Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αυτόματη αναγνώριση δομικών στοιχείων


sdim

Recommended Posts

Επειδή δεν εμπιστεύομαι ποτέ το λογισμικό χωρίς να το δοκιμάσω, έκανα το εξής πείραμα:

 

Έφτιαξα ένα δωμάτιο με πλευρά 1 (1m x 1m) και πάχος 20cm και ύστερα έβαλα στην μια γωνία μια κολόνα 40cm x 50cm.

 

Με την αυτόματη συμπλήρωση του φύλλου θερμικών απωλειών περίμενα να μου βγάλει στις δύο όψεις τοιχοποιία καθαρού μήκους 1μ, στην τρίτη όψη 60cm (1m-40cm) και στην τέταρτη 50cm (1m-50cm).

 

Προς μεγάλη μου έκπληξη μου έβγαλε τοιχοποιία 60cm στις 2 όψεις, 10cm στην τρίτη όψη και 20cm στην τέταρτη.

 

Ουσιαστικά είναι σαν να υπολόγισε τις εσωτερικές διαστάσεις των τοίχων, όχι τις εξωτερικές.

Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι και για ποια εφαρμογή?

 

Πάντως έτσι κάνει το fine-adapt (4Μ) στον υπολογισμό των θερμικών απωλλειών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο 4Μ.

 

Μου κάνει εντύπωση που στον ΚΕΝΑΚ συμπληρώνει σωστά τον πίνακα. Θα πάρω από εκεί τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρέπει να προσέχεις είναι η συμβολή 3 τοίχων, πχ εσοχή που από την γωνία ξεκινάει και ένας εσωτερικός τοίχος, όταν στη συμβολή υπάρχει κολώνα. Παλιότερα, αναγνώριζε ολόκληρο, τον έναν τοίχο τουλάχιστον, σαν κολώνα.

 

Δεν ξέρω αν διορθώθηκε τώρα. Περνάω με άλλον τρόπο τα στοιχεία στο σχεδιαστικό, ώστε να μην εμφανίζεται το πρόβλημα στην αναγνώριση, οπότε δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Eίχα πρόβλημα στο 4Μ στις θερμογέφυρες γωνιακών κολώνων. Οι κολώνες δεν ταίριαζαν τέλεια στο περίγραμμα των τοίχων. Το αποτέλεσμα ήταν να εμφανίζει 4 κατακόρυφες θερμογέφυρες αντί για 2. Επίσης εμφάνιζε οριζόντιες θερμογέφυρες στους τοίχους, μήκους λίγων 5cm.

 

Το πρόβλημα λύθηκε ταιριάζοντας τέλεια το περίγραμμα των κολώνων με αυτό των τοίχων, παρακάμπτοντας ελαφρά τα αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.