?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχεις κάνει;

 

Αν και δεν ξέρω τι πάιζει με μηχανικούς TE αλλά νομίζω πως πρέπει να κάνεις ένερξη επαγγέλματος για να κόβεις αποδείξεις.

 

Αυτό σημαίνει ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ) . Τώρα το αφεντικό σου δεν ξέρω αν μπορεί να σε έχει ΙΚΑ (που προφανώς σε έχει μέχρι τώρα) αλλά θα χαρεί μιας και θα σε έχει πλέον με μπλοκάκι = κανέναν δώρο , καμία αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης.

 

Αυτή είναι η άποψή μου αλλά για σιγουριά περίμενε να σου απαντήσει κάποος ΤΕ μήπως ισχύει κάτι άλλο.

 

Όσο για τα λεφτά μην περιμένεις από κάποιον εργοδότη επειδή εσένα σου ήρθε να κάνεις κάποια έναρξη να σου δώσει κάτι παραπάνω. Στην καλύτερη θα σου δίνει όσα έδινε + κάτι έξτρα για το ΙΚΑ που θα γλιτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου προτείνουν να κάνω ό,τι έκανα μέχρι τώρα + αυτό.

 

Δεν θα είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά υπάλληλος της εταιρείας.

 

Ό,τι θα κόβω θα το κόβω στο όνομα της εταιρείας.. δεν μιλάω για δικές μου δουλειές! ;)

 

 

Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι ότι δεν μπορεί να με έχει δηλωμένο υπάλληλο γραφείου και να βάζω τα χέρια μου στο ρεύμα άσχετα αν έχω άδεια ή όχι σωστά? Ο μόνος τρόπος να κάνει κάτι τέτοιο είναι να με προσλάβει σαν ηλεκτρολόγο που θα κάνει και γραφειοδουλειές και όχι το αντίθετο.. σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου προτείνουν να κάνω ό,τι έκανα μέχρι τώρα + αυτό.

 

Δεν θα είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά υπάλληλος της εταιρείας.

 

Ό,τι θα κόβω θα το κόβω στο όνομα της εταιρείας.. δεν μιλάω για δικές μου δουλειές! ;)

 

 

Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι ότι δεν μπορεί να με έχει δηλωμένο υπάλληλο γραφείου και να βάζω τα χέρια μου στο ρεύμα άσχετα αν έχω άδεια ή όχι σωστά? Ο μόνος τρόπος να κάνει κάτι τέτοιο είναι να με προσλάβει σαν ηλεκτρολόγο που θα κάνει και γραφειοδουλειές και όχι το αντίθετο.. σωστά?

πεστου φοβαμαι το ρευμα, με ειχε κτυπησει παλια και εχω ψυχολογικο με το ρευμα, γιατι κατι μου λεει οτι θελει να του βγαζεις περισσοτερη δουλεια με τα ιδια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Δουλεύω εδώ και κάτι χρόνια σαν υπάλληλος γραφείου (σύμβαση αορίστου χρόνου)

 

Τον τελευταίο ένα χρόνο υπάρχει μια σκέψη να βγαίνω και να κάνω ηλεκτρολογικές εργασίες σαν κάτοχος άδειας ηλεκτρολόγου υπομηχανικού (ΤΕΙ δλδ)

 

Δεν πρέπει να με προσλάβουν σαν ηλεκτρολόγο βάσει της άδειας μου για να κάνω κάτι τέτοιο?

 

Σε αντίθετη περίπτωση είναι καλυμμένοι σαν εταιρεία με την υπάρχουσα σύμβαση και ότι απλά είμαι κάτοχος της παραπάνω άδειας?

 

Και αν με προσλάβουν σαν ηλεκτρολόγο γιατί χρήματα μιλάμε καθαρά στην τσέπη μου?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

 

 

Σας έχουν ήδη προσλάβει. Εαν γίνει κάτι αυτό θα έχει να κάνει με την αλλαγή των όρων της σύμβασης εργασίας σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν ήδη προσλάβει. Εαν γίνει κάτι αυτό θα έχει να κάνει με την αλλαγή των όρων της σύμβασης εργασίας σας.

 

Ναι δεν μπορεί να με έχει σαν υπάλληλο γραφείου.. αυτό ρωτάω..

 

Γιατί αν χτύπα ξύλο πάθω κάτι λόγω ηλεκτρολογικών εργασιών και είμαι με σύμβαση σαν υπάλληλος γραφείου η εταιρεία είναι στον αέρα.. σωστά?

 

Είναι αναγκασμένοι από το νόμο να μου αλλάξουν σύμβαση.. σωστά?

 

Και αν φυσικά μου αλλάξει σύμβαση προφανώς αλλάζει και το μηνιάτικο μου..

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε να προσληφθείς σαν ηλεκτρολόγος, δεν εννοούμε σαν τεχνίτης ηλεκτρολόγος αλλά σαν ηλεκτρολόγος Τ.Ε.. Απλά για διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.